Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti Almaniyada səfərdədir
Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndə heyəti Almaniya Federativ Respublikasına səfərə gedib. Nümayəndə heyəti iyunun 21-də Drezden Dövlət və Universitet Kitabxanasını ziyarət edib.
Kitabxananın tarixi və fəaliyyəti haqqında qonaqlara məlumat verilib. Sonra kitabxananın rəhbərliyi ilə görüş olub, sahə üzrə əməkdaşlığın perspektivləri barədə müzakirə aparılıb. Nümayəndə heyəti kitabxanada qorunub saxlanılan Türk dünyasının ortaq ədəbiyyat və mədəniyyət abidəsi - "Kitabi-Dədə Qorqud" eposunun əlyazma nüsxəsi ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, dastanın öyrənilməsi alman şərqşünası Henrix Fridrix fon Ditsin 1815-ci ildə Drezden kitabxanasında XV əsrdə yazıya alınmış əlyazmasını aşkar etməsi ilə başlayır. Bu əlyazma müqəddimə və 12 boydan ibarətdir. Dastanın ikinci nüsxəsi Vatikandadır. İtalyan alimi Ettore Rossi tərəfindən 1952-ci ildə nəşr edilmiş bu nüsxədə dastanın 6 boyu verilib.
Son illərdə bu eposun yeni nüsxələri aşkara çıxarılıb. 1999-cu ildə ölkəmizdə "Kitabi-Dədə Qorqud" dastanının 1300 illiyi dövlət səviyyəsində qeyd olunub. Drezden və Vatikanda saxlanılan əlyazmaların faksimilesi ikicildlik "Kitabi-Dədə Qorqud" ensiklopediyası"nda oxuculara təqdim edilib.

Делегация Министерства культуры Азербайджана отправилась в Федеративную Республику Германия. 21 июня делегация посетила Дрезденскую государственную и университетскую библиотеку. Гости были ознакомлены с историей и деятельностью библиотеки.
Затем состоялась встреча с руководством библиотеки и обсуждение перспектив сотрудничества в данной сфере. Делегация ознакомилась с хранящимся в библиотеке рукописным экземпляром эпоса «Китаби-Деде Горгуд» - общепризнанного памятника литературы и культуры Тюркского мира.
Следует отметить, что изучение эпоса начинается с обнаружения немецким востоковедом Генрихом Фридрихом фон Дитцем в Дрезденской библиотеке в 1815 году рукописи, написанной в XV веке. Данная рукопись состоит из введения и 12 глав. Второй экземпляр эпоса находится в Ватикане. В этом экземпляре, опубликованном итальянским ученым Этторе Росси в 1952 году, представлены шесть глав эпоса. В последние годы были обнаружены новые экземпляры этого эпоса. В 1999 году в нашей стране на государственном уровне отмечалось 1300-летие эпоса «Китаби-Деде Горгуд».
Факсимиле рукописей, хранящихся в Дрездене и Ватикане, были представлены читателям в двухтомной энциклопедии «Китаби-Деде Горгуд».