Üzeyir Hacıbəyli XV Beynəlxalq Musiqi Festivalına sayılı günlər qalır. Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 18-28 sentyabr tarixlərində keçiriləcək festival bu il də bir sıra ölkələrdən ifaçı və kollektivləri bir araya gətirəcək.
Müxtəlif şəhərlərdə keçiriləcək festivalda ABŞ, Fransa, Gürcüstan, Xorvatiya, Rusiya, Sinqapur və digər ölkələrdən musiqiçilərin iştirakı ilə maraqlı konsertlər, ustad dərsləri və s. təşkil olunacaq.
Sentyabrın 19-da Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında Miçiqan Universitetinin (ABŞ) professoru İqor Fedotovun ustad dərsi təşkil olunacaq. 21 sentyabrda isə M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında gürcüstanlı pianoçu Eliso Bolkvadzenin konserti keçiriləcək. Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Fransadan festivala qatılan “Quatuor Diotima” simli kvartetinin konserti sentyabrın 25-də gerçəkləşəcək.
Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında 26 sentyabrda Q.Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestri sinqapurlu dirijor Anq Darrellin rəhbərliyi ilə çıxış edəcək.
Musiqi bayramının bağlanış mərasimi sentyabrın 28-də Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında olacaq. Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri xarici qonaqlarla birgə festivalın final notlarını səsləndirəcək. Konsertdə pult arxasında dirijor Valentin Egel (Almaniya), solistlər isə Chloe Kiffer (violin, Fransa) Henri Demarquette (cello, Fransa) və Aleksandr Mutuzkin (piano, ABŞ) olacaq.

До XV Международного музыкального фестиваля Узеира Гаджибейли осталось всего несколько дней. Фестиваль, организованная Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры, которая пройдет 18-28 сентября, в этом году соберет исполнителей и коллективов из нескольких стран.
Фестиваль, который пройдет в разных городах, будет включать в себя интересные концерты, мастер-классы и т.д. с участием музыкантов из США, Франции, Грузии, Хорватии, России, Сингапура и других стран. будет организовано.
19 сентября в Бакинской музыкальной академии имени У.Гаджибейли пройдет мастер-класс профессора Мичиганского университета (США) Игоря Федотова. 21 сентября в Азербайджанской государственной академической филармонии имени М.Магомаева состоится концерт грузинской пианистки Элисо Болквадзе. 25 сентября в Международном центре мугама состоится концерт струнного квартета «Quatuor Diotima», принявшего участие в фестивале из Франции.
26 сентября Азербайджанский государственный камерный оркестр имени Г. Гараева выступит в Азербайджанской государственной академической филармонии под руководством сингапурского дирижера Энга Даррелла.
Церемония закрытия музыкального фестиваля состоится 28 сентября в Азербайджанской государственной академической филармонии. Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли исполнит заключительные ноты фестиваля вместе с зарубежными гостями. На концерте за пультом будет дирижер Валентин Эгель (Германия), а солистами выступят Хлоя Киффер (скрипка, Франция), Анри Демаркетт (виолончель, Франция) и Александр Мутузкин (фортепиано, США).