Uşaq İncəsənət Festivalının qalibləri mükafatlandırılıb
Xəbər verdiyimiz kimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, “BP Azerbaijan” şirkətinin baş sponsorluğu ilə keçirilən Uşaq İncəsənət Festivalına (UİF) yekun vurulub.
Noyabrın 13-də Heydər Əliyev Mərkəzində festivalın bağlanışı və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı nəzdində fəaliyyət göstərən "Oyuq" teatr-studiyasının təqdimatında Ş.Perronun "Qırmızıpapaq" əsəri əsasında səhnələşdirilən eyniadlı tamaşa (rejissor S.Haqverdiyeva) nümayiş olunub. Eyni zamanda teatr-studiyanın və F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən ustad dərsləri keçirilib.
Sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin direktorunun birinci müavini Fərqan Novruzov, elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli, Mədəniyyət Nazirliyi Aparatının rəhbəri Xanlar Ağalarov, "BP" şirkətinin Xəzər regionunda xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli məkanda nümayiş etdirilən rəsm, bədii sənətkarlıq nümunələri, suvenirlər, zərgərlik və keramika məmulatları və s. ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Açılış nitqi söyləyən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktorunun birinci müavini Fərqan Novruzov qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, mərkəz tərəfindən "Heydər Əliyev İli" çərçivəsində müxtəlif tədbirlər təşkil olunub. Bu layihələr arasında ən əhəmiyyətlilərindən biri də Uşaq İncəsənət Festivalıdır. O, festivalın qaliblərini təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Layihənin əhəmiyyətindən danışan elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli festivalın ölkəmizin həm mədəni, həm də təhsil həyatında böyük rol oynayacağını söyləyib.
Mədəniyyət Nazirliyi Aparatının rəhbəri Xanlar Ağalarov vurğulayıb ki, müstəqillik tariximizin iştirakçı sayına və əhatə dairəsinə görə ən böyük incəsənət layihəsi sayılan bu festivalın keçirilməsində başlıca məqsəd Ulu öndərin mədəniyyətə, uşaqlara olan qayğısını rəhbər tutaraq uşaqlarımızda mədəniyyətin ayrı-ayrı sahələrinə maraq oyatmaq, yaradıcı fəaliyyətlərinə dəstək verməkdən ibarətdir. Festival uşaqlarla yanaşı, bölgələrdə çalışan mütəxəssislərin də fəallığının artırılmasına xidmət edib.
"BP" şirkətinin Xəzər regionunda xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli qurumun festivala dəstək olmasından məmnunluğunu bildirib.
Çıxışlardan sonra festivalın qalibləri mükafatlandırılıb.
Fərdi və kollektiv nominasiya üzrə ümumilikdə 408 nəfər qalib olub.
Fərdi nominasiya üzrə 197 nəfər qalib adını qazanıb. Bunlardan 83 iştirakçı I (43 nəfər peşəkar, 40 nəfər həvəskar), 61 iştirakçı II (33 nəfər peşəkar, 28 nəfər həvəskar), 53 nəfər (22 nəfər peşəkar, 31 nəfər həvəskar) isə III yerə layiq görülüb.
Kollektiv nominasiya üzrə ümumilikdə 15 kollektiv qalib olub. Onlardan 7-si I, 5-i II, 3-ü isə III yeri qazanıb.
Qaliblərə diplom və hədiyyələr təqdim olunub.
Mükafatlandırma mərasimindən sonra festivalın ən çox nominasiya üzrə iştirak etmiş və fəallıq göstərmiş şəhərinin adı açıqlanıb. Bakı şəhəri adıçəkilən nominasiyalara görə növbəti il festivala ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb.
Sonda ölkəmizin tanınmış incəsənət ustaları və UİF-nin qaliblərinin iştirakı ilə konsert proqramı təqdim edilib.
Bununla da müstəqillik dövrünün ən böyük sənət layihəsi sayılan Uşaq İncəsənət Festivalına yekun vurulub.
