11-22 noyabr tarixlərində Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyası Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) keçirilir. Sessiya çərçivəsində noyabrın 15-də Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli Türkiyənin mədəniyyət və turizm naziri Mehmet Nuri Ersoyla görüşüb.
Qonağı salamlayan Adil Kərimli belə bir mötəbər tədbirdə qardaş Türkiyə Cümhuriyyətinin də iştirakından məmnunluğunu bildirib.
Azərbaycan və Türkiyə arasında mədəniyyətin bütün sahələrində uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu deyən nazir bu sahədə əlaqələrin daha da inkişafı üçün perspektivlərin olduğunu deyib.
Qeyd olunub ki, noyabrın 2-dən 10-dək İstanbulda keçirilən 41-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisində Azərbaycanın ilk dəfə “fəxri qonaq ölkə” qismində iştirakı iki ölkə arasında əlaqələrin yüksək səviyyəsinin göstəricidir.
Nazir sərgi müddətində Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə türkiyəli həmkarına təşəkkür edib.
8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə təbriklərini çatdıran Türkiyənin mədəniyyət və turizm naziri Mehmet Nuri Ersoy ölkəmizin COP29 kimi mötəbər bir tədbirə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirib ki, əgər Türkiyə COP31-i qəbul edərsə, Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsinin öyrəniləcəyini deyib.
Qonaq nazir COP29 çərçivəsində ətraf mühit və mədəniyyət məsələlərinin də diqqətdə saxlanmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında bir sıra istiqamətlərdə, xüsusilə də arxeoloji irsin öyrənilməsi və kino sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri qeyd edilib. Xüsusilə, TÜRKSOY-un himayəsi ilə çəkilməsi planlaşdırılan “Molla Nəsrəddin. Çətin günlərimin dostu” bədii filmi ilə bağlı da söz açılıb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün sonunda türkiyəli nazirə xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Daha sonra nazirlər tədbir məkanındakı Azərbaycan, Türkiyə və Özbəkistanın pavilyonları ilə tanış olublar.
Türkiyə və Özbəkistan pavilyonları ilə tanışlıq zamanı Özbəkistanın mədəniyyət naziri Ozodbek Nazarbekov da iştirak edib.

Baku is hosting the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) from November 11 to 22. As part of this session, on November 15, Minister of Culture of Azerbaijan Adil Karimli met with Minister of Culture and Tourism of Türkiye Mehmet Nuri Ersoy.
Adil Karimli greeted the guest and expressed his pleasure with the participation of the brotherly Republic of Turkey in this prestigious event.
The minister noted that successful cooperation has been established between Azerbaijan and Türkiye in all spheres of culture and emphasized the potential for further development of these relations.
He emphasized that Azerbaijan's participation in the 41st International Book Fair, which was held in Istanbul from November 2 to 10, as an "honorary guest country" for the first time is a testimony to the high level of relations between the two countries.
The minister thanked his Turkish counterpart for the warm hospitality shown to the Azerbaijani delegation during the fair.
The Minister of Culture and Tourism of Türkiye, Mehmet Nuri Ersoy, extended congratulations on November 8—Victory Day—and underlined the successful and high-level hosting of the COP29 event by our country. He mentioned that if Turkey hosts COP31, Azerbaijan's experience in this field would be studied.
The guest minister stressed the importance of addressing environmental and cultural issues within the framework of COP29.
The discussion touched upon potential areas of cooperation between the two countries, with a special focus on archaeological heritage and cinema. In particular, the planned production of Molla Nasreddin, under the organization of TURKSOY, and the feature film Friend of Difficult Days were mentioned.
During the meeting, various other issues of mutual interest were discussed.
At the end of the meeting, commemorative gifts were presented to the Turkish minister.
Later, the ministers visited the pavilions of Azerbaijan, Türkiye, and Uzbekistan at the venue of the event.
The Minister of Culture of Uzbekistan, Ozodbek Nazarbekov, joined them in the introduction of the pavilions of Türkiye and Uzbekistan.