Xəbər verdiyimiz kimi, Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 17-19 iyul tarixlərində Şuşa şəhərində Vaqif Poeziya Günləri keçirilib.
Söz-sənət bayramının geniş icmalını təqdim edirik.
İyulun 18-də Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin qarşısında poeziya bayramının açılışı olub.
Açılış mərasimində dövlət və hökumət nümayəndələri, respublikanın tanınmış ədəbiyyat, elm və mədəniyyət xadimləri, eləcə də bu ilin may ayında doğma yurda köçmüş Şuşa sakinləri iştirak ediblər.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) birinci katibi Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev çıxış edərək Şuşada belə bir möhtəşəm tədbirdə iştirakından məmnun olduğunu söyləyib. Bildirib ki, builki Vaqif Poeziya Günləri bir çox mühüm əlamətdar hadisələrlə üst-üstə düşür: “Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tam bərpa edilməsindən sonra keçirilən ilk poeziya bayramıdır. Bundan əlavə, Şuşa şəhəri 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını yerinə yetirir. Bu il həmçinin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin 530, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin isə 90 illik yubileyləridir. Builki tədbirdə Yazıçılar Birliyinin 100-dən çox üzvü iştirak edir”.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Molla Pənah Vaqifin yaradıcılığından söz açıb. Qeyd edib ki, Vaqifi sələflərindən fərqləndirən əsas cəhətlərdən biri onun ilk dəfə olaraq Azərbaycan coğrafiyasını açıq və geniş şəkildə ədəbiyyatımıza gətirməsidir: “Vaqif öz şeirlərində ellər yaraşığı olan Azərbaycan gözəllərini tərənnüm edib. O, xalq danışıq dilini yüksək səviyyədə ədəbiyyata gətirib. Onun yaradıcılığı hər şeydən əvvəl, bir azərbaycançılıq hadisəsidir”.
Akademik bildirib ki, SSRİ-nin məkrli şəkildə Qarabağda beynəlmiləlçilik hərəkatını, siyasətini həyata keçirdiyi bir zamanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin Şuşada Vaqifə belə bir əzəmətli məqbərə ucaltması Qarabağa Azərbaycanın möhürünü vurması demək idi: “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə azad olunmuş Şuşada ilk olaraq Vaqifin məqbərəsinin yenidən bütün əzəməti ilə bərpa edilməsi böyük əhəmiyyətə malikdir. Yenidən təşkil olunan Vaqif Poeziya Günləri də Prezident İlham Əliyevin liderliyi ilə günü-gündən inkişaf edən Azərbaycanın şeir, sənət dili ilə ifadə olunan böyük təntənəsidir”.
Xalq yazıçısı Elmira Axundova Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinə, ədəbiyyatına sonsuz sevgisindən, qayğısından danışıb. Bildirib ki, hələ sovet dövrünün ən çətin vaxtlarında Heydər Əliyev milli düşüncənin, azərbaycançılıq ideyasının yaşamasına, inkişafına təkan verib. Bu düşüncəni yaşadan, gələcək nəsillərə çatdıran əsərlərə Dövlət mükafatının verilməsinə nail olub.
Milli Məclisin VI çağırış deputatı olmuş Fazil Mustafa söyləyib ki, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin böyük təşkilatçılıq qabiliyyəti, Azərbaycan Ordusunun misilsiz rəşadəti ilə işğal altındakı bütün torpaqlarımız azad olundu. Bu gün Şuşa Azərbaycanın simvoluna çevrilən bir məkan olaraq yenidən öz görkəminə, əzəmətinə qaytarılır.
Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, AYB-nin sədr müavini Rəşad Məcid, AYB-nin katibi Səlim Babullaoğlu və birliyin Qazax bölməsinin sədri Barat Vüsal Şuşanın füsunkarlığı, qeyri-adi təbiəti, bənzərsizliyi, beynəlxalq tədbirlərin ünvanına çevrilməsindən danışıb, şeirlər söyləyiblər.
