Ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində noyabrın 16-da Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə İordaniya Haşimilər Krallığının şahzadəsi, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Petra Milli Trestinin prezidenti, xanım Dana Firas arasında görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan nazir bu mötəbər tədbirdə fəal iştirakına görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan yaxşı əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Mədəniyyət sahəsində əlaqələri inkişaf etdirmək üçün də geniş perspektivlər var.
Xanım şahzadə ölkəmizə səfər etməsindən və yüksək səviyyədə təşkil olunan COP29 tədbirində iştirakından məmnunluğunu dilə gətirib. O, ötən axşam Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrında dünyaşöhrətli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun "Gün var əsrə bərabər" əsərinin motivləri əsasında hazırlanan "Manqurt" tamaşasını maraqla izlədiyini, aktyorların ifasının onda dərin təəssürat doğurduğunu deyib.
Söhbət zamanı COP29 çərçivəsində müzakirə olunan məsələlər, eləcə də iqlim və mədəni irs gündəliyi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Culture Meets with the Princess of Jordan
On November 16, within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) hosted by our country, a meeting was held between Minister of Culture of Azerbaijan Adil Karimli and UNESCO Goodwill Ambassador and President of the Petra National Trust Princess Dana Firas of the Hashemite Kingdom of Jordan.
The minister welcomed the guest and thanked her for active participation in this prestigious event. He highlighted the strong cooperation between the two countries, based on mutual trust, and stressed the wide prospects for further cultural cooperation.
The Princess expressed her pleasure at visiting our country and participating in the highly organized COP29 event. She shared that she had watched the performance of Mangurt based on the motifs of Kyrgyz writer Chingiz Aytmatov's A Day Equal to an Age at the Azerbaijan State Pantomime Theater the previous evening, and was deeply impressed by the mastery of the actors.
The conversation included an exchange of views on the issues addressed within COP29 and climate and cultural heritage agenda.