Cari ilin may ayında ARKA post-prodakşn mərhələsində olan film layihələrinin tamamlanma işlərinin dəstəklənməsi üzrə müsabiqə elan etmişdi. Ölkədə film istehsalının stimullaşdırılması və səmərəliliyinin yüksəldilməsi, müstəqil prodüser mərkəzləri və müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən digər şəxslər arasında rəqabət qabiliyyətinin artırılması və birgə film istehsalının dəstəklənməsi məqsədi ilə həyata keçirilən müsabiqə yekunlaşdı.
Tammetrajlı bədii və sənədli, qısametrajlı bədii, sənədli və animasiya filmləri kateqoriyasında keçirilən müsabiqəyə ümumilikdə 9 layihə müraciət edib. Bədii Şura tərəfindən dəyərləndirilən 6 layihəyə dövlət dəstəyi verilməsi qərara alınıb. “Yaddaş sarayları” qısametrajlı sənədli filmi, rejissor Mətləb Muxtarov, "Rental Azərbaycan” MMC “Geri dönüş” tammetrajlı sənədli filmi, rejissor Elməddin Alıyev, “Karvan Production” MMC “Səssiz zaman” tammetrajlı bədii filmi, rejissor Tahir Tahiroviç, "Nova Gorica Kino Mərkəzi" MMC “Qara pişik, ağ şanı” tammetrajlı sənədli filmi, rejissor Ələmdar Faiq, "Chinar Film" MMC “Tərsinə kölgələr” qısametrajlı bədii filmi, rejissor Hacı Səfərov, "Chinar Film" MMC “Sən haralısan, durna?” tammetrajlı bədii-sənədli filmi , rejissor İlkin Yusif “Bumeranqfilm" MMC
Qeyd edək ki, ölkədə ilk dəfədir post-prodakşn mərhələsində olan film layihələrinə dəstək müsabiqəsi keçirilir. Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi film layihələrinə dövlət dəstəyi məqsədi ilə il boyu müsabiqələr keçirməyə davam edəcək.

В мае этого года АРКА объявила конкурс на поддержку завершения кинопроектов на стадии постпродакшена. Конкурс, направленный на стимулирование и повышение эффективности кинопроизводства в стране, повышение конкурентоспособности независимых продюсерских центров и других лиц, работающих в соответствующей сфере, а также поддержку совместного кинопроизводства завершился.
Всего на конкурс, проводимый в номинациях полнометражные художественные и документальные фильмы, короткометражные художественные, документальные и анимационные фильмы, подали заявки 9 проектов. Было решено оказать государственную поддержку 6 проектам, прошедшим оценку Художественного совета. Поддержку получат короткометражный документальный фильм "Дворцы памяти" режиссёра Матлаба Мухтарова, полнометражный документальный фильм ООО "Рентал Азербайджан" "Возвращение" режиссёра Эльмаддина Алиева, полнометражный художественный фильм ООО "Карван Продакшн" "Безмолвное время" режиссера Тахира Тахировича, полнометражный документальный фильм ООО «Киноцентр Нова Горица»  «Чёрный кот, белый виноград», режиссёра Аламдара Фаига,  короткометражный художественный фильм ООО «Чинар фильм» «Перевёрнутые тени», режиссёра Гаджи Сафарова, полнометражный художественно-документальный фильм ООО «Чинар Фильм» «Откуда ты, журавль?» режиссёра Илькина Юсифа ООО «Бумерангфильм».
Отметим, что в стране конкурс поддержки кинопроектов на стадии постпродакшена проводится впервые. Агентство кино Азербайджанской Республики продолжит в течение года проводить конкурсы с целью государственной поддержки кинопроектов.