XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının tanınmış nümayəndələrindən biri yazıçı, tərcüməçi Ümmülbanu Mirzə qızı Əsədullayeva (Banin) 1905-ci ilin yanvar ayında Bakıda anadan olub.
O, 19 yaşında Fransaya, qohumlarının yanına gedib. Bir müddət işsiz qaldıqdan sonra şəhərdə dəftərxanada işləməyə başlayıb. Boş vaxtlarında hər kəsə Bakı haqqında danışan Ümmülbanu, fransalı dostlarının məsləhəti ilə xatirələrini qələmə alıb.
Paris həyatı, xüsusilə 30-cu illərin ədəbi mühiti Ümmülbanuda yaradıcılığa xüsusi maraq doğurub. O, daha çox Azərbaycanla bağlı mövzulara müraciət edib. Gənc yazıçının “Hami” adlı ilk romanı 1934-cü ildə çap olunub. Araşdırmalarda qeyd edilir ki, 1946-cı ildə onun “Banin” imzası ilə “Qafqaz günləri” adlı kitabı çapdan çıxıb. Kitab işıq üzü gördükdən sonra Banin Andre Marlo, İvan Bunin, Nikos Kazaçakis, Anri Monterlen, Ernst Yunger kimi Qərb yazıçılarının diqqətini cəlb edib.
Mövzusu Azərbaycan həyatından götürülən bu əsərdən sonra müəllif  “Paris günləri”, “Ernst Yungerlə görüş”, “Sonra”, “Sonuncu ümidin çağırışı”, “Xarici Fransa”, “Ernst Yungerin portreti” və digər romanları qələmə alıb. Bu əsərlər də geniş oxucu kütləsi tərəfindən maraqla qarşılanıb. O, qələmini tərcümə sahəsində də sınayıb. Rus, ingilis və alman dillərindən tərcümələr edib.
Banin özünün azərbaycanlı mənşəyi ilə həmişə fəxr edib. Yazıçı ana yurdunun həqiqətlərinə biganə qalmayıb. Parisdə fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Evi” Assosiasiyasının üzvü olan Ümmülbanu Banin 1990-cı illərin əvvəllərində dövri mətbuat səhifələrində Qarabağ hadisələri ilə bağlı məqalələr yazıb, Fransa ictimaiyyətinə ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri vəhşiliklər barədə məlumat verib.
Baninin sonuncu bədii əsəri - “Məryəmin mənə danışdığı” romanı 1991-ci ildə işıq üzü görüb. O, bir il sonra 1992-ci il oktyabrın 29-da vəfat edib. Həmin gün Parisdə çıxan “Fiqaro” qəzetində yazıçının ölüm xəbəri “İlk fransızdilli azərbaycanlı yazıçı Banin vəfat edib” başlığı altında dərc edilib.

One of the most famous representatives of Azerbaijani literature of the 20th century, the writer and translator Ummulbanu Mirza gizi Asadullayeva (Banine), was born in Baku in January 1905.
At the age of 19, she went to France to live with her relatives. After a period of unemployment, she began working in a stationery store. Ummulbanu, who used to talk about Baku in her spare time, wrote down her memories on the recommendation of her French friends. Parisian life, especially the literary environment of the 1930s, sparked Ummulbanu's interest in creativity. She dealt mainly with subjects related to Azerbaijan. The debut novel of the young writer, entitled "Nami," was published in 1934. According to research, her book "Caucasian Days" was published in 1946 under the pen name "Banine". After the book's publication, Banine attracted the attention of Western writers such as André Malraux, Ivan Bunin, Nikos Kazantzakis, Henry de Montherlant, and Ernst Jünger.
After this work, the theme of which was taken from life in Azerbaijan, the author wrote "Parisian Days", "Meetings with Ernst Jünger", "After", "The Call of the Last Chance", "Foreign France", "Portrait of Ernst Jünger" and other novels. These works were also received with interest by a large audience. She also tried her hand as a translator. She made translations from Russian, English, and German.
Banine was always proud of her Azerbaijani origin. The writer wasn't indifferent to the truths of her native land. In the early 1990s, as a member of the "Azerbaijani House" association operating in Paris, Ummulbanu Banine wrote articles about the events in Karabakh and informed the French public about the atrocities committed by the Armenians against our people.
Banine's last literary work, the novel "What Mary told me" - was published in 1991. She died a year later, on October 29, 1992. The Parisian newspaper "Le Figaro" reported the writer's death on the same day under the headline, "The first French-speaking Azerbaijani writer Banine has died"