Türkiyənin Prezident Kitabxanasında “Şuşa – zirvədən uca” kitabının təqdimatı keçirilib
Noyabrın 14-də Türkiyənin Prezident Kitabxanasında Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi, “İrs” nəşriyyat evi və “PAŞA Həyat Sığorta” ASC-nin birgə layihəsi kimi çap olunan “Şuşa – zirvədən uca” kitabının təqdimatı və fotosərgi keçirilib.
Tədbirdə Türkiyənin tanınmış dövlət və ictimai xadimləri, o cümlədən Türkiyə Prezidentinin baş müşaviri Yalçın Topçu, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Şuşa şəhərində həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işlərini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Bildirilib ki, “Şuşa – zirvədən uca” kitabında şəhərin qədim tarixi, mədəni həyatı, abidələri, işğal dövründə dağıntılara məruz qalması və azad edilməsi ilə bağlı faktlar və fotolar əksini tapıb.
Sonra tədbir iştirakçıları Türkiyənin Prezident Kitabxanasındakı Azərbaycan guşəsi ilə tanış olublar. Guşənin zənginləşdirilməsi məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən ölkəmizin tarix və mədəniyyətinə dair kitablar hədiyyə edilib.
Sonda Şuşa şəhərinin tarixi, abidələri, işğalı, azad edilməsi və burada dövlətimiz tərəfindən aparılan bərpa-quruculuq işlərini əks etdirən fotolardan ibarət sərgiyə baxış olub.

14 ноября в Президентской Библиотеке Турции состоялась презентация и фотовыставка книги «Шуша - выше вершины», изданной в рамках совместного проекта Министерства культуры Азербайджана, издательства «
Irs» и ОАО «Pasha Hayat Sığorta».В мероприятии приняли участие известные государственные и общественные деятели Турции, в том числе главный советник Президента Турции Ялчин Топчу, руководитель группы дружбы Великого Национального собрания Турции с Азербайджаном Шамиль Айрым и другие гости.
Был продемонстрирован видеоролик, отражающий работы по восстановлению и реконструкции, проводимые в городе Шуша.
Было отмечено, что в книге «Шуша - выше вершины» отражена древняя история, культурная жизнь, памятники, факты и фотографии, связанные с разрушениями в период оккупации и освобождением города.
Затем участники мероприятия ознакомились с азербайджанским уголком в Президентской Библиотеке Турции. С целью обогащения уголка Министерством Культуры были подарены книги по истории и культуре нашей страны.
В заключение состоялся просмотр выставки фотографий, отражающих историю, памятники, оккупацию, освобождение города Шуша и проводимые здесь государством восстановительно-строительные работы.