Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli noyabrın 21-də COP29-la bağlı ölkəmizdə səfərdə olan İran İslam Respublikasının mədəni irs, turizm və sənətkarlıq naziri Səid Reza Salehi Amirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Nümayəndə heyətini salamlayan Adil Kərimli ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi belə bir mötəbər tədbirdə iştirakına görə iranlı həmkarına təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan ilə İran arasında mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın geniş perspektivləri var. Xüsusilə, kitabxana, muzey işi, sərgi sahəsində birgə fəaliyyətin təşviqi, eləcə də kinematoqrafiya sahəsində əməkdaşlığın qurulması, ənənəvi musiqi festival və müsabiqələrində qarşılıqlı iştirak əlaqələrin inkişafına töhfə verə bilər. Bundan əlavə, beynəlxalq təşkilatlar səviyyəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün imkanlar mövcuddur. Mədəni irs nümunələrinin UNESCO-nun müvafiq siyahılarına daxil edilməsi üçün müştərək nominasiya fayllarının hazırlanması, o cümlədən mədəni sərvətlərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı birgə səylərin göstərilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
COP29-da iştirakından məmnunluğunu bildirən nazir Səid Reza Salehi Amiri görüşə görə də təşəkkür edib. O, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını, müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafı üçün səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
İranlı nazir mədəni irsin qorunması sahəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığının zəruri olduğunu deyib. Bildirib ki, bu sahədə iki ölkə arasında təcrübə mübadiləsi aparıla bilər. Eyni zamanda Araz çayı üzərindəki Xudafərin körpülərinin müştərək bərpasının həyata keçirilməsi mümkündür.
Söhbət zamanı COP29 çərçivəsində mədəni irs və ətraf mühit məsələlərinə də toxunulub, qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

On November 21, the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, met with the delegation led by the Minister of Cultural Heritage, Tourism, and Handicrafts of the Islamic Republic of Iran, Seyed Reza Salehi Amiri, who was visiting our country in connection with COP29.
Adil Karimli welcomed the delegation and thanked his Iranian counterpart for attending the prestigious event hosted by Azerbaijan. He noted the potential for extensive cultural cooperation between the two countries, particularly in libraries, museums, exhibitions, and cinematography, as well as through mutual participation in traditional music festivals and competitions. There are also opportunities to strengthen cooperation at the level of international organizations. The importance of jointly preparing nomination files for UNESCO's cultural heritage lists and coordinating efforts against the illegal circulation of cultural property was highlighted.
Minister Seyed Reza Salehi Amiri expressed his satisfaction with the participation in COP29 and thanked for the meeting. He underlined their interest in mutually beneficial cooperation and stressed the need to continue efforts to strengthen relations in various fields.
The Iranian minister stressed the need for public-private partnerships in the protection of cultural heritage. He suggested that the two countries could exchange experiences in this field and suggested the possibility of jointly restoring the Khudafarin bridges over the Araz River.
The discussion covered cultural heritage and environmental issues in the context of COP29, as well as an exchange of views on other areas of mutual interest.