Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi (ARKA), Azərbaycan Televiziyası, “Şahdağfilm” və Türkiyənin “İkinciYeniFilm”, “Patik Prodüksiyon” və “Ernet Grup” prodakşnlarının birgə iştirakı ilə "Azərbaycan Atabəyləri" adlı tarixi bədii-sənədli film çəkilib.
Dekabrın 3-də Heydər Əliyev Mərkəzində filmin qalası keçirilib.
Mərasimdə dövlət və hökumət rəsmiləri, millət vəkilləri, tanınmış mədəniyyət xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə mərkəzin foyesində tədbir iştirakçıları üçün bədii hissə təqdim olunub. Film haqqında qonaqlara məlumat verilib. Bildirilib ki, film Orta əsrlərdə yaşamış Türk dünyasının iki böyük tarixi şəxsiyyəti, cəsur sərkərdələr - Qara Sunqur və Atabəylər dövlətinin qurucusu Şəmsəddin Eldənizin həyat yolundan bəhs edir. Ekran əsəri izləyiciləri XII əsr mühitinə apararaq Azərbaycanın şanlı tarixinə işıq salır, həmin dövr milli-mənəvi irsimizin təbliğatçısı kimi çıxış edir.
Daha sonra film nümayiş olunub.
Ekran əsərinin nümayişindən sonra filmin yaradıcı heyəti alqışlarla səhnəyə dəvət olunub.
“Şahdağfilm” prodakşnın direktoru, filmin ssenari müəllifi və prodüseri İlqar Mehti və quruluşçu rejissor Məcit Güvən çıxış edərək ekran işi haqqında fikirlərini bildiriblər.
Qeyd olunub ki, filmin ssenarisi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Tarix və Etnologiya İnstitutunun əməkdaşları, müstəqil tarixçilər və hərbi ekspertlərin bilik və təcrübələri əsasında yazılıb. Orta əsrlərin orijinal dil-üslubu, sosial və mədəni strukturunu əks etdirmək üçün geniş araşdırmalar əsasında hazırlanan ssenari tarixi mənbələrdən istifadə edilərək qələmə alınıb. Filmdə Dəbil döyüşü, 1139-cu il böyük Gəncə zəlzələsi və dövrün saray çevrilişləri kimi hadisələr də əks etdirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, filmin çəkilişləri Azərbaycan və Türkiyədən olan peşəkar kino işçilərinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilib. “Şahdağfilm” ilə Türkiyədə tarixi filmlərin istehsalçısı kimi tanınan “İkinciYeniFilm” bu böyük layihədə imkanlarını birləşdirərək yüksək peşəkarlıq nümayiş etdiriblər. Yaradıcı və texniki heyətin 80 faizindən çoxu azərbaycanlı kino mütəxəssisləridir. Çəkilişlərdə məkan olaraq ölkəmizdə mövcud olan real tarixi qala və komplekslərdən istifadə edilib. 500-ə yaxın xüsusi geyim hazırlanıb, yüzlərlə əlbəsə, rekvizit və aksesuar istehsal edilib və ya satın alınıb.
Çıxışçılar filmin ərsəyə gəlməsində əməyi keçənlərə təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, filmin quruluşçu rejissoru Məcit Güvən, ssenari müəllifləri Sərvər Bayramov, İlqar Mehti, Səxavət Sahil və Ərcan Kayadır. Prodüserlər İlqar Mehti, Sərvər Bayramov və Türkiyədən “İkinciYeniFilm”i təmsil edən Furkan Bəsli, quruluşçu rəssam isə Zəfər Malkoçdur.
Bədii-sənədli filmdə tanınmış K1 döyüşçüsü Zabit Səmədov Şəmsəddin Eldəniz obrazını canlandırıb. İlqar Mehti isə Qara Sunqur rolunda çəkilib. Digər əsas rollarda isə Xalq artisti Mehriban Zəki (Möminə xatın), Əməkdar artist Bəhruz Vaqifoğlu (Məhəmməd Cahan Pəhləvan), Jalə Həsənli (Zübeydə xatın), Günay Əhməd (Laçın), Tural Əhməd (Arslan şah), İlqar Musayev (Candar Çavlı), Səmimi Fərhad (Vəzir əl-Xəzni), Samir Qulamov (Gəncər bəy), Salam İsmayılov (Şeyx İmad), Türkay Cəfərli (Şeyx İmadın köməkçisi), Rəşad Kəsəmənli (Sərkərdə), Hidayət Əliyev (Sultan Məsud) və ölkəmizin digər sənətçiləri yer alıblar.
Filmdə 100-dən çox aktyor epizodları canlandırıb, ümumilikdə isə heyətdə 500 nəfərdən çox insan çalışıb.

При совместном участии Министерства культуры Азербайджанской Республики, Агентства кино Азербайджанской Республики (АРКА), Азербайджанского телевидения, кино компании «Шахдагфильм» и турецких компаний IkinciYeniFilm, Patik Produksiyon, и Ernet Group, снят исторический художественно-документальный фильм «Азербайджанские Атабеки».
3 декабря в Центре Гейдара Алиева состоялась премьера фильма.
На церемонии присутствовали государственные и правительственные чиновники, депутаты парламента, известные деятели культуры и другие гости.
Сначала для участников мероприятия в холле центра была представлена ​​художественная часть. Гостям была представлена информация о фильме. Сообщалось, что фильм рассказывает о жизненном пути двух великих исторических деятелей Тюркского мира, живших в средние века, отважных полководцев - Гара Сунгура и основателя государства Атабеков Шамседдина Эльдениза. Экранное произведение проливает свет на славную историю Азербайджана, перенося зрителей в атмосферу XII века, и выступает пропагандистом нашего национального и духовного наследия.
После состоялся показ фильма. После показа экранного произведения творческую группу фильма под аплодисменты пригласили на сцену.
Директор кинокомпании «Шахдагфильм», сценарист и продюсер фильма Ильгар Мехти и режиссёр-постановщик Мяджит Гювян выступили с речью и высказали своё мнение об экранной работе.
Было отмечено, что сценарий фильма написан на основе знаний и опыта сотрудников Института истории и этнологии национальной академии наук Азербайджана, независимых историков и военных экспертов. Чтобы отразить оригинальный язык, стиль, социальную и культурную структуру Средневековья, сценарий, основанный на обширных исследованиях был написан с использованием исторических источников. В фильме также нашли отражение такие события, как битва при Дабиле, великое Гянджинское землетрясение 1139 года и дворцовые перевороты того времени.
Было доведено до сведения, что съёмки фильма проводились при совместном сотрудничестве профессиональных киноработников Азербайджана и Турции. «Шахдагфильм» и IkinciYeniFilm, известная в Турции как производитель исторических фильмов, объединив свои возможности в этом большом проекте, продемонстрировали высокий профессионализм. Более 80 процентов творческого и технического персонала фильма составляли азербайджанские кино-специалисты. В качестве локаций для съёмок использовались настоящие исторические замки и комплексы, существующие в нашей стране. Было изготовлено около 500 специальных костюмов, изготовлены или закуплены сотни предметов одежды, реквизита и аксессуаров.
Выступавшие выразили благодарность тем, кто внес свой вклад в создание фильма.
Отметим, что режиссером-постановщиком фильма является Мяджит Гювян, сценаристами – Сарвар Байрамов, Ильгар Мехти, Сахават Сахиль и Эрджан Кая. Продюсерами фильма выступили Ильгар Мехти, Сарвар Байрамов и представляющий Турецкую компанию IkinciYeniFilm Фуркан Баслы, а художником-постановщиком – Зафар Малкоч.
В художественно-документальном фильме роль Шамседдина Эльдениза исполнил известный боец К1 Забит Самадов. Ильгар Мехти снялся в роли Гара Сунгура. В других главных ролях снялись народная артистка Мехрибан Заки (Момине хатун), заслуженный артист Бахруз Вагифоглу (Мохаммед Джахан Пехлеван), Жаля Гасанлы (Зубейда хатун), Гюнай Ахмед (Лачин), Турал Ахмед (Арслан Шах), Ильгар Мусаев (Джандар Чавлы), Самими Фархад (Визир аль-Хазни), Самир Гуламов (Ганджар бек), Салам Исмайлов (шейх Имад), Тюркай Джафарли (помощник шейха Имада), Рашад Кясямянли (Полководец), Хидаят Алиев (Султан Масуд) и другие деятели искусства нашей страны.
Эпизоды в фильме сыграли более 100 актёров, а всего в съёмочной группе работало более 500 человек.
Фильм, снятый при государственно-частном партнёрстве будет демонстрироваться в кинотеатрах начиная с 5 декабря.