Cari ilin may ayında ARKA post-prodakşn mərhələsində olan film layihələrinin tamamlanma işlərinin dəstəklənməsi üzrə müsabiqə elan etmişdi. Ölkədə film istehsalının stimullaşdırılması və səmərəliliyinin yüksəldilməsi, müstəqil prodüser mərkəzləri və müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən digər şəxslər arasında rəqabət qabiliyyətinin artırılması və birgə film istehsalının dəstəklənməsi məqsədi ilə həyata keçirilən müsabiqə yekunlaşdı.
Tammetrajlı bədii və sənədli, qısametrajlı bədii, sənədli və animasiya filmləri kateqoriyasında keçirilən müsabiqəyə ümumilikdə 9 layihə müraciət edib. Bədii Şura tərəfindən dəyərləndirilən 6 layihəyə dövlət dəstəyi verilməsi qərara alınıb. “Yaddaş sarayları” qısametrajlı sənədli filmi, rejissor Mətləb Muxtarov, "Rental Azərbaycan” MMC “Geri dönüş” tammetrajlı sənədli filmi, rejissor Elməddin Alıyev, “Karvan Production” MMC “Səssiz zaman” tammetrajlı bədii filmi, rejissor Tahir Tahiroviç, "Nova Gorica Kino Mərkəzi" MMC “Qara pişik, ağ şanı” tammetrajlı sənədli filmi, rejissor Ələmdar Faiq, "Chinar Film" MMC “Tərsinə kölgələr” qısametrajlı bədii filmi, rejissor Hacı Səfərov, "Chinar Film" MMC “Sən haralısan, durna?” tammetrajlı bədii-sənədli filmi , rejissor İlkin Yusif “Bumeranqfilm" MMC
Qeyd edək ki, ölkədə ilk dəfədir post-prodakşn mərhələsində olan film layihələrinə dəstək müsabiqəsi keçirilir. Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi film layihələrinə dövlət dəstəyi məqsədi ilə il boyu müsabiqələr keçirməyə davam edəcək.

In May of this year, ARKA announced a competition to support the completion of film projects in their post-production stages. The competition, aiming to stimulate and increase the efficiency of the country's film production, raise the competitiveness of independent production centers, and support joint film production, has concluded.
Applications from nine projects were received for the competition in various categories, including full-length feature and documentary, short feature, documentary, and animation films. The Arts Council decided to award state support to six of these evaluated projects. Short documentary film "Memory Palaces" directed by Matlab Mukhtarov, "Rental Azerbaijan" LLC; full-length documentary film "The Return", directed by Elmaddin Aliyev, "Karvan Production" LLC; full-length feature film "Silent Time", directed by Tahir Tahirovich, "Nova Gorica Kino" Center" LLC; full-length documentary "Black cat, white shani", directed by Alamdar Faig, "Chinar Film" LLC; short feature film "Inverted Shadows", directed by Haji Safarov, "Chinar Film" LLC; full-length feature-documentary "Where are you, crane?" film directed by Ilkin Yusif "Boomerangfilm" LLC
It’s worth mentioning that for the first time in the country, a competition is held to support film projects in the post-production phase. The Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan will continue to conduct competitions throughout the year to offer state support for film projects.