Ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində noyabrın 16-da Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli ilə İordaniya Haşimilər Krallığının şahzadəsi, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri, Petra Milli Trestinin prezidenti, xanım Dana Firas arasında görüş keçirilib.
Qonağı salamlayan nazir bu mötəbər tədbirdə fəal iştirakına görə təşəkkürünü bildirib. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan yaxşı əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Mədəniyyət sahəsində əlaqələri inkişaf etdirmək üçün də geniş perspektivlər var.
Xanım şahzadə ölkəmizə səfər etməsindən və yüksək səviyyədə təşkil olunan COP29 tədbirində iştirakından məmnunluğunu dilə gətirib. O, ötən axşam Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrında dünyaşöhrətli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun "Gün var əsrə bərabər" əsərinin motivləri əsasında hazırlanan "Manqurt" tamaşasını maraqla izlədiyini, aktyorların ifasının onda dərin təəssürat doğurduğunu deyib.
Söhbət zamanı COP29 çərçivəsində müzakirə olunan məsələlər, eləcə də iqlim və mədəni irs gündəliyi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), проходящей в нашей стране, 16-го ноября состоялась встреча министра культуры Азербайджанской Республики Адиля Каримли и принцессы Хашимитского Королевства Иордания, посла доброй воли ЮНЕСКО, президента Национального треста «Петрa», г-жи Даны Фирас.
Приветствуя гостью, министр выразил ей благодарность за активное участие в этом престижном мероприятии. Было отмечено, что между нашими странами существуют хорошие отношения сотрудничества, основанные на взаимном доверии. Широкие перспективы имеются и для развития связей в сфере культуры.
Г-жа принцесса выразила удовлетворение визитом в нашу страну и своим участием в мероприятии COP29, организованном на высоком уровне. Она рассказала, что вчера вечером с интересом посмотрела спектакль «Манкурт», поставленный Азербайджанским государственном театром пантомимы по мотивам произведения всемирно известного киргизского писателя Чингиза Айтматова «День равен возрасту», а также о том, что игра актёров произвела на неё глубокое впечатление.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам, обсуждаемым в рамках COP29, а также по повестке климата и культурного наследия.