Noyabrın 16-da COP29 çərçivəsində Azərbaycan tərəfindən irəli sürülmüş “İqlim üçün mədəniyyət” (C4C) təşəbbüsünün təqdimatı keçirilib.
Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov C4C təşəbbüsü haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, mədəniyyət müsbət iqlim gündəmini formalaşdırmaq gücünə malikdir. Bu mənada, Azərbaycan COP29-da "İqlim üçün mədəniyyət" (C4C) təşəbbüsünü irəli sürməkdən məmnunluq duyur. Hazırda bu təşəbbüs beynəlxalq miqyasda geniş təbliğ olunur və bir çox ölkə onu dəstəkləməkdə maraqlıdır. C4C ənənələrin, incəsənətin və irsin davamlı təcrübə və dəyərləri necə inkişaf etdirə biləcəyini vurğulayaraq mədəniyyəti müsbət iqlim fəaliyyəti üçün təsirli qüvvəyə çevirməyə çalışır.
Fərid Cəfərov həmçinin gəncləri C4C təşəbbüsündə fəal rol almağa çağırıb. Bildirilib ki, iqlim böhranı qarşısında planetimizi qoruyan yeni dəyərləri təşviq etmək üçün mədəniyyətin potensialından yararlanmaq imkanımız var.
Digər çıxış edənlər C4C təşəbbüsünün əhəmiyyətini vurğulayıb, onun konkret hədəfə yönəldiyini diqqətə çatdırıb, dəstəklərini bildiriblər.
Mədəniyyətin iqlim dəyişmələrinə yönələn gündəliyə daxil edilməsi istiqamətində aktiv fəaliyyətinə görə ölkəmizə təşəkkür ifadə olunub.
Daha sonra təqdimat iştirakçıları C4C təşəbbüsü ilə bağlı məlumatları özündə əks etdirən videoçarxı izləyiblər.
"Newman Partnership" təşkilatının təsisçisi, tanınmış təlimçi Martin Nyuman "İqlim üçün mədəniyyət" təşəbbüsünün məqsədləri haqqında danışıb.

16 ноября в рамках COP29 состоялась презентация выдвинутой Азербайджаном инициативы «Культура ради климата» (C4C).
Фарид Джафаров, заместитель министра культуры Азербайджанской Республики, представил информацию об инициативе C4C. Было отмечено, что культура способна формировать позитивную климатическую повестку дня. В этом смысле Азербайджан рад выдвинуть инициативу «Культура ради климата» (C4C) на COP29. В настоящее время эта инициатива широко продвигается на международном уровне и многие страны заинтересованы в её поддержке. C4C, подчёркивая, как традиции, искусство и наследие могут способствовать развитию устойчивых практик и ценностей стремится сделать культуру эффективной силой для позитивных действий по борьбе с изменением климата.
Фарид Джафаров также призвал молодёжь сыграть активную роль в инициативе C4C. Было сказано, что у нас есть возможность воспользоваться потенциалом культуры для продвижения новых ценностей, защищающих нашу планету перед лицом климатического кризиса.
Другие выступавшие подчеркнули важность инициативы C4C, отметили, что она направлена на конкретную цель, и выразили свою поддержку.
Была выражена благодарность нашей стране за активную деятельность в направлении включения культуры в повестку дня, направленную на изменение климата.
Затем участники презентации просмотрели видеоролик, содержащий информацию об инициативе C4C.
Основатель Newman Partnership, известный оратор и консультант Мартин Ньюман рассказал о целях инициативы «Культура ради климата».