İyunun 21-də Azərbaycan nümayəndə heyətinin Çin tərəfi ilə Pekin Dil və Mədəniyyət Universitetində toplantısı baş tutub. Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Milli Mətbuat və Yayım Administrasiyası arasında 2022-ci ildə imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən hər iki ölkənin klassik əsərlərinin tərcüməsi və nəşri ilə bağlı hazırki vəziyyət və görüləcək işlər müzakirə olunub.
Milli Mətbuat və Yayım Administrasiyasının birinci dərəcəli müfəttişi, Mərkəzi Komitənin Təbliğat Şöbəsinin İdxal və İxrac Bürosunun direktor müavini Cao Hayyun nümayəndə heyətini salamlayıb və Çin-Azərbaycan mədəni əməkdaşlığının davamı olaraq tərcümə layihəsinin önəmini vurğulayıb.
Bildirib ki, layihə iki xalqın mədəni irsinin öyrənilməsi və təbliğinə öz töhfəsini verəcək. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi nümayəndə heyəti Pekin Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycanın iştirakının təşkili ilə bağlı göstərilən dəstəyə, eyni zamanda Azərbaycanın mədəni irsinə olan diqqətə görə təşəkkürünü ifadə edib.
Çin tərəfinə tərcümə layihəsinin hazırki vəziyyəti ilə bağlı məlumat verilib, həmçinin Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində iki xalqın mədəni əməkdaşlığının genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə edilib.Çin tərəfi 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində bir neçə Çin nəşriyyatının iştirak edəcəyini bildirib.

21 июня в Пекинском университете языка и культуры состоялась встреча Азербайджанской делегации с китайской стороной.
В ходе встречи, согласно Меморандуму о взаимопонимании, подписанному в 2022 году между Министерством культуры Азербайджанской Республики и Национальным управлением печати и вещания Китайской Народной Республики, обсуждалась текущая ситуация и предстоящая работа по переводу и публикации классических произведений обеих стран. Цао Хайюнь, инспектор первого класса Национального управления печати и радиовещания, заместитель директора Бюро импорта и экспорта отдела пропаганды ЦК КПК, приветствовал делегацию и подчеркнул важность проекта перевода как продолжения Китайско-Азербайджанского культурного сотрудничества. Он сообщил, что проект будет способствовать изучению и популяризации культурного наследия двух народов.
Официальная делегация Министерства культуры Азербайджанской Республики выразила благодарность за поддержку, оказанную при организации участия Азербайджана в Пекинской международной книжной ярмарке, а также за внимание, уделяемое культурному наследию Азербайджана. Китайская сторона была проинформирована о текущем состоянии проекта перевода, обсуждены возможности расширения культурного сотрудничества между двумя странами в рамках Бакинской Международной Книжной Ярмарки. Китайская сторона сообщила, что в 10-й Бакинской Международной Книжной Ярмарке примут участие несколько китайских издательств.