11-22 noyabr tarixlərində Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçirilir. Sessiya çərçivəsində noyabrın 15-də Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli Türkiyənin mədəniyyət və turizm naziri Mehmet Nuri Ersoyla görüşüb.
Qonağı salamlayan Adil Kərimli belə bir mötəbər tədbirdə qardaş Türkiyə Cümhuriyyətinin də iştirakından məmnunluğunu bildirib.
Azərbaycan və Türkiyə arasında mədəniyyətin bütün sahələrində uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu deyən nazir bu sahədə əlaqələrin daha da inkişafı üçün perspektivlərin olduğunu deyib.
Qeyd olunub ki, noyabrın 2-dən 10-dək İstanbulda keçirilən 41-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycanın ilk dəfə “fəxri qonaq ölkə” qismində iştirakı iki ölkə arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsinin göstəricidir.
Nazir sərgi müddətində Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə türkiyəli həmkarına təşəkkür edib.
8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə təbriklərini çatdıran Türkiyənin mədəniyyət və turizm naziri Mehmet Nuri Ersoy ölkəmizin COP29 kimi mötəbər bir tədbirə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirib ki, əgər Türkiyə COP31-i qəbul edərsə, Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsinin öyrəniləcəyini deyib.
Qonaq nazir COP29 çərçivəsində ətraf mühit və mədəniyyət məsələlərinin də diqqətdə saxlanmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında bir sıra istiqamətlərdə, xüsusilə də arxeoloji irsin öyrənilməsi və kino sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri qeyd edilib. Xüsusilə, TÜRKSOY-un himayəsi ilə çəkilməsi planlaşdırılan “Molla Nəsrəddin. Çətin günlərimin dostu” bədii filmi ilə bağlı da söz açılıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün sonunda türkiyəli nazirə xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Daha sonra nazirlər tədbir məkanındakı Azərbaycan, Türkiyə və Özbəkistanın pavilyonları ilə tanış olublar.
Türkiyə və Özbəkistan pavilyonları ilə tanışlıq zamanı Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov da iştirak edib.

Как известно, 11-22 ноября в Баку проходит 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). В рамках сессии 15 ноября министр культуры Азербайджана Адиль Каримли встретился с министром культуры и туризма Турции Мехметом Нури Эрсоем.
Приветствуя гостя, А. Каримли выразил удовлетворение участием братской Турецкой Республики в столь престижном мероприятии.
Отметив, что между Азербайджаном и Турцией налажено успешное сотрудничество во всех сферах культуры, министр сказал, что есть перспективы дальнейшего развития отношений в этой сфере.
Было отмечено, что участие Азербайджана впервые в качестве «почётного гостя» на 41-й Международной книжной ярмарке, проходящей в Стамбуле со 2 по 10 ноября, является показателем высокого уровня отношений между двумя странами.
Министр поблагодарил своего турецкого коллегу за высокое гостеприимство, оказанное азербайджанской делегации во время выставки.
Поздравляя Азербайджан с 8 ноября – Днём Победы, министр культуры и туризма Турции Мехмет Нури Эрсой отметил, что такое престижное мероприятие, как COP29, проходит в нашей стране на высоком уровне.
По его словам, если Турция примет COP31, будет изучен опыт Азербайджана в этой области.
Приглашённый министр подчеркнул важность учёта вопросов окружающей среды и культуры в рамках COP29.
В ходе беседы были упомянуты перспективы сотрудничества двух стран по ряду направлений, особенно в сфере изучения археологического наследия и кино. В частности, речь шла о художественном фильме «Молла Насреддин. Друг моих трудных дней», который планируется снимать под эгидой ТЮРКСОЙ.
В завершение встречи турецкому министру были вручены памятные подарки.
Позже министры ознакомились с павильонами Азербайджана, Турции и Узбекистана на месте мероприятия.
В ознакомлении с павильонами Турции и Узбекистана также принял участие министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков.