Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət  Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının  təqdimatında ilk dəfə "Nəsimi" operası tamaşaya qoyulacaq.  Dahi Azərbaycan şairi və  mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin dərin fəlsəfəsini, azad ruhunu və humanist dəyərlərini canlandıran bu opera tamaşaçılara onun mənəvi dünyasına səyahət imkanı yaradacaq.
Musiqisi Xalq artisti, professor Siyavuş Kərimiyə, librettosu akademik Rafael Hüseynova məxsus olan opera Azərbaycan mədəniyyətinə yeni bir nəfəs gətirərək,  Nəsimi  irsini gələcək nəsillərə və dünyaya  çatdırmaq məqsədini daşıyır.
20 noyabr saat 19:00-da Heydər Əliyev Sarayında baş tutacaq premyera tamaşasında  İmadəddin Nəsimi obrazını Əməkdar artist Ramil  Qasımov canlandıracaq. Həmçinin Xalq artistləri Teyyub Aslanov (Fəzlullah Nəimi), Nurəddin Mehdixanlı (Salnaməçi), Əməkdar artistlər İlkin Əhmədov (Əbdülqadir Marağayi), Anton Ferştandt (Əmir Teymurun vəziri), Cahangir Qurbanov (Məlikşüarə), solistlər Fatimə Cəfərzadə (Sənəm), Kamilə Nəbiyeva (Fatimə), Səma Həmzəyeva (Nəsiminin anası), Mahir Tağızadə (Əmir Teymur), Taleh Yahyayev (Zahid), Fəhmin Əhmədli (Əmir Teymurun vəkili), Xəyal Hüseynov (Dərviş),  Ruslan Persan (Birinci keşikçi), Rza Xosrovzadə (İkinci keşikçi), Fuad Əzizzadə (Zindan açarçısı), Elmir Rüstəmov (Qazi) və başqaları çıxış edəcəklər.
Tamaşanın  musiqi rəhbəri və quruluşçu dirijoru - Əməkdar artist Əyyub Quliyev, quruluşçu rejissoru Əməkdar artist İnarə Babayeva, quruluşçu xoreoqrafı Əməkdar artist Yuriy Lobaçev, xormeysteri Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyeva, quruluşçu rəssam Əməkdar artist Ramil Qasımov, işıq üzrə rəssam Rafael Həsənovdur.
Akademik Opera və Balet Teatrının Simfonik Orkestri və Xoru, balet truppası ilə yanaşı tamaşada Xalq artisti Natiq Şirinovun rəhbərliyi altında "Natiq ritm" qrupu, Xalq artisti Elçin Həşimov (tar), Əməkdar artist Elnur Əhmədov (kamança) və  Əmrah Orucov (ud) birgə çıxış edəcəklər.
Şübhəsiz ki, "Nəsimi" operası Azərbaycan milli opera sənəti tarixində parlaq hadisələrdən biri kimi önəmli yer tutacaqdır.

With the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre will perform the opera Nasimi for the first time. The opera, which reflects the deep philosophy, free spirit, and humanistic values of the great Azerbaijani poet and thinker Imadaddin Nasimi, will take the audience into his spiritual world.
Composed by People's Artist Professor Siyavush Karimi, with a libretto by academician Rafael Huseynov, the opera aims to breathe new life into Azerbaijani culture and share Nasimi's legacy with future generations and the world.
The role of Imadaddin Nasimi will be performed by People's Artist Ramil Gasimov at the premiere at the Heydar Aliyev Palace on November 20 at 19:00. People's Artists Teyyub Aslanov (Fazlullah Naimi), Nuraddin Mehdikhanli (Chronicler), Honored Artists Ilkin Ahmadov (Abdulgadir Maraghayi), Anton Fershtandt (Vizier of Amir Teymur), Jahangir Gurbanov (Malik al-Shu'ara), soloists Fatima Jafarzadeh (Sanam), Kamila Nabiyeva (Fatima), Sama Hamzayeva (Nasimi's mother), Mahir Taghizadeh (Amir Teymur), Taleh Yahyayev (Zahid), Fahmin Ahmadli (Amir Teymur's representative), Khayal Huseynov (Dervish), Ruslan Persan (First Guard), Rza Khosrovzadeh (Second Guard), Fuad Azizzadeh (Keeper of the keys of the dungeon), Elmir Rustamov (Veteran) will also take part.
The musical and stage director of the performance is Ayyub Guliyev, the stage director is the Honored Artist Inare Babayeva, the choreographer is the Honored Artist Yuriy Lobachev, the choirmaster is the Honored Artist Sevil Hajiyeva, while the set designer is the Honored Artist Ramil Gasimov, and the light designer is Rafael Hasanov. In addition to the Symphony Orchestra and Choir of the Academic Opera and Ballet Theater, the ballet troupe, the 'Natig Rhythm' group led by People's Artist Natig Shirinov, People's Artist Elchin Hashimov on the tar, Honored Artist Elnur Ahmadov on the kamancha, and Amrah Orujov on the lute will perform together during the performance.
Without a doubt, Nasimi will be a major event in the history of the national opera art of Azerbaijan.