Dekabrın 3-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Resurslar və mədəniyyət. Arxeologiyadan yeni texnologiyaya” adlı beynəlxalq elmi-praktiki konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbiri Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova açaraq qonaqlara muzeyin tarixi və fəaliyyəti barədə məlumat verib. Ümumrusiya Dekorativ Sənəti Muzeyinin direktoru Yelena Titova çıxış edərək konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb, üç gün ərzində maraqlı məruzələrin təqdim olunacağını, faydalı fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılacağını diqqətə çatdırıb. Sonra hər iki muzeyin direktorları bir-birinə xatirə hədiyyəsi bağışlayıblar. Konfrans “MDB məkanında muzeylərarası əməkdaşlıq” mövzusunda akademik sessiya ilə işini davam etdirib. Burada “Birlik irsi. Gələcək üçün ənənələr” planşet sərgisi təqdim olunub.
Azərbaycan, Belarus, Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Tacikistandan muzey direktorları və mütəxəssislərinin qatıldığı beynəlxalq tədbir dekabrın 5-dək davam edəcək. Akademik sessiyalarda “Muzey və insanlar”, “Muzey və informasiya resursları”, “Təbiət və ənənələr ilham mənbəyi kimi”, “Avrasiya mədəniyyətlərinin ən qədim əsasları: arxetiplər, simvolizm, arxeoloji artefaktlar”, “MDB xalqlarının dekorativ sənəti”, “Müasir muzeyin ənənələrin qorunmasında rolu” kimi mövzularda məruzələr dinləniləcək. Konfrans çərçivəsində mədəni proqram təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, “Birlik irsi. Gələcək üçün ənənələr” çoxillik kompleks proqramı çərçivəsində keçirilən konfrans Ümumrusiya Dekorativ Sənəti Muzeyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlığı Fondunun dəstəyi ilə baş tutub.

3 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра начала свою работу международная научно-практическая конференция «Ресурсы и культура. От археологии к новым технологиям».
Открывая мероприятие, директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова ознакомила гостей с историей и деятельностью музея. Елена Титова, директор Всероссийского музея декоративного искусства, выступила с речью и подчеркнула важность конференции, отметив, что в течение трёх дней будут представлены интересные доклады, состоится обмен полезными идеями и опытом. Затем директора обоих музеев подарили друг другу памятные подарки. Работа конференции продолжилась научной сессией «Музейное сотрудничество в странах СНГ». Здесь была представлена ​​планшетная выставка «Союзное наследие. Традиции для будущего».
Международное мероприятие, в котором принимают участие директора музеев и эксперты из Азербайджана, Белоруссии, России, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана, продлится до 5 декабря. На академических сессиях будут заслушаны доклады на темы «Музей и люди», «Музей и информационные ресурсы», «Природа и традиции как источник вдохновения», «Древнейшие основы Евразийских культур: архетипы, символика, археологические артефакты», «Декоративное искусство народов СНГ», «Роль современного музея в сохранении традиций». В рамках конференции будет организована культурная программа.
Отметим, что конференция, проводимая в рамках многолетней комплексной программы «Союзное наследие. Традиции для будущего», была организована совместно с Всероссийским музеем декоративного искусства и Азербайджанским национальным музеем ковра при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ.