27-30 iyun tarixlərində Özbəkistanın Cizzax vilayətinin Zamin rayonunda UNESCO və ICESCO-nun himayəsi ilə II Beynəlxalq Maqom (Muğam) Sənəti Forumu keçirilir. 80-ə yaxın ölkədən 400-dən çox qonağın iştirak etdiyi forumun məqsədi özbək milli maqom sənətinin nadir nümunələrini qoruyub saxlamaq, inkişaf etdirmək və beynəlxalq səviyyədə təbliğ etmək, eləcə də xalqlar arasında dostluğu və yaradıcı əməkdaşlığı genişləndirməkdir.
İyunun 27-də II Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumunun açılış mərasimi olacaq. Mərasimdə UNESCO-nun 42-ci sessiyasının sədri Simona Mirela Miulesku, ICESCO-nun baş direktoru Salim əl-Malik, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti A.Raimkulova, TürkPA-nın sədri Mehmet Sürəyya Ər, Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, MDB baş katibinin müavini Nurlan Seytimov, Asiya Regionu üzrə Beynəlxalq Folklor Təşkilatının baş katibi Mun Hön Suk və digər rəsmilər, xarici ölkələrin Özbəkistanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusunun nümayəndələri iştirak edəcəklər.
Forum çərçivəsində iyunun 28–29-da “Maqom sənətinin inkişaf perspektivləri: nəzəri və praktiki əsaslar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək. 28-29 iyun tarixlərində isə forumun sənətçi iştirakçıları arasında ifaçılıq müsabiqəsi təşkil olunacaq. Azərbaycan, ABŞ, Misir, Türkiyə, Özbəkistan və Hindistandan mütəxəssislərin yer aldığı beynəlxalq münsiflər heyəti ifaçıları “Ən yaxşı maqom ansamblı”, “Ən yaxşı instrumental solo”, “Ən yaxşı vokal solo” nominasiyaları üzrə qiymətləndirəcək. Qaliblər forumun Təşkilat komitəsi tərəfindən pul mükafatı, diplom və heykəlciklərlə təltif olunacaq.
Qeyd edək ki, müsabiqənin Qran-pri üçün 15 000 ABŞ dolları, I yer üçün (solo ifa və ansambl nominasiyaları) 10 000 dollar, II yer üçün (solo ifa və ansambl) 7 000 dollar, III yer üzrə (solo ifaçı və ansambl) 5 000 dollar məbləğində mükafat nəzərdə tutulub. Bundan əlavə, iştirakçıları dəstəkləmək və həvəsləndirmək məqsədilə “Ən yaxşı solist – maqom ifaçısı”, “Ən yaxşı musiqiçi – maqom ifaçısı”, “Maqom sənətində ən yaxşı müəllim”, “Ən yaxşı maqom təbliğatçısı”, “Ən yaxşı gənc maqom ifaçısı” və “Ən yaxşı maqom bəstəkarı” kimi nominasiyalar üzrə iştirakçılar üçün də hədiyyə və mükafatlar təqdim olunacaq. Forum gedişində həmçinin Özbəkistanın 14 regionunun mədəniyyət nümunələrinin yer aldığı pavilyonlarda müxtəlif səpkili sərgilər keçiriləcək. İyunun 30-da II Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumunun bağlanışı və müsabiqə qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olacaq.
Qeyd edək ki, I Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumu 2018-ci ilin 6-10 sentyabr tarixlərində Özbəkistanın Şəhrisəbz şəhərində təşkil olunmuş və ölkəmizi təmsil edən “Muğam” instrumental qrupu birinci yeri qazanmışdı.

27-30 июня в Зааминском районе Джизакской области Узбекистана под эгидой ЮНЕСКО и ИСЕСКО проходит II Международный форум искусства магом (мугама). Целью форума, в котором приняли участие более 400 гостей из около 80 стран мира, является сохранение, развитие и популяризация редких образцов узбекского национального искусства магома на международном уровне, а также расширение дружбы и творческого сотрудничества между народами.
27 июня состоится церемония открытия II Международного форума искусства магом. В мероприятии примут участие председатель 42-й сессии ЮНЕСКО Симона Мирела Миулеску, генеральный директор ИСЕСКО Салим аль-Малик, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, Президент Фонда Тюркской Культуры и Наследия А. Раимкулова, председатель Тюркской парламентской Ассамблеи Мехмет Сураййя Эр, министр культуры Азербайджана Адиль Каримли, министр культуры и туризма Турции Мехмет Нури Эрсой, заместитель генерального секретаря СНГ Нурлан Сейтимов, генеральный секретарь Международной фольклорной организации по Азиатскому региону Мун Хон Сок и другие официальные лица, представители дипломатического корпуса иностранных государств, аккредитованных в Узбекистане. В рамках форума 28-29 июня пройдёт международная научно-практическая конференция «Перспективы развития искусства магом: теоретические и практические основы».
28-29 июня будет организован исполнительский конкурс среди артистов-участников форума. Международное жюри, в состав которого входят эксперты из Азербайджана, США, Египта, Турции, Узбекистана и Индии, будет оценивать исполнителей в номинациях «Лучший ансамбль Магом», «Лучшее инструментальное соло», «Лучшее вокальное соло». Победители будут награждены денежными призами, дипломами и статуэтками Оргкомитета форума. Отметим, что за Гран-при конкурса предусмотрена премия в размере 15 000 долларов США, за 1 место (номинации сольное выступление и ансамбль) - 10 000 долларов США, за 2 место (сольное выступление и ансамбль) - 7 000 долларов США, за 3 место (сольный исполнитель и ансамбль) – 5000 долларов США. Кроме того, в целях поддержки и поощрения участников, участникам в таких номинациях как «Лучший сольный исполнитель магома», «Лучший музыкант – исполнитель магома», «Лучший преподаватель искусства магом», «Лучший пропагандист магома», «Лучший молодой исполнитель магома» и «Лучший композитор магома» будут вручены подарки и призы. В ходе форума в павильонах, где размещены образцы культуры 14 регионов Узбекистана, пройдут различные выставки. 30 июня состоится церемония закрытия II Международного форума искусства магом и церемония награждения победителей конкурса.
Отметим, что 6-10 сентября 2018 года в городе Шахризабс Узбекистана был организован I Международный форум искусства магом, на котором инструментальная группа «Мугам», представляющая нашу страну, заняла первое место.