Bakıda davam edən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29-un iştirakçılarının asudə vaxtının səmərəli təşkili, əcnəbi qonaqlara Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin, incəsənətinin tanıdılması məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən maraqlı bədii proqram da hazırlanıb.
Noyabrın 13-də Heydər Əliyev Sarayında Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Oyanış" adlı proqram – şou-kompozisiya təqdim olunub.
Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının təqdim etdiyi proqramı COP29-la bağlı Bakıya gəlmiş müxtəlif ölkələrin rəsmiləri də daxil olmaqla geniş tamaşaçı auditoriyası böyük maraqla izləyib.
“Oyanış” – insanın təbiətlə vəhdətini bərpa edən və bəşər varlığını həyat üçün zəruri olan ilkin elementlərə diqqətlə nəzər salmağa təşviq edən müqəddəs bir ayindir. Yaşadığımız dövrdə hava, su, torpaq və od kimi vacib elementlər yeni düşüncələrə ilham verən mövzulara çevrilib. Buna görə də bu tamaşa suyu həyatla, havanı zəkanın gücü ilə, torpağı şüurlu varlıqla, atəşi isə sivilizasiyanın işığı ilə birləşdirən bir oyanış kimi nəzərdə tutulub. Bəşəriyyət uzaq keçmişdən bu günə səyahət edən kahinlərin müdrikliyindən nəsihət alaraq hər bir elementin tərkibində təbiətə aid sənət əsərinin olduğuna şahidlik edir.
Şou-kompozisiyada yer alan xalça təsviri saysız-hesabsız düyünlərin nəticəsidir, biz də insanlar arasında kollektiv iradə sayəsində əldə edilmiş birliyin gözəlliyini məhz bu formada təsvir edirik. İnsan məhdudiyyətlərinin məhbusuna çevrilmiş Qız qalasının saf ruhlu şahzadəsi onu gizlədən daşlar arasından azad olub “insan olmağı” hər birimizə xatırladaraq bizi bu gözəllik, saflıq və kövrəkliklə ruhlandırır. İnsan olmaq, həqiqətən də, malik olduğumuz kövrəkliyi qəbul etmək deməkdir, amma bu, o demək deyil ki, biz həyat səhnəsində olmalı deyilik. Unutmayaq ki, həyat özü gözəllik kimidir. Ona qayğı göstərilmirsə, haqqı verilmirsə, o, mövcud deyil. Buna görə də, hər şeyə yeni nəfəs verilsin deyə bəşəriyyətə təqdim edilən Oyanış yeni dünyanın elçisi kimi rəqsin vəcdi və baharın şövqedici arzusu ilə alovlanır...
Azərbaycan sənətçiləri ilə yanaşı, əcnəbi incəsənət ustalarının da iştirakı ilə hazırlanan şou-kompozisiyanın rejissoru və ssenaristi Françesko Bondi, musiqi rəhbəri Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının baş dirijoru Əməkdar artist Əyyub Quliyev, xormeysteri Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyevadır.

The Ministry of Culture prepared an interesting artistic program to effectively organize leisure time for participants of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) and introduce the rich cultural heritage and art of Azerbaijan to the foreign guests.
On November 13, under the organization of the Ministry of Culture, a show composition entitled "Awakening" was presented at the Heydar Aliyev Palace.
A large audience, including officials from various countries attending the COP29 in Baku, watched the program presented by the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre.
‘Awakening’ is a sacred ritual that reconnects humanity with nature, urging people to consider the basic elements necessary for life. In our time, vital elements such as air, water, earth, and fire have become new sources of inspiration. Thus, this performance aims to awaken by connecting water with life, air with intellectual power, earth with mindful existence, and fire with the light of civilization. Guided by the wisdom of priests traveling from ancient times to the present, humanity witnesses that each element contains a work of art related to nature.
The carpet image in the show composition is created by countless knots, symbolizing the beauty of unity achieved through the collective will of people. The pure-hearted princess of the Maiden Tower, once imprisoned by human limitations, breaks free from the stones that hide her, reminding us all to "be human" and inspiring us with her beauty, purity, and fragility.
To be human is to accept our fragility, but that does not mean we should retreat from the stage of life. Let us remember that life, like beauty, ceases to exist if it is not cared for or honored. Thus, the awakening offered to humanity to revitalize all things begins with the passion of dance and the exciting promise of spring as the herald of a new world...
The show composition, featuring Azerbaijani artists and foreign masters, is directed and written by Francesco Bondi. Honored Artist Ayyub Guliyev, chief conductor of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, is the music director, while choirmaster is Honored Art Worker Sevil Hajiyeva.