Xatırladaq ki, 22 nominasiyada, 18 fərdi, 4 kollektiv olmaqla 6-9, 10-13 və 14-17 yaş qrupları üzrə keçirilən festivala respublikanın bütün rayon və şəhərlərindən 27 minədək iştirakçı müraciət edib. Peşəkar və həvəskar kateqoriyaları üzrə təşkil olunan festivalın birinci mərhələsi aprel-iyun, ikinci mərhələsi iyul-avqust aylarını əhatə edib. Festivalın final mərhələsi isə 1-9 sentyabr tarixlərində Bakıda altı mədəniyyət müəssisəsində gerçəkləşib.

Как мы уже сообщали, подведены итоги Детского Фестиваля Искусств (ДФИ), организованного совместно Министерством культуры, Министерством науки и образования и Центром Гейдара Алиева, при генеральном спонсорстве компании «BP Azerbaijan» по случаю 100-летнего юбилея Общенационального лидера Гейдара Алиева.
13 ноября в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония закрытия фестиваля и награждения победителей.
Сначала был продемонстрирован спектакль театра-студии «Оюг» при Азербайджанском Государственном Театре Кукол «Красная шапочка», поставленный  по одноименный пьесе Ш.Перро (режиссер С.Хагвердиева). Одновременно сотрудники театра-студии и  Республиканской Детской Библиотеки имени Ф.Кочарли провели мастер-классы.
Затем первый заместитель директора Центра Гейдара Алиева Ферган Новрузов, заместитель министра образования и науки Гасан Гасанли, руководитель Аппарата министерства культуры Ханлар Агаларов, вице-президент компании «BP» по внешним связям и коммуникациям в Каспийском регионе Бахтияр Асланбейли  ознакомились с выставкой картин, образцами художественных промыслов, сувенирами, ювелирными и керамическими изделиями и т.д., представленными в помещении.
Вступительным  словом гостей приветствовал первый заместитель директора Центра Гейдара Алиева Ферган Новрузов. Он отметил, что Центром были организованы различные мероприятия в рамках «Года Гейдара Алиева». Среди этих проектов одним из самых значимых является Фестиваль Детского Искусства. Он поздравил победителей фестиваля и пожелал успехов в дальнейшей деятельности.
Говоря о важности проекта, заместитель министра науки и образования Гасан Гасанли сказал, что фестиваль будет играть большую роль как в культурной, так и в образовательной жизни нашей страны.
Руководитель аппарата Министерства культуры Ханлар Агаларов подчеркнул, что главная цель проведения этого фестиваля, который по количеству участников и охвату является крупнейшим художественным проектом в истории нашей независимости, состоит в том, чтобы, руководствуясь заботой Великого лидера о культуре, детях, пробудить у наших детей интерес к отдельным сферам культуры, поддержать их творческую деятельность. Фестиваль послужил повышению активности специалистов, работающих в регионах, а также детей.
Бахтияр Асланбейли, вице-президент компании «BP»  по внешним связям и коммуникациям в Каспийском регионе, выразил удовлетворение тем, что организация поддерживает фестиваль.
После выступлений были награждены победители фестиваля.
Всего в индивидуальной и коллективной номинациях победили 408 человек.
В индивидуальных номинациях победителями стали 197 человек. Из них 83 участника  были удостоены I (43 профессионала, 40 любителей), 61 участника II (33 профессионала, 28 любителей) и 53 участника III (22 профессионала, 31 любитель) места.
Всего в коллективной номинации победили 15 коллективов. 7 из них заняли I, 5 - II и 3 - III места.
Победителям были вручены дипломы и подарки.
После церемонии награждения было объявлено имя города фестиваля, который принял участие в наибольшем количестве номинаций и проявил активность. Город Баку по названным номинациям получил право на проведение фестиваля в следующем году.
В завершении была представлена концертная программа с участием известных мастеров искусств нашей страны и победителей ДФИ.
Тем самым был подведен итог крупнейшему художественному проекту периода независимости - Детскому Фестивалю Искусств.
Напомним, что на фестиваль, который проводился в 22 номинациях, 18 индивидуальных, 4 коллективных, в возрастных группах 6-9, 10-13 и 14-17 лет, было заявлено до 27 тысяч участников из всех районов и городов республики. Первый этап фестиваля, организованный в профессиональных и любительских категориях, проходил с апреля по июнь, а второй - с июля по август. Финальный этап фестиваля проходил с 1 по 9 сентября в шести учреждениях культуры Баку.