İyunun 20-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar incəsənət xadimi Vəcihə Səmədovanın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Vəcihə Səmədova 100: sənətkar ömrünün səhifələri” adlı sərgi açılıb.
Tədbirdə Xalq rəssamı Salhab Məmmədov, Vəcihə Səmədovanın nəvəsi Aqşin Mirfeyzullazadə çıxış ediblər. Onlar görkəmli rəssamın yaradıcılığının milli təsviri sənətdə tutduğu mühüm mövqedən və bu sərginin Azərbaycan incəsənəti üçün daşıdığı vacib əhəmiyyətdən danışıblar.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbyacan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgidə rəssamın əsasən Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və eləcə də, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının kolleksiyasına məxsus müxtəlif janrlarda ərsəyə gətirdiyi 60-a yaxın rəngkarlıq və qrafika əsəri yer alıb. Sərginin kuratoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şirin Məlikovadır. Azərbaycanın ilk peşəkar qadın rəngkarı, özünəməxsus dəst-xəttə malik Vəcihə Səmədovanın geniş mövzu dairəsini əhatə edən əsərləri tematika üzrə bölünmüş zallarda təqdim olunur. Ekspozisiyaya daxil olan mənzərə əsərlərində müəllifin canlı müşahidələri əsasında fırçaya aldığı Azərbaycan torpağının əsrarəngiz təbiəti canlanır. Bolqarıstana yaradıcı səfərindən xatirə qalan əsərləri isə bu ölkənin təbiəti, memarlığı, insanlarına həsr olunmuş kompozisiyaları nümayiş etdirir. Rəssamın “İmtahandan qabaq”, “Xəbər gözləyərkən” və digər tematik tabloları mükəmməl kompozisiya həllinə malik olmaqla canlı hiss və duyğuların təsviri ilə fərqlənir.
Qeyd edilən bədii həll prinsipi müəllifin 1950-1960-cı illər yaradıcılığına aid qrafik əsərləri üçün də xarakterikdir. 1961-ci ildə yaratdığı və sanki öz bədii-estetik axtarışlarının zirvəsinə çatdığı “Kür sahilində” tablosu ekspozisiyada xüsusi yer tutur. Multimedia vasitələrindən istifadə edilən sərgidə qeyd edilən tablo vizuallaşdırılmış maraqlı təqdimatla nümayiş etdirilir. Sərginin xüsusi hissəsini Vəcihə Səmədovanın özünü sənətkar kimi təsdiq etdiyi aparıcı janrlardan olan portret əsərləri təşkil edir.
Sənətkarın sevimli ömür-gün yoldaşı Lətif Feyzullayev tərəfindən fırçaya alınmış füsunkar obrazı, eyni zamanda onun şəxsiyyəti və yaradıcı dünyası haqqında video-sorğu sərginin konsepsiyasına xüsusi məna çaları qatır.

People's artist Salhab Mammadov and Vajiha Samadova's grandson Agshin Mirfeyzullazadeh spoke at the event. They emphasized the importance of the exceptional artist's work in the national fine arts and the significance of the exhibition for Azerbaijani art.
The exhibition, jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Art Museum of Azerbaijan, featured some 60 paintings and graphic works of the artist in various genres, mainly from the collections of the National Art Museum of Azerbaijan and the Azerbaijan State Art Gallery.
The exhibition is curated by Shirin Malikova, Ph.D. in Art Studies and Associate Professor. The works of Vajiha Samadova, Azerbaijan's first professional painter known for her unique style and diverse subjects, are displayed in thematically organized halls. The landscape paintings in the exhibition bring to life the mysterious nature of Azerbaijan, captured by the artist through direct observation.
Her creations, inspired by her creative trip to Bulgaria, feature compositions dedicated to the country's landscapes, buildings, and people. The artist's works, such as "Before the Exam" and "Waiting for the News,"  among other thematic works, are characterized by their vivid emotions and feelings, with a flawless compositional structure. This style of artistic solution is also common in her graphic works from the 1950s and 1960s. "On the Shore of the Kura River," painted in 1961, represents the apex of her artistic and aesthetic exploration and occupies a prominent place in the exhibition. The artwork is presented with an engaging visual presentation using multimedia. The exhibition also includes portrait works, highlighting one of the primary genres in which Vajiha Samadova has established herself as an artist.
The captivating portrait of the artist, painted by her dear lifelong friend Latif Feyzullayev, along with a video about her personality and creative world, adds a special meaning to the exhibition concept.