Bədii hissədə Əməkdar artistlər Azad Şükürov və Nazir Rüstəmovun ifasında Məhəmməd Füzuli və Molla Pənah Vaqifin yaradıcılıq nümunələri əsasında poetik duet təqdim edilib.
Əməkdar artist Nigar Şabanova, solistlər Abgül Mirzəliyev, İlkin Dövlətov və Leyla Rəhimlinin ifasında “Qarabağ” kompozisiyası, “Şuşanın dağları” və “Bura vətəndir” musiqi nömrələri səsləndirilib. Konsert proqramı alqışlarla qarşılanıb.
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşada keçirilən Vaqif Poeziya Günləri açılış mərasimindən sonra rəngarəng tədbirlərlə davam edib.
İyulun 18-də Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494–1556) 530 illiyinə həsr olunan “Füzuli hücrələri” adlı teatral kompozisiya təqdim edilib.
Füzulinin əsərləri əsasında hazırlanan kompozisiyadan əvvəl çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığı haqqında söz açıb. Mütəfəkkir şairin anadilli poeziyanın inkişafına verdiyi mühüm töhfələrdən bəhs edib.
Kompozisiya barədə danışan İlqar Fəhmi söyləyib ki, bədii-musiqili nümunədə Məhəmməd Füzulinin “Bəngü-badə”, “Leyli və Məcnun”, “Səhhət və Mərəz”, “Rindü Zahid” və s. əsərlərindən istifadə olunub.
Tamaşaçıların böyük marağına səbəb olan kompozisiyanın ssenari müəllifi İlqar Fəhmi, quruluşçu rejissoru Əməkdar artist Loğman Kərimovdur.
Kompozisiyada Şuşa Dövlət Musiqili Dram, Dövlət Pantomima, Dövlət Yuğ teatrlarından Əməkdar artistlər Nazir Rüstəmov, Azad Şükürov, Bəhruz Vaqifoğlu, Teymur Məmmədov, Qasım Nağı, həmçinin Orxan Abışov, Püstəxanım Zeynalova, Jalə Novruz, Zəhra Salayeva, Sürahi Əliməmmədova, Nurlan Rüstəmov, Cavad Nuriyev, Elnur İsmayılov, Nihat Heybətovla yanaşı, Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblı və Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının tələbələri də iştirak ediblər.
Vaqif Poeziya Günləri çərçivəsində iyulun 18-də Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında “Sözün Vətəni – Qarabağ” adlı müasir poeziya saatı təşkil olunub.
Əvvəlcə tədbirin aparıcısı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi (AYB) Poeziya sektorunun rəhbəri İbrahim İlyaslı Vaqif Poeziya Günləri haqqında təəssüratlarını bölüşüb. O, poeziya günlərini söz, sənət və mənəviyyat bayramı adlandırıb. Qeyd olunub ki, bu dəfə də poeziya günləri yüksək səviyyədə təşkil edilib.
Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin professoru Əməkdar artist, bədii qiraət ustası Ağalar Bayramov vətənpərvərlik ruhlu şeirlər söyləyib.
Daha sonra söz şairlərə verilib. AYB-nin Quba bölməsinin sədri Ramiz Qusarçaylı, yazıçı-dramaturq, şair, tərcüməçi Seyran Səxavət, AYB-nin Qarabağ bölməsinin sədri Elçin İsgəndərzadə, şairlər Əməkdar mədəniyyət işçiləri Qəşəm Nəcəfzadə, Rafiq Yusifoğlu, AYB-nin mətbuat xidmətinin rəhbəri Xəyal Rza, Fərid Hüseyn, İntiqam Yaşar və başqaları müxtəlif mövzulu şeirlər səsləndiriblər. Bir sıra müəlliflərin  Şuşaya həsr olunan şeirləri xüsusi maraqla qarşılanıb.
Günə Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında etno-caz konserti ilə yekun vurulub.
Konsertdə cazmen, pianoçu, Əməkdar artist Emil Əfrasiyab rəngarəng proqramla çıxış edib. Onu Əməkdar artist İsgəndər Ələsgərov (zərb alətləri) və Elvin Nəbiyev (bas gitara) müşayiət ediblər.
