Laçın şəhəri günü təntənəli şəkildə qeyd olunub
Prezident İlham Əliyevin 31 iyul 2023-cü il tarixində imzaladığı sərəncamla Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş əraziləri üzrə şəhər günləri təsis edilib. Sərəncama əsasən, 26 avqust Laçın şəhəri günüdür.
Bu münasibətlə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin  təşkilatçılığı ilə 26-27 avqust tarixlərində Laçında təntənəli tədbirlər keçirildi. Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın da iştirak etdiyi tədbirdə doğma Vətənə qayıdan laçınlılarla yanaşı, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, diplomatik korpusun nümayəndələri və digər qonaqlar vardı.
Şəhər günü Laçının üç məkanında – Bayraq meydanı, Mənzərəli terras və Həkəri çayının sahili, bulvar ərazisində gerçəkləşdi.
Birinci gün Bayraq meydanında ilk olaraq “Sarı Aşıq və Yaxşı” dastan-tamaşası nümayiş etdirildi. Laçın elinin tanınmış bayatı ustadlarından olan Sarı Aşığın (XVI-XVII əsrlər) həyatı haqqında olan dastan-tamaşa maraqla qarşılandı.
Zəngin proqramı olan şəhər gününün təqdimatları müxtəlif zonalarda reallaşdı.
“Çay dəsgahı” zonasında Laçın elinin çay ənənələri təqdim edildi.
“Laçın bazarı” zonasında bədii sənətkarlıq nümunələri, əl işləri, suvenirlər, aksesuarlar, zərgərlik və keramika məmulatları və s. satışı həyata keçirildi. Bundan başqa, məkanda aktyorların ifasında maraqlı oyunlar və milli personajlardan hazırlanan maskotların gəzintisi təşkil edildi.
Bayram şöləni çərçivəsində Mənzərəli terrasda rəngarəng proqramlar həyata keçirildi. Məkanda xalq tətbiqi sənəti üzrə ustad dərsləri təşkil olundu. Ustad dