Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət  Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının  təqdimatında ilk dəfə "Nəsimi" operası tamaşaya qoyulacaq.  Dahi Azərbaycan şairi və  mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin dərin fəlsəfəsini, azad ruhunu və humanist dəyərlərini canlandıran bu opera tamaşaçılara onun mənəvi dünyasına səyahət imkanı yaradacaq.
Musiqisi Xalq artisti, professor Siyavuş Kərimiyə, librettosu akademik Rafael Hüseynova məxsus olan opera Azərbaycan mədəniyyətinə yeni bir nəfəs gətirərək,  Nəsimi  irsini gələcək nəsillərə və dünyaya  çatdırmaq məqsədini daşıyır.
20 noyabr saat 19:00-da Heydər Əliyev Sarayında baş tutacaq premyera tamaşasında  İmadəddin Nəsimi obrazını Əməkdar artist Ramil  Qasımov canlandıracaq. Həmçinin Xalq artistləri Teyyub Aslanov (Fəzlullah Nəimi), Nurəddin Mehdixanlı (Salnaməçi), Əməkdar artistlər İlkin Əhmədov (Əbdülqadir Marağayi), Anton Ferştandt (Əmir Teymurun vəziri), Cahangir Qurbanov (Məlikşüarə), solistlər Fatimə Cəfərzadə (Sənəm), Kamilə Nəbiyeva (Fatimə), Səma Həmzəyeva (Nəsiminin anası), Mahir Tağızadə (Əmir Teymur), Taleh Yahyayev (Zahid), Fəhmin Əhmədli (Əmir Teymurun vəkili), Xəyal Hüseynov (Dərviş),  Ruslan Persan (Birinci keşikçi), Rza Xosrovzadə (İkinci keşikçi), Fuad Əzizzadə (Zindan açarçısı), Elmir Rüstəmov (Qazi) və başqaları çıxış edəcəklər.
Tamaşanın  musiqi rəhbəri və quruluşçu dirijoru - Əməkdar artist Əyyub Quliyev, quruluşçu rejissoru Əməkdar artist İnarə Babayeva, quruluşçu xoreoqrafı Əməkdar artist Yuriy Lobaçev, xormeysteri Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyeva, quruluşçu rəssam Əməkdar artist Ramil Qasımov, işıq üzrə rəssam Rafael Həsənovdur.
Akademik Opera və Balet Teatrının Simfonik Orkestri və Xoru, balet truppası ilə yanaşı tamaşada Xalq artisti Natiq Şirinovun rəhbərliyi altında "Natiq ritm" qrupu, Xalq artisti Elçin Həşimov (tar), Əməkdar artist Elnur Əhmədov (kamança) və  Əmrah Orucov (ud) birgə çıxış edəcəklər.
Şübhəsiz ki, "Nəsimi" operası Azərbaycan milli opera sənəti tarixində parlaq hadisələrdən biri kimi önəmli yer tutacaqdır.

При поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики в Азербайджанском государственном академическом театре оперы и балета впервые будет поставлена опера «Насими». Эта опера, возрождающая глубокую философию, свободный дух и гуманистические ценности великого Азербайджанского поэта и мыслителя Имадеддина Насими, предоставит зрителям возможность совершить путешествие в его духовный мир.
Опера музыку к которой написал народный артист, профессор Сиявуш Керими, а либретто академик Рафаэль Гусейнов,  призвана внести новое дыхание в Азербайджанскую культуру и передать наследие Насими будущим поколениям и всему миру.
заслуженный артист Рамиль Гасымов исполнит роль Имадеддина Насими в премьерном спектакле, который состоится во Дворце Гейдара Алиева 20 ноября в 19:00. В опере также задействованы народные артисты Тейюб Асланов (Фазлуллах Наими), Нуреддин Мехдиханлы (Хронист), заслуженные артисты Илькин Ахмедов (Абдулгадир Марагайи), Антон Фершштандт (визир Амира Теймура), Джахангир Гурбанов (Маликшуара), солисты Фатима Джафарзаде (Санам), Камила Набиева (Фатима), Сама Хамзаева (мать Насими), Махир Тагизаде (Амир Теймур), Талех Яхьяев (Захид), Фахмин Ахмедли (чиновник Амира Теймура), Хаял Гусейнов (Дервиш), Руслан Персан (первый стражник), Рза Хосровзаде (второй стражник), Фуад Азиззаде (ключник Подземелья), Эльмир Рустамов (Судья) и другие.
Музыкальный руководитель и дирижер-постановщик спектакля – Айюб Гулиев, режиссер-постановщик – Заслуженная артистка Инара Бабаева, хореограф-постановщик – заслуженный артист Юрий Лобачев, хормейстер – заслуженный деятель искусств Севиль Гаджиева, художник-постановщик – заслуженный артист Рамиль Гасымов и художник-осветитель - Рафаэль Гасанов.
Совместно с симфоническим оркестром, хором и балетной труппой Академического театра оперы и балета в опере выступят группа «Натиг Ритм» под руководством народного артиста Натига Ширинова, народный артист Эльчин Гашимов (тар), заслуженный артист Эльнур Ахмедов (кеманча) и Амрах Оруджов (уд).
Несомненно, опера «Насими» займет важное место как одно из ярких событий в истории национального оперного искусства Азербайджана.