İkinci Qarabağ müharibəsində qazanılan tarixi zəfərə həsr olunan irihəcmli əsərlərin yaradılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən elan olunmuş ədəbi müsabiqənin qalibi müəyyənləşib.
Müsabiqəyə təqdim edilmiş əsərlərin qiymətləndirilməsi və qalibin seçilməsi məqsədilə aidiyyəti sahə üzrə mütəxəssislərdən ibarət aşağıdakı tərkibdə Komissiya yaradılıb:
Vidadi Qafarov – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun Teatr, kino və televiziya şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru;
Səlim Babullaoğlu – Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, şair, tərcüməçi;
Qismət Rüstəmov – şair, tərcüməçi, esseçi;
Cavanşir Yusifli – tənqidçi, ədəbiyyatşünas, tərcüməçi.
Müsabiqədə obyektivliyi və şəffaflığı təmin etmək üçün roman, dram və mənzum hekayə janrları üzrə qəbul olunmuş 23 əsər və onların müəllifləri xüsusi ştrix ilə şifrlənib, Komissiya üzvlərinə təqdim edilib.
Komissiya üzvləri tərəfindən hər bir əsərin oxunub, mövzu, bədii və peşəkar yaradıcılıq baxımından dəyərləndirilməsi aparılıb və əsərlər cədvəl üzrə qiymətləndirilib. Mədəniyyət Nazirliyində keçirilən yekun iclasda Komissiya üzvləri müsabiqədə fərqlənən hər bir əsər haqqında fikirlərini səsləndiriblər.
Komissiyanın yekun qərarına əsasən, roman və mənzum hekayə janrları üzrə təqdim olunan 15 adda əsərin bədii səviyyəsi müsabiqənin tələblərinə cavab vermədiyi üçün qalib əsər müəyyənləşməyib.
Dram janrı üzrə təqdim olunan 8 əsərin arasından qalib seçilib:
Sevinc Elsevər – “Çiçək məktublar”
Qaydalara əsasən, qalibə 5 000 (beş min) manat pul mükafatı və Nazirliyin xüsusi diplomu təqdim olunacaq.

The winner of the literary competition, announced by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan for the creation of substantial works dedicated to the historical victory in the Second Karabakh War, is determined.
For the purpose of assessing the entries submitted to the competition and choosing the winner, a commission comprised of experts in the relevant field was established as follows:
Vidadi Gafarov, Head of Theater, Cinema, and Television Department of the Institute of Architecture and Art of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Philosophy in Art Studies
Salim Babullaoghlu, secretary of the Azerbaijan Writers' Union, poet, and translator
Gismat Rustamov, poet, translator, and essayist
Javanshir Yusifli, literary theorist, critic, and translator
To ensure impartiality and transparency throughout the competition, 23 works accepted in the novel, drama, and verse story genres and their authors were assigned special barcodes and presented to the members of the Commission.
Each entry was reviewed by commission members who judged it on subject matter, artistic merit, and professional creativity and assessed it according to the submitted table. At the final meeting held at the Ministry of Culture, the members of the Commission shared their thoughts on each work that stood out in the competition.
According to the final decision of the commission, the winning entry was not determined because the artistic quality of the 15 works presented in the genres of novels and verse stories did not meet the requirements of the competition.
The winner was chosen from among the eight entries submitted in the drama genre:
Sevinj Elsever, "Flower Letters"
In accordance with the rules, the winner will receive a cash prize of 5,000 (five thousand) manats along with a special diploma of the Ministry.