Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti Almaniyada səfərdədir
Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti Almaniya Federativ Respublikasına səfərə gedib. Nümayəndə heyəti iyunun 21-də Drezden Dövlət və Universitet Kitabxanasını ziyarət edib.
Kitabxananın tarixi və fəaliyyəti haqqında qonaqlara məlumat verilib. Sonra kitabxananın rəhbərliyi ilə görüş olub, sahə üzrə əməkdaşlığın perspektivləri barədə müzakirə aparılıb. Nümayəndə heyəti kitabxanada qorunub saxlanılan Türk dünyasının ortaq ədəbiyyat və mədəniyyət abidəsi - "Kitabi-Dədə Qorqud" eposunun əlyazma nüsxəsi ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, dastanın öyrənilməsi alman şərqşünası Henrix Fridrix fon Ditsin 1815-ci ildə Drezden kitabxanasında XV əsrdə yazıya alınmış əlyazmasını aşkar etməsi ilə başlayır. Bu əlyazma müqəddimə və 12 boydan ibarətdir. Dastanın ikinci nüsxəsi Vatikandadır. İtalyan alimi Ettore Rossi tərəfindən 1952-ci ildə nəşr edilmiş bu nüsxədə dastanın 6 boyu verilib.
Son illərdə bu eposun yeni nüsxələri aşkara çıxarılıb. 1999-cu ildə ölkəmizdə "Kitabi-Dədə Qorqud" dastanının 1300 illiyi dövlət səviyyəsində qeyd olunub. Drezden və Vatikanda saxlanılan əlyazmaların faksimilesi ikicildlik "Kitabi-Dədə Qorqud" ensiklopediyası"nda oxuculara təqdim edilib.

Delegation of the Ministry of Culture Cisits Germany
The delegation of the Ministry of Culture of Azerbaijan visited the Federal Republic of Germany. On June 21, they visited the Dresden State and University Library, where they were informed about its historical background and activities.
After that, they held talks with the management of the library on the prospects of cooperation. The delegation also examined a handwritten copy of the epos "Kitabi-Dada Gorgud,"  a remarkable cultural and literary relic of the Turkic world, which is kept in the library.
The study of the epos began with the discovery of a manuscript in the Dresden Library in 1815, written in the 15th century by the German Orientalist Heinrich Friedrich von Dietz. This manuscript contains an introduction and 12 sagas. The second copy of the epos is kept in  Vatican. In this copy, published by the Italian scholar Ettore Rossi in 1952, the epos contains six sagas. More recently, other manuscripts of this epic have been found. The 1300th anniversary of the epos "Kitabi-Dada Gorgud" was officially celebrated in 1999.
Readers are presented with facsimiles of the Dresden and Vatican manuscripts in the two-volume encyclopedia "Kitabi-Dada Gorgud.".