Məlum olduğu kimi dekabrın 2-də Şuşa şəhərində 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Paytaxtı”nın bağlanış tədbirlərinə başlanılıb.
Mədəniyyət Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan beynəlxalq proqrama İƏT-ə üzv və müşahidəçi ölkələrin 300-ə yaxın rəsmi nümayəndəsi, habelə gənclər və könüllülər iştirak edirlər.
Bu çərçivədə reallaşan Mədəniyyət Nazirliyinin "Yaradıcılıq marafonu" İslam ölkələrindən olan gənc istedadları bir araya gətirərək müxtəlif yaradıcı sahələrdə birgə əməkdaşlıq və innovativ məhsulların yaradılmasını təşviq edən unikal platforma rolunu oynayır.
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nı rəhbər tutaraq təqdim olunan bu layihənin əsas məqsədi gənclərdə innovativ və yaradıcı yanaşma tərzini formalaşdırmaqdır.
Marafonun əsas istiqamətləri animasiya, dəb, film və dizayn olaraq müəyyən edilib.
Marafonda təcrübəli mentorların rəhbərliyi ilə beynəlxalq və yerli iştirakçılardan ibarət komandalar 24 saat ərzində öz məhsullarını hazırlayacaq və dekabrın 3-də münsiflər heyəti qarşısında təqdim edəcəklər. Qalib komandalar xüsusi mükafatlarla təltif olunacaqlar.

Shusha Hosts Creativity Marathon for Youth from Islamic Countries
As is known, the closing events of the "Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation" for 2024 began in Shusha city on December 2.
Around 300 representatives from OIC member and observer countries, as well as youth and volunteers, are participating in the international program jointly organized by the Ministry of Culture, the Ministry of Youth and Sports, and the Youth Forum of the Organization of Islamic Cooperation.
The Creativity Marathon, organized by the Ministry of Culture, gathers young talents from Islamic countries and provides a unique platform to promote cooperation and development of innovative products in various creative fields.
The main goal of this project, implemented in accordance with the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026," is to cultivate an innovative and creative mindset among young people.
Animation, fashion, film, and design have been identified as the main directions of the marathon.
In the marathon, teams of local and international participants, mentored by experts, will complete their products within 24 hours and present them to the judges on December 3. Special prizes will be awarded to the winners.