İyunun 21-də Azərbaycan nümayəndə heyətinin Çin tərəfi ilə Pekin Dil və Mədəniyyət Universitetində toplantısı baş tutub. Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Milli Mətbuat və Yayım Administrasiyası arasında 2022-ci ildə imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən hər iki ölkənin klassik əsərlərinin tərcüməsi və nəşri ilə bağlı hazırki vəziyyət və görüləcək işlər müzakirə olunub.
Milli Mətbuat və Yayım Administrasiyasının birinci dərəcəli müfəttişi, Mərkəzi Komitənin Təbliğat Şöbəsinin İdxal və İxrac Bürosunun direktor müavini Cao Hayyun nümayəndə heyətini salamlayıb və Çin-Azərbaycan mədəni əməkdaşlığının davamı olaraq tərcümə layihəsinin önəmini vurğulayıb.
Bildirib ki, layihə iki xalqın mədəni irsinin öyrənilməsi və təbliğinə öz töhfəsini verəcək. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin rəsmi nümayəndə heyəti Pekin Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycanın iştirakının təşkili ilə bağlı göstərilən dəstəyə, eyni zamanda Azərbaycanın mədəni irsinə olan diqqətə görə təşəkkürünü ifadə edib.
Çin tərəfinə tərcümə layihəsinin hazırki vəziyyəti ilə bağlı məlumat verilib, həmçinin Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində iki xalqın mədəni əməkdaşlığının genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə edilib.Çin tərəfi 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində bir neçə Çin nəşriyyatının iştirak edəcəyini bildirib.

The Azerbaijani delegation met with the Chinese side on June 21 at Beijing Language and Culture University.
In the meeting, discussions were held about the current status and future tasks concerning the translation and publication of classical works from both countries, based on the Memorandum of Understanding signed in 2022 between the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the General Administration of Press and Publication of the People's Republic of China.
Zhao Haiyun, a first-category inspector of the General Administration of Press and Publication and Deputy Director-General for SAPPRFT Import Administration Department, welcomed the delegation and highlighted the significance of the translation project in the continuing cultural cooperation between China and Azerbaijan. He mentioned that this project will support the study and promotion of the cultural heritage of the two countries.
The official delegation of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan expressed their gratitude for the support in organizing Azerbaijan's participation in the Beijing International Book Fair, as well as for the attention given to Azerbaijan's cultural heritage. The Chinese side was informed about the progress of the translation project, and the possibilities for enhancing cultural cooperation between the two nations were discussed within the framework of the Baku International Book Fair. The Chinese side confirmed that a number of Chinese publishing houses would join the 10th Baku International Book Fair.
The meeting concluded with the presentation of the promotional video of the Baku International Book Fair.