2-7 dekabr tarixində Paraqvayın paytaxtı Asunsion şəhərində keçirilən UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 19-cu sessiyasında “Azərbaycanda təndir sənətkarlığı və çörəkbişirmə” adlı milli nominasiya faylının UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsi qərara alınıb.
UNESCO-nun Qiymətləndirici Orqanı tərəfindən müvafiq meyarlar üzrə müsbət rəy alan nominasiya faylına dair qərar 3 dekabrda elan edilib.
Bununla da UNESCO-nun Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısında yer alan elementlərimizin sayı 24-ə çatdırılıb.
Qərarın elan edilməsinin ardınca çıxış edən ölkəmizin UNESCO yanında daimi nümayəndəsi, səfir Elman Abdullayev Azərbaycan Respublikası adından UNESCO Qiymətləndirmə Orqanına və Hökumətlərarası Komitəyə xalqımızın mədəni irs nümunəsini dəstəklədiklərinə görə təşəkkür edərək çıxış üçün sözü Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifovaya verib.
Sessiyada çıxış edən nazir müavini Səadət Yusifova ilk növbədə müsbət qərarın qəbuluna görə Qiymətləndirici orqana və Katibliyə təşəkkür edib. Qədim ənənələrə söykənən təndir sənətkarlığının Reprezentativ Siyahıya daxil edilməsinin xalqımız üçün əlamətdar olduğunu vurğulayıb. Sürətlə müasirləşən dünyada mədəni irsin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılmasının xüsusi önəm daşıdığını qeyd edən S.Yusifova bu istiqamətdə Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüslərindən də danışıb. COP29 çərçivəsində təqdim edilən İqlim üçün Mədəniyyət (C4C) təşəbbüsü haqqında məlumat diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, “Azərbaycanda təndir sənətkarlığı və çörəkbişirmə” adlı nominasiya faylı Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən 2023-ildə Xarici İşlər Nazirliyi vasitəsilə UNESCO-ya təqdim edilmişdir.  Elementin siyahıya daxil edildiyi 19-cu Sessiyada Mədəniyyət Nazirliyi, UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyimiz və UNESCO üzrə Milli Komissiya təmsil olunur. Sessiya öz işini 7 dekabra qədər davam edəcəkdir.

At the nineteenth session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, held in Asuncion, Paraguay, from December 2 to 7, the national nomination file titled ‘Tandir craftsmanship and bread baking in Azerbaijan’ was added to the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage.
The decision on the nomination file, which received a positive opinion against the relevant criteria by the UNESCO Evaluation Body, was announced on December 3.
Thus, the number of our elements included in the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage has been increased to 24.
After the decision was announced, the Permanent Representative of our country to UNESCO, Ambassador Elman Abdullayev, expressed gratitude on behalf of the Republic of Azerbaijan to the UNESCO Evaluation Body and the Intergovernmental Committee for supporting the cultural heritage of our people. He then gave the floor to Saadat Yusifova, Deputy Minister of Culture of Azerbaijan. In her speech, Deputy Minister Saadat Yusifova first thanked the Evaluation Body and the Secretariat for their positive decision. She highlighted the importance of including tandoor craftsmanship, rooted in ancient traditions, in the Representative List for the Azerbaijani people. S. Yusifova emphasized the critical importance of preserving cultural heritage and passing it on to future generations in a rapidly modernizing world. She also discussed the initiatives of the Ministry of Culture in this area, highlighting the Culture for Climate (C4C) initiative presented during COP29.
The nomination file titled Tandir craftsmanship and bread baking in Azerbaijan was submitted to UNESCO by the Ministry of Culture through the Ministry of Foreign Affairs in 2023. Representatives from the Ministry of Culture, the Permanent Representation to UNESCO, and the National Commission for UNESCO are participating in the 19th Session, where the element was inscribed. The session will continue until December 7.