Ölkəmizdə Rusiya Mədəniyyəti Günləri başlanır
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə hökumətlərarası Dövlət Komissiyası tərəfindən 2024-cü ilin 22 yanvar tarixində "Azərbaycan-Rusiya əməkdaşlığının inkişafının əsas istiqamətləri üzrə 2024 - 2026-cı illər üçün Yol Xəritəsi" imzalanıb.
Sənədin müvafiq bəndinə əsasən, iyunun 22-dən 26-dək Azərbaycanda Rusiya Mədəniyyəti Günlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Mədəniyyət günləri münasibətilə qonşu ölkədən geniş nümayəndə heyəti, tanınmış incəsənət ustaları Azərbaycana gəlib. Tədbir çərçivəsində iyunun 24-də saat 19:00-da Heydər Əliyev Sarayında Rusiya incəsənət ustalarının iştirakı ilə təntənəli qala konsert keçiriləcək. İyunun 25-də saat 11:00-da Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrında Rusiyadan gəlmiş mütəxəssislər Aleksandrina Koloqriva və Nataliya Kulikovanın aktyor sənəti, Alina İvaxın vokal üzrə ustad dərsləri təşkil olunacaq.
Həmin gün axşam saat 19:00-da sənətsevərlər Akademik Rus Dram Teatrında Moskva Quberniya Teatrının Aleksandr Ostrovskinin "Ailə şəkli" ("Семейная картина", 1847) pyesi əsasında hazırladığı eyniadlı tamaşanı izləyəcəklər.

Days of Russian Culture Kick off in our Country
As it is known, on January 22, 2024, the Intergovernmental State Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation signed the "Roadmap of the Key Directions of Development of Cooperation between Azerbaijan and Russia for 2024-2026". According to the relevant paragraph of this document, the Days of Russian Culture will be held in Azerbaijan from June 22 to 26. A large delegation, including famous masters of art from the neighboring country, visited Azerbaijan during the Days of Culture.
On June 24 at 19:00, a gala concert with Russian artists will be held at the Heydar Aliyev Palace. The next day, on June 25, at 11 a.m., Azerbaijan State Academic Russian Drama Theater will host acting master classes by Russian experts Alexandrina Kologriva and Nataliya Kulikova, as well as vocal master classes by Alina Ivakh.  Art lovers can watch the performance of the play "Family Picture" (1847) by Alexander Ostrovsky at the Academic Russian Drama Theatre on the same day at 8 pm.