İyunun 19-da dünyanın bir çox ölkələrindən kitab sənayesi nümayəndələrinin qatıldığı 30-cu Pekin Beynəlxalq Kitab Sərgisi öz işinə başlayıb. Sərgidə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı və Çin Xalq Respublikasındakı səfirliyimizin dəstəyi ilə ölkəmiz bu il ilk dəfə Pekin Beynəlxalq Kitab Sərgisində milli stendlə təmsil olunur.
Stenddə ölkəmizə dair yeni çap olunan ümumilikdə 133 adda 309 nüsxə nəşr örnəyi nümayiş etdirilir. Məlum olduğu kimi, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə bu dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494–1556) anadan olmasının 530 illiyi qeyd edilir. Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən yubileylə əlaqədar silsilə layihə və tədbirlər təşkil olunur. Sərgidəki stendimizdə Məhəmməd Füzulinin həyat və yaradıcılığına dair nəşrlər də yer alıb. Burada Azərbaycan nümayəndə heyəti tərəfindən ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, kitab sənəti, o cümlədən Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə "İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı" missiyasını yerinə yetirməsi barədə sərgi iştirakçılarına və ziyarətçilərə ətraflı məlumat verilir.
Sərgi çərçivəsində Azərbaycanın bir sıra yerli naşirlərinin iştirakı ilə milli stenddə Çin tərəfi ilə əməkdaşlıq görüşləri keçirilir. Sərginin açılış mərasimindən sonra Azərbaycan nümayəndə heyəti Pekin Milli Kitabxanasında olub, kitabxana ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Bildirək ki, Səudiyyə Ərəbistanının fəxri qonaq ölkə olduğu Pekin Beynəlxalq Kitab Sərgisi iyunun 23-dək davam edəcək.

The 30th Beijing International Book Fair kicked off on June 19, bringing together book industry representatives from various countries. This year, for the first time, Azerbaijan is represented with a national stand at the fair, under the organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and with the support of our Embassy in the People's Republic of China.
The stand features 309 newly released publications, covering 133 different titles about our country. In honor of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and philosopher Muhammad Fuzuli (1494-1556), President Ilham Aliyev has issued an order, and the Ministry of Culture is launching a series of related projects and events.
Publications on the life and works of Muhammad Fuzuli were also displayed at our stand. The Azerbaijani delegation provided the visitors with detailed information about the history, culture, book industry of our country and mission of Shusha as the "Cultural Capital of the Islamic World" in 2024.
As part of the exhibition, cooperation meetings with the Chinese representatives were held at the national stand with the involvement of several publishing houses of Azerbaijan.
Following the opening ceremony of the exhibition, the Azerbaijani delegation visited the National Library of Beijing, where the possibilities of collaboration with the library were discussed. The Beijing International Book Fair, where Saudi Arabia is the guest of honor, will continue until June 23.