27-30 iyun tarixlərində Özbəkistanın Cizzax vilayətinin Zamin rayonunda UNESCO və ICESCO-nun himayəsi ilə II Beynəlxalq Maqom (Muğam) Sənəti Forumu keçirilir. 80-ə yaxın ölkədən 400-dən çox qonağın iştirak etdiyi forumun məqsədi özbək milli maqom sənətinin nadir nümunələrini qoruyub saxlamaq, inkişaf etdirmək və beynəlxalq səviyyədə təbliğ etmək, eləcə də xalqlar arasında dostluğu və yaradıcı əməkdaşlığı genişləndirməkdir.
İyunun 27-də II Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumunun açılış mərasimi olacaq. Mərasimdə UNESCO-nun 42-ci sessiyasının sədri Simona Mirela Miulesku, ICESCO-nun baş direktoru Salim əl-Malik, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti A.Raimkulova, TürkPA-nın sədri Mehmet Sürəyya Ər, Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli, MDB baş katibinin müavini Nurlan Seytimov, Asiya Regionu üzrə Beynəlxalq Folklor Təşkilatının baş katibi Mun Hön Suk və digər rəsmilər, xarici ölkələrin Özbəkistanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusunun nümayəndələri iştirak edəcəklər.
Forum çərçivəsində iyunun 28–29-da “Maqom sənətinin inkişaf perspektivləri: nəzəri və praktiki əsaslar” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçiriləcək. 28-29 iyun tarixlərində isə forumun sənətçi iştirakçıları arasında ifaçılıq müsabiqəsi təşkil olunacaq. Azərbaycan, ABŞ, Misir, Türkiyə, Özbəkistan və Hindistandan mütəxəssislərin yer aldığı beynəlxalq münsiflər heyəti ifaçıları “Ən yaxşı maqom ansamblı”, “Ən yaxşı instrumental solo”, “Ən yaxşı vokal solo” nominasiyaları üzrə qiymətləndirəcək. Qaliblər forumun Təşkilat komitəsi tərəfindən pul mükafatı, diplom və heykəlciklərlə təltif olunacaq.
Qeyd edək ki, müsabiqənin Qran-pri üçün 15 000 ABŞ dolları, I yer üçün (solo ifa və ansambl nominasiyaları) 10 000 dollar, II yer üçün (solo ifa və ansambl) 7 000 dollar, III yer üzrə (solo ifaçı və ansambl) 5 000 dollar məbləğində mükafat nəzərdə tutulub. Bundan əlavə, iştirakçıları dəstəkləmək və həvəsləndirmək məqsədilə “Ən yaxşı solist – maqom ifaçısı”, “Ən yaxşı musiqiçi – maqom ifaçısı”, “Maqom sənətində ən yaxşı müəllim”, “Ən yaxşı maqom təbliğatçısı”, “Ən yaxşı gənc maqom ifaçısı” və “Ən yaxşı maqom bəstəkarı” kimi nominasiyalar üzrə iştirakçılar üçün də hədiyyə və mükafatlar təqdim olunacaq. Forum gedişində həmçinin Özbəkistanın 14 regionunun mədəniyyət nümunələrinin yer aldığı pavilyonlarda müxtəlif səpkili sərgilər keçiriləcək. İyunun 30-da II Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumunun bağlanışı və müsabiqə qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olacaq.
Qeyd edək ki, I Beynəlxalq Maqom Sənəti Forumu 2018-ci ilin 6-10 sentyabr tarixlərində Özbəkistanın Şəhrisəbz şəhərində təşkil olunmuş və ölkəmizi təmsil edən “Muğam” instrumental qrupu birinci yeri qazanmışdı.

The 2nd Maqom (Mugam) Art International Forum is taking place from June 27-30 in the Zaamin city of Jizzakh province, Uzbekistan, under the auspices of UNESCO and ICESCO. More than 400 guests from nearly 80 countries are attending the forum, which seeks to preserve, develop, and promote the rare examples of Uzbek national maqom art on an international scale, as well as enhance friendship and creative partnerships between peoples.
The opening ceremony of the 2nd Maqom Art International Forum will take place on June 27. Among the attendees will be Simona-Mirela Miculescu, Chairperson of the 42nd session of UNESCO; Salim Al-Malik, Director General of ICESCO; Sultan Raev, Secretary General of TURKSOY; A. Raimkulova, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation; Mehmet Süreyya Er, Chairman of TürkPA; Adil Karimli, Minister of Culture; Mehmet Nuri Ersoy, Minister of Culture and Tourism of Türkiye; Moon Hyung Suk, Secretary-General of the Asia Region of the International Folklore Organization; and other officials and representatives of the diplomatic corps of foreign countries accredited in Uzbekistan. As part of the forum, an international scientific-practical conference titled "Development Perspectives of Maqom Art: Theoretical and Practical Foundations" will take place on June 28-29.
A performance competition will be held on June 28-29. An international jury, with experts from Azerbaijan, the USA, Egypt, Turkey, Uzbekistan, and India, will judge the performers in categories such as "Best Maqom Ensemble", "Best Instrumental Solo", and "Best Vocal Solo".
The organizing committee of the forum will award cash prizes, diplomas, and figurines to the winners. The Grand Prix prize is $15,000, while the 1st place winners in both solo and ensemble categories will receive $10,000, the 2nd place winners will receive $7,000, and the 3rd place award for solo and ensemble performers is $5,000.
To support and encourage the participants, awards will be presented in several categories including "Best Maqom Composer", "Best Soloist - Maqom Performer", "Best Musician - Maqom Performer", "Best Teacher in Maqom Art", "Best Maqom Promoter", and "Best Young Maqom Performer". Additionally, during the forum, various exhibitions featuring cultural examples from 14 regions of Uzbekistan will be held in the pavilions. The closing ceremony of the 2nd Maqom Art International Forum and the award ceremony for the winners will take place on June 30.
The first Maqom Art International Forum took place in Shahrisabz, Uzbekistan, from September 6-10, 2018, and the Mugham instrumental group representing our country secured the first place.