Konsertdən əvvəl tamaşaçıları salamlayan Emil Əfrasiyab Şuşada keçirilən Vaqif Poeziya Günlərinin tarixi əhəmiyyətindən söz açıb. Bildirib ki, azad Qarabağ müasir, müstəqil Azərbaycanın simvoluna çevrildiyi kimi Vaqif Poeziya Günləri də azad Şuşanın simvoluna çevrilib.
O, ilk dəfə Şuşada təşkil oluna etno-caz konsertinin hər bir dinləyicinin yaddaşında uzun zaman qalacağını söyləyib və belə konsertlərin qala-şəhərimizdə bundan sonra daha tez-tez təşkil olunacağına inamını ifadə edib.
Sonra bir-birindən maraqlı ifalar təqdim olunub.
Proqramda “İki dünya”, “Əlavə iz”, “And I love her”, “Aziza”, “Rainy Day”, “Ataya məktub”, “Fantaziya”, “Prayer”, “Nueva” və digər musiqi nömrələri səslənib.
Konsert tamaşaçıların gurultulu alqışları ilə qarşılanıb.
Vaqif Poeziya Günləri çərçivəsində iyulun 19-da Şuşa Hotel-Konqres Mərkəzində "Məhəmməd Füzuli. Zamanın fövqündə" adlı konfrans keçirilib.
Konfrans dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinə həsr olunub. Tədbir Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) katibi İlqar Fəhminin moderatorluğu ilə gerçəkləşib.
AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən, Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru akademik Gövhər Baxşəliyeva konfransın “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamının icrası məqsədilə hazırlanmış tədbirlər planına əsasən keçirildiyini deyib: “Beş əsrdən çoxdur ki, Məhəmməd Füzulinin qələmə aldığı əsərlər Azərbaycan və dünya oxucuları tərəfindən rəğbətlə qarşılanır. Füzulinin yazıb-yaratdığı dövrdən əsrlər ötsə də, əsərlərinin cazibəsi ildən-ilə azalmır. Əksinə, yeni-yeni nəsillər, dəyişən zamanlar içərisində insanlar öz zəka və idraklarının gücü ilə dahi şairin yaradıcılığını fərqli müstəvilərdə dərk edərək dünyagörüşlərinə uyğun halda yenidən mənalandırırlar”.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, böyük şairin 530 illiyi münasibətilə AMEA-da silsilə tədbirlərlə yanaşı, şairin elmi irsinin öyrənilməsi istiqamətində də mühüm işlər görülür.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli bildirib ki, 1994-cü ildə Azərbaycan öz istiqlalının inkişafı və dayanıqlığı yönündə qədəmlərini atarkən ölkəmizdə böyük bir tarixi və ədəbi hadisə baş verməkdəydi: “Məhəmməd Füzulinin 500 illik yubileyi tamam olurdu. Ölkəmizin taleyi üçün son dərəcədə ağır olan həmin illərdə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev ozamankı təbəddülatlı vəziyyətə baxmayaraq, dahi şairin yubileyinin keçirilməsini təxirə salmayıb, əksinə Füzulinin doğumunun yuvarlaq ildönümünü həm Azərbaycanda, həm də qonşu ölkələrdə silsilə bayramlar şəklində yüksək səviyyədə qeyd olunmasını təmin edib”.
AYB-nin üzvü, şair Fərid Hüseyn Füzulinin bənzərsiz söz dünyasından bəhs edib. Onun yaratdığı ölməz irsin bütün zamanlarda öz aktuallığını qoruyub saxlayacağını, hər zaman insanlar tərəfindən sevilərək oxunacağını vurğulayıb.
Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov bildirib ki, tarixi Zəfərdən sonra biz artıq dördüncü dəfədir mədəniyyət paytaxtımız Şuşada Vaqif Poeziya Günləri münasibətilə bir araya gəlirik: “Xoş təsadüfdür ki, bu il Füzulinin 530 illik yubileyi də ölkəmizin COP29 kimi dünya miqyaslı tədbirə ev sahibliyi etdiyi bir dövrə təsadüf edir. Gərək biz bu yubiley ilində xarici ölkələrin yazar və şairlərinə Füzuli ilə bağlı dolğun məlumatları çatdıraq.  Eyni zamanda onlara Qarabağ Zəfərimiz, 30 illik işğal dövrünün həqiqətləri barədə bilgi verək”.
Nazir müavini söyləyib ki, ötən ay Daşkənddə təşkil olunan Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində "Məhəmməd Füzuli və Əlişir Nəvai: ortaq ədəbi-mənəvi dəyərlərimiz" mövzusunda konfrans keçirilib, şairin özbək dilinə tərcümə olunmuş külliyyatının təqdimatı olub. Ölkəmizin iştirak etdiyi beynəlxalq kitab sərgilərində dahi şairin irsi təbliğ olunub, Azərbaycan stendində xüsusi guşələr yaradılıb. Bu ilin oktyabrında keçiriləcək X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi Məhəmməd Füzuliyə həsr ediləcək.
Çıxışlardan sonra Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri Əməkdar artist Anar Mikayılov və Roza Zeynalova tərəfindən Məhəmməd Füzulinin "Leyli və Məcnun" əsəri əsasında kompozisiya təqdim edilib.
İyulun 19-da Şuşa Hotel-Konqres Mərkəzində Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə çəkilən “Sözün repressiyası” (2022) sənədli filminin nümayişi olub.
“Bulatfilm Production” şirkətinin istehsalı olan filmin rejissoru Rafiq Həşimov, ssenari müəllifi Səlim Babullaoğlu, operatoru Rüfət Süleymanovdur.
Filmdə repressiya qurbanı olmuş 31 yazıçı, şair və digər ziyalılarımız xatırlanır, bəzilərinin faciəvi həyat tarixçəsi danışılır. Eyni zamanda ekran işində Stalin repressiyalarının retrospektiv planda faciəvi və tarixi fəlsəfəsi də araşdırılır.
Filmdə Xalq yazıçısı Anar, tarixçi, cavidşünas Həmid Cəfərov, akademik Rafael Hüseynov, Siyasi Repressiya Qurbanları Muzeyinin rəisi Mirabbas Məmmədov, filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədov və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Qurbansoyun 1930-cu illərin repressiya dalğası və kommunizmin mürtəce mahiyyəti ilə bağlı fikirləri yer alıb.
Poeziya bayramına iyulun 19-da Xurşidbanu Natəvanın evinin qarşısında təşkil edilən "Vaqiflə səyahət" adlı bədii-musiqili tamaşa ilə yekun vurulub.
İlk dəfə təqdim olunan tamaşa azərbaycanlı səyyah, coğrafiyaçı, tarixçi, etnoqraf, filosof və şair Hacı Zeynalabdin Şirvaniyə həsr olunub.
Zeynalabdin Şirvani 1780-ci ildə Şamaxı şəhərində anadan olub. İlk təhsilini ailəsi Kərbəla şəhərinə köçdüyündən orada alır. 1796-cı ildə təhsilini başa vurmaqdan ötrü Bağdad şəhərinə gedir. Zeynalabdin Bağdadda fəlsəfə, tibb, astronomiya və riyaziyyatı, habelə bir sıra dilləri öyrənir. Bağdad kitabxanalarında olan səyahətnamələr, bütün Şərq dünyasından buraya axışıb gəlmiş alimlərin, şəhəri ziyarət edən zəvvarların söhbətləri onun nəzərlərində yeni bir dünya açır. Dünyanı görmək və onun möcüzələri ilə həmyerlilərini tanış etmək elə həmin vaxtdan gənc Zeynalabdinin həyat məqsədinə çevrilir və o, tərəddüd etmədən səyahətə çıxmaq qərarına gəlir...
