Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli noyabrın 21-də COP29-la bağlı ölkəmizdə səfərdə olan İran İslam Respublikasının mədəni irs, turizm və sənətkarlıq naziri Səid Reza Salehi Amirinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Nümayəndə heyətini salamlayan Adil Kərimli ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi belə bir mötəbər tədbirdə iştirakına görə iranlı həmkarına təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan ilə İran arasında mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın geniş perspektivləri var. Xüsusilə, kitabxana, muzey işi, sərgi sahəsində birgə fəaliyyətin təşviqi, eləcə də kinematoqrafiya sahəsində əməkdaşlığın qurulması, ənənəvi musiqi festival və müsabiqələrində qarşılıqlı iştirak əlaqələrin inkişafına töhfə verə bilər. Bundan əlavə, beynəlxalq təşkilatlar səviyyəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün imkanlar mövcuddur. Mədəni irs nümunələrinin UNESCO-nun müvafiq siyahılarına daxil edilməsi üçün müştərək nominasiya fayllarının hazırlanması, o cümlədən mədəni sərvətlərin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı birgə səylərin göstərilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
COP29-da iştirakından məmnunluğunu bildirən nazir Səid Reza Salehi Amiri görüşə görə də təşəkkür edib. O, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını, müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafı üçün səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
İranlı nazir mədəni irsin qorunması sahəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığının zəruri olduğunu deyib. Bildirib ki, bu sahədə iki ölkə arasında təcrübə mübadiləsi aparıla bilər. Eyni zamanda Araz çayı üzərindəki Xudafərin körpülərinin müştərək bərpasının həyata keçirilməsi mümkündür.
Söhbət zamanı COP29 çərçivəsində mədəni irs və ətraf mühit məsələlərinə də toxunulub, qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələr üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

21 ноября министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Каримли встретился с делегацией во главе с министром культурного наследия, туризма и ремесел Исламской Республики Иран Саидом Резой Салехи Амири, находящейся с визитом в нашей стране в связи с COP29.
Приветствуя делегацию, Адиль Каримли поблагодарил своего иранского коллегу за участие в столь престижном мероприятии, проводимом в нашей стране. Он отметил, что существуют широкие перспективы сотрудничества между Азербайджаном и Ираном в различных областях культуры.  В частности, развитию отношений может способствовать содействие совместной деятельности в сфере библиотечного, музейного дела, выставочной деятельности, а также установление сотрудничества в сфере кинематографии, взаимное участие в традиционных музыкальных фестивалях и конкурсах. Кроме того, есть возможности для расширения сотрудничества на уровне международных организаций. Подчеркнута важность подготовки совместных номинаций для включения образцов культурного наследия в соответствующие списки ЮНЕСКО, а также совместных усилий по борьбе с незаконным оборотом сокровищ культуры.
Выразив удовлетворение своим участием в COP29, министр Саид Реза Салехи Амири поблагодарил за встречу. Он отметил, что они заинтересованы во взаимовыгодном сотрудничестве и важности продолжения усилий по развитию отношений в различных сферах.
Иранский министр заявил, что в сфере охраны культурного наследия необходимо государственно-частное партнерство. По его словам, наши страны могли бы обменяться опытом в этой сфере. В то же время возможна совместная реставрация Худаферинских мостов через реку Араз.
В ходе беседы также были затронуты вопросы культурного наследия и окружающей среды в рамках COP29, а также состоялся обмен мнениями по другим направлениям, представляющим взаимный интерес.