Bakıda davam edən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-un iştirakçılarının asudə vaxtının səmərəli təşkili, əcnəbi qonaqlara Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin, incəsənətinin tanıdılması məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən maraqlı bədii proqram da hazırlanıb.
Noyabrın 13-də Heydər Əliyev Sarayında Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Oyanış" adlı proqram – şou-kompozisiya təqdim olunub.
Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının təqdim etdiyi proqramı COP29-la bağlı Bakıya gəlmiş müxtəlif ölkələrin rəsmiləri də daxil olmaqla geniş tamaşaçı auditoriyası böyük maraqla izləyib.
“Oyanış” – insanın təbiətlə vəhdətini bərpa edən və bəşər varlığını həyat üçün zəruri olan ilkin elementlərə diqqətlə nəzər salmağa təşviq edən müqəddəs bir ayindir. Yaşadığımız dövrdə hava, su, torpaq və od kimi vacib elementlər yeni düşüncələrə ilham verən mövzulara çevrilib. Buna görə də bu tamaşa suyu həyatla, havanı zəkanın gücü ilə, torpağı şüurlu varlıqla, atəşi isə sivilizasiyanın işığı ilə birləşdirən bir oyanış kimi nəzərdə tutulub. Bəşəriyyət uzaq keçmişdən bu günə səyahət edən kahinlərin müdrikliyindən nəsihət alaraq hər bir elementin tərkibində təbiətə aid sənət əsərinin olduğuna şahidlik edir.
Şou-kompozisiyada yer alan xalça təsviri saysız-hesabsız düyünlərin nəticəsidir, biz də insanlar arasında kollektiv iradə sayəsində əldə edilmiş birliyin gözəlliyini məhz bu formada təsvir edirik. İnsan məhdudiyyətlərinin məhbusuna çevrilmiş Qız qalasının saf ruhlu şahzadəsi onu gizlədən daşlar arasından azad olub “insan olmağı” hər birimizə xatırladaraq bizi bu gözəllik, saflıq və kövrəkliklə ruhlandırır. İnsan olmaq, həqiqətən də, malik olduğumuz kövrəkliyi qəbul etmək deməkdir, amma bu, o demək deyil ki, biz həyat səhnəsində olmalı deyilik. Unutmayaq ki, həyat özü gözəllik kimidir. Ona qayğı göstərilmirsə, haqqı verilmirsə, o, mövcud deyil. Buna görə də, hər şeyə yeni nəfəs verilsin deyə bəşəriyyətə təqdim edilən Oyanış yeni dünyanın elçisi kimi rəqsin vəcdi və baharın şövqedici arzusu ilə alovlanır...
Azərbaycan sənətçiləri ilə yanaşı, əcnəbi incəsənət ustalarının da iştirakı ilə hazırlanan şou-kompozisiyanın rejissoru və ssenaristi Françesko Bondi, musiqi rəhbəri Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru Əməkdar artist Əyyub Quliyev, xormeysteri Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyevadır.

В целях эффективной организации досуга участников 29-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (UNFCCC), а также с целью ознакомления иностранных гостей с богатым культурным наследием и искусством Азербайджана Министерство культуры подготовило интересную художественную программу.
13 ноября во Дворце Гейдара Алиева при организации Министерства культуры была представлена ​​шоу-композиция «Пробуждение».
Широкая аудитория, в том числе официальные лица из разных стран, приехавшие в Баку в связи с COP29 с большим интересом посмотрела программу, представленную Азербайджанским государственным академическим театром оперы и балета.
«Пробуждение» — священный обряд, который восстанавливает единство человека с природой и поощряет людей внимательно относиться к основным элементам, необходимым для жизни. В наше время такие важные стихии, как воздух, вода, земля и огонь стали темами, вдохновляющими на новые мысли. Поэтому этот спектакль задуман как пробуждение, объединяющее воду с жизнью, воздух с силой разума, землю с сознательным существованием и огонь со светом цивилизации. Человечество, руководствуясь мудростью жрецов, дошедшей до нас из далёкого прошлого в настоящее, становится свидетелем того, что в каждом элементе заключено произведение искусства, связанное с природой.
Образ ковра в композиции шоу – результат бесчисленного количества узлов, и мы именно в этой форме описываем красоту единения людей достигнутую через коллективную волю. Чистая духом принцесса Девичьей Башни, ставшая пленницей человеческих ограничений, освобождаясь от скрывающих её камней и напоминая каждому из нас «быть человеком», вдохновляет нас этой красотой, чистотой и хрупкостью. Быть человеком на самом деле означает принять свою хрупкость, но это не значит, что нам не следует быть на сцене жизни. Давайте не будем забывать, что сама жизнь подобна красоте. Если о ней не заботятся, если ей не отдают должного, она перестает существовать. Поэтому Пробуждение, подаренное человечеству, чтобы вдохнуть во все новую жизнь, воспламеняется упоением танца и волнующим желанием весны как вестницы нового мира...
Режиссёром и сценаристом спектакля-композиции, подготовленного с участием азербайджанских артистов и зарубежных мастеров искусства, является Франческо Бонди, музыкальным руководителем – заслуженный артист, главный дирижёр Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета Эйюб Гулиев, хормейстером – заслуженный деятель искусств Севиль Гаджиева.