Görkəmli alimin adı nəinki vətənimizdə, hətta onun sərhədlərindən çox-çox uzaqlarda da geniş şöhrət tapıb. H.Z.Şirvaninin tarixi, fəlsəfi, coğrafi, bioqrafik xarakter daşıyan əsərləri Çin, Hindistan, Koreya Respublikası, İran, Türkiyə, İndoneziya, Bolqarıstan, Polşa, Fransa, İngiltərə və s. ölkələrin mütəxəssis və alimləri tərəfindən çox yüksək qiymətləndirilib.
Şuşada təqdim olunan səhnə əsərində də alimin həyat yolu, ömür kredosu bir daha vərəqlənir, tamaşaçıya çatdırılır. Tamaşa Azərbaycan mədəniyyətini dünyada təbliğinə töhfə vermiş soydaşlarımızı tanıtmaq məqsədilə ərsəyə gətirilib.
Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə hazırlanan tamaşanın ssenari müəllifi Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi, quruluşçu rejissoru Əməkdar artist Loğman Kərimovdur.
Nümayişdən əvvəl qəzetimizə müsahibə verən Loğman Kərimov deyib ki, Hacı Zeynalabdin Şirvani 42 il səyyah kimi dünyanı gəzib-dolaşıb. Rejissor bildirib ki, tamaşanın iki aydan çox müddətə ərsəyə gəlib. Səhnə əsərində Hacı Zeynalabdin Şirvaninin timsalında Məhsəti Gəncəvidən tutmuş, Məhəmməd Füzuli, İmadəddin Nəsimi və Azərbaycan poeziyasının, musiqi mədəniyyətinin inkişafında xidmətləri olan və onu dünyada təbliğ edən söz xiridarlarının ömür yoluna, yaradıcılığına toxunulur, keçdikləri yol bir örnək kimi təqdim edilir.
Tamaşada Şuşa Dövlət Musiqili Dram, Azərbaycan Dövlət Pantomima və Azərbaycan Dövlət Yuğ teatrlarından aktyorlar – Əməkdar artistlər Nazir Rüstəmov, Azad Şükürov, Bəhruz Vaqifoğlu, Teymur Məmmədov, Qasım Nağı, həmçinin Orxan Abışov, Püstəxanım Zeynalova, Jalə Novruz, Zəhra Salayeva, Sürahi Əliməmmədova, Nurlan Rüstəmov, Cavad Nuriyev, Elnur İsmayılov, Nihat Heybətov iştirak edirlər.
Səhnə əsərində eyni zamanda Xalq artisti Gülyanaq Məmmədova, Əməkdar artist Nigar Şabanova, xanəndələr Hüseyn Məlikov, Nüşabə Kərimli, Azərbaycan Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblı ilə Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının tələbələri də yer alıblar.
Böyük peşəkarlıqla hazırlanmış bədii-musiqili səhnə işi tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Nümayişdən sonra xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Bununla da mədəniyyət paytaxtımız azad Şuşada dördüncü dəfə təşkil olunan Vaqif Poeziya Günləri tarixə qovuşub.

As reported earlier, Vagif Poetry Days took place in Shusha from July 17 to 19 under the organization of the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture.
We present a comprehensive overview of the festival of literature and arts.
The poetry festival began on July 18 in front of the Molla Panah Vagif Museum and Mausoleum Complex.
The opening ceremony was attended by representatives of the state and government, prominent figures of literature, science, and culture of the Republic, as well as residents of Shusha who returned to their homeland in May this year.
Chingiz Abdullayev, the people's writer and first secretary of the Union of Azerbaijani Writers (UAW), expressed his happiness at participating in such a grand event in Shusha. He noted that this year's Vagif Poetry Days coincided with several important occasions: "It is the first poetry festival conducted under the leadership of Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, after the complete restoration of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty. Shusha holds the title of "Cultural Capital of the Islamic World for 2024". This year coincides with the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli and the 90th anniversary of the Union of Azerbaijani Writers. Over 100 members of the Union are taking part in this year's event”.
Academician Isa Habibbayli, President of ANAS, spoke about Molla Panah Vagif's literary contributions. He highlighted that Vagif was the first to extensively introduce Azerbaijani geography into our literature, celebrating the land's beauty: "Vagif praised the beauty of Azerbaijan in his poetry. He brought the vernacular into literature at a high level. His creativity is, first of all, an Azerbaijani phenomenon."
The scholar noted that at the time when the USSR was discreetly pursuing its internationalist movement in Karabakh, the national leader Heydar Aliyev built a grand mausoleum for Vagif in Shusha, which was a sign of Azerbaijan's presence in Karabakh. It is important to restore it in all its glory. The newly organized Vagif Poetry Days are a great celebration of Azerbaijan, which is developing day by day under the leadership of President Ilham Aliyev, expressed through the language of poetry and art.
The people's writer Elmira Akhundova spoke about the boundless love and care of the national leader Heydar Aliyev for the Azerbaijani language and literature. She mentioned that during the most difficult periods of the Soviet era, Heydar Aliyev promoted the preservation and development of national consciousness and the concept of Azerbaijanism. He made sure that works that nurtured this idea and passed it on to future generations were awarded the State Prize.
Fazil Mustafa, a deputy of the 6th convocation of the Milli Majlis, said that the successful liberation of our lands was due to the outstanding organizational talent of President and Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the exceptional bravery of the Azerbaijan Army. At present, Shusha, which has become a symbol of Azerbaijan, is being restored to its former glory.
People's Poet Sabir Rustamkhanli, Chairman of the Press Council of Azerbaijan and Deputy Chairman of the UAW Rashad Majid, Secretary of the UAW Selim Babullaoghlu, and Chairman of the Kazakh branch of the Union Barat Vusal spoke about the charm, exceptionality, and uniqueness of Shusha, which has become the venue of international events, and recited poems.
During the artistic part, a poetic duet based on the works of Mohammad Fuzuli and Molla Panah Vagif was performed by the honored artists Azad Shukurov and Nazir Rustamov.
The musical pieces "Karabagh", "Shusha Mountains" and "This is the Homeland" were performed by Honored Artist Nigar Shabanova and soloists Abgul Mirzaliyev, Ilkin Dovlatov, and Leyla Rahimli. The audience greeted the concert program with applause.
At the end, photos were taken to commemorate the event.
The Vagif Poetry Days, organized by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture continued with colorful events after the opening ceremony.
A theatrical composition titled "Fuzuli's Nexus," dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli (1494-1556), was presented the same day in front of Khurshidbanu Natevan's house.
Speaking before the composition based on Fuzuli's works, Ilgar Fahmi, secretary of the Union of Azerbaijani Writers, spoke about the works of Muhammad Fuzuli. Fahmi highlighted the poet’s significant influence on native-language poetry. He mentioned that Mohammad Fuzuli's works such as "Bangu-bade," "Leyli and Majnun," "Sahhati-Maraz," and "Rindu-Zahid" were used in the artistic and musical composition.
Ilgar Fahmi wrote the script of the play, which aroused great interest among the audience, and the director is Honoured Artist Loghman Karimov.
Participants in the composition included honored artists from the Shusha State Musical Drama, State Pantomime, and State Yugh Theater: Nazir Rustamov, Azad Shukurov, Bahruz Vaqifoghlu, Teymur Mammadov, and Gasim Nagh, Orkhan Abishov, Pustakhanim Zeynalova, Jala Novruz, Zahra Salayeva, Surahi Alimammadova, Nurlan Rustamov, Javad Nuriyev, Elnur Ismayilov, and Nihat Heybatov. The Azerbaijan State Song and Dance Ensemble and students of the Baku Choreography Academy also took part in the performance.
On July 18, as part of the Vagif Poetry Days, a modern poetry hour titled "The Motherland of the Word - Karabakh" took place in front of Khurshidbanu Natevan's house.
First, Ibrahim Ilyasli, the head of the poetry section of the Union of Azerbaijani Writers and the host of the event, shared his thoughts about the Poetry Days. He described it as a celebration of poetry, art, and spirituality. He also mentioned that this year's event was again organized at a high level.
Aghalar Bayramov, professor at the Azerbaijan State University of Culture and Arts, honored artist and master of artistic recitation, recited patriotic poems.
Later, poets took the stage. Ramiz Gusarchayl, chairman of the Guba section of the UAW, writer, playwright, and translator Seyran Sakhavat, Elchin Isgenderzadeh, chairman of the Karabakh section of the UAW, poets and honored cultural workers Gasham Najafzadeh, Rafig Yusifoghlu, head of the press service of the UAW Khayal Rza, Farid Huseyn, and Intigam Yasar recited their poems on various subjects. Poems about Shusha were particularly well received.
The day concluded with an ethno-jazz concert held in front of Khurshidbanu Natevan's house.
Jazz musician and pianist, Honoured Artist Emil Afrasiyab, performed a lively program at the concert, accompanied by Honoured Artist Iskander Alasgarov (drums) and Elvin Nabiyev (bass).
Before the concert began, Emil Afrasiyab addressed the audience and spoke about the historical significance of the Vagif Poetry Days in Shusha. He noted that just as free Karabakh is the symbol of modern, independent Azerbaijan, the Vagif Poetry Days are the symbol of the liberated Shusha.
He mentioned that the first ethno-jazz concert in Shusha will remain in the memory of all participants for a long time, and expressed confidence that similar events will be held more often in our fortress city.
Then, interesting performances were presented. The program included "Two worlds", "Extra Trace", "And I Love Her", "Aziza", "Rainy Day", "Letter to Father", "Fantasia", "Prayer", "Nueva" and other musical performances. The audience met the concert with loud applause.
The Vagif Poetry Days will end on July 19.
A conference titled "Mohammed Fuzuli. Beyond Time" dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli took place on July 19 at the Shusha Hotel-Congress Center. The event was moderated by Ilgar Fahmi, the Secretary of the Union of Azerbaijani Writers.
Academician Govhar Bakhshaliyeva, Acting Vice-President of ANAS, and Director of the Institute of Oriental Studies named after Z. Bunyadov, mentioned that the conference was organized in accordance with the plan of events developed to implement the decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli: "For more than five centuries, the works of Muhammad Fuzuli have been appreciated by readers in Azerbaijan and all over the world. Although centuries have passed since Fuzuli wrote and created, the charm of his works does not diminish from year to year. On the contrary, with the passage of time, new generations, with their intelligence and comprehension, engage with the great poet's creativity on different levels and reinterpret it from their own point of view”.
The academician noted that in addition to the numerous events planned by ANAS to commemorate the 530th anniversary of the great poet's birth, extensive work is being done to research the poet's scientific legacy.
Academician Teymur Karimli, Director of the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS, said that in 1994, while Azerbaijan was progressing towards development and stabilization of its independence, a great historical and literary event was taking place in our country: "The 500th anniversary of Muhammad Fuzuli.  Even amidst the turmoil, the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev did not postpone the celebration of the jubilee of the great poet in those years that were challenging for the destiny of our country. Instead, he ensured that Fuzuli's anniversary was celebrated grandly through a series of celebrations in Azerbaijan, and neighbouring countries.
Poet Farid Huseyn, a member of the Union of Azerbaijani Writers, spoke about the unique literary universe of Fuzuli. He emphasized that the timeless legacy created by Fuzuli will always remain relevant and adored by readers.
Deputy Minister of Culture Farid Jafarov said that after our historic victory, we are meeting for the fourth time in Shusha, our cultural capital, to celebrate Vagif Poetry Days: "It is a fortunate coincidence that the 530th anniversary of Fuzuli falls in the same year as our country hosts a significant global event like COP29. This jubilee year, we must ensure that writers and poets from abroad receive comprehensive information about Fuzuli. At the same time, let's share the news of our Karabakh victory and the realities of the 30-year occupation period."
The deputy minister stated that last month, a conference titled "Mohammed Fuzuli and Alishir Navai: Our Common Literary and Moral Values" was held during the Days of Azerbaijan Culture in Tashkent, and an anthology of the poet's works translated into Uzbek was presented. The great poet's legacy has also been promoted at international book fairs with special sections at the Azerbaijani stand. The 10th Baku International Book Fair, scheduled for October this year, will also honor Muhammad Fuzuli.
Following the speeches, the soloists of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, Honored Artist Anar Mikayilov and Roza Zeynalova, performed a composition based on "Leyli and Majnun" by Mahammad Fuzuli.
On July 19, the documentary film "Repression of the Word" (2022), produced with the support of the Ministry of Culture, was screened at the Shusha Hotel-Congress Center as part of the Vagif Poetry Days.
Rafig Hashimov is the director of the film, produced by the "Bulatfilm Production" company, while Selim Babullaoghlu is the screenwriter and Rufat Suleymanov is the cameraman.
The film pays tribute to 31 writers, poets, and other intellectuals who were victims of repression and tells the tragic life stories of some of them. It also looks back at the tragic and historical philosophy behind Stalin's repressions.
The film includes the opinions of the people's writer Anar, historian and researcher of work and life of Javid Hamid Jafarov, academician Rafael Huseynov, the director of the Museum of the Victims of Political Repression Mirabbas Mammadov, the doctor of philological sciences and professor Badirkhan Ahmadov, and the doctor of philosophy in philology and associate professor Firudin Gurbansoy on the wave of repression in the 1930s and the reactionary nature of communism.
On July 19, the poetry festival ended with an artistic and musical performance named "Travel with Vagif," staged in front of Khurshidbanu Natevan's home.
The performance presented for the first time is dedicated to the Azerbaijani traveler, geographer, historian, ethnographer, philosopher, and poet Haji Zeynalabdin Shirvani.
Zeynalabdin Shirvani, born in 1780 in Shamakhi, moved to the city of Karbala with his family, where he received his first education. In 1796, he moved to Baghdad to complete his studies covering philosophy, medicine, astronomy, mathematics, and several languages. The travel books in Baghdad's libraries, the discussions among scholars who gathered from across the Eastern world, and the stories of visiting pilgrims revealed a new world to him. Since then, young Zeynalabdin aimed to see the world and share its wonders with his fellow countrymen, and decided to travel without hesitation...
The name of the outstanding scientist has gained wide fame not only in our homeland, but also far beyond its borders. H. Z. Shirvani's historical, philosophical, geographical, and biographical works have been published in countries such as China, India, the Republic of Korea, Iran, Türkiye, Indonesia, Bulgaria, Poland, France, England, and beyond, and have been highly appreciated by experts and scholars of these regions.
The stage performance in Shusha, presents the scientist’s life story and life credo to the spectators. The performance is intended to introduce our compatriot who has promoted Azerbaijani culture worldwide.
The author of the play, ordered by the Ministry of Culture, is Ilgar Fahmi, the Secretary of the Union of Azerbaijani Writers, and the production director is Honored Artist Loghman Karimov.
Participants in the performance included honored artists from the Shusha State Musical Drama, State Pantomime, and State Yugh Theater: Nazir Rustamov, Azad Shukurov, Bahruz Vaqifoghlu, Teymur Mammadov, and Gasim Naghy, Orkhan Abishov, Pustakhanim Zeynalova, Jala Novruz, Zahra Salayeva, Surahi Alimammadova, Nurlan Rustamov, Javad Nuriyev, Elnur Ismayilov, and Nihat Heybatov.
At the same time, People's Artist Gulyanag Mammadova, Honored Artist Nigar Shabanova, khanandas Huseyn Malikov, Nushaba Karimli, Azerbaijan State Song and Dance Ensemble and students of the Baku Choreography Academy took part in the performance.
The artistic and musical stage performance prepared with great professionalism was met with applause by the audience.
After the performance, photos were taken to commemorate the occasion.
With this event, the Vagif Poetry Days, held for the fourth time in liberated Shusha, our cultural capital, went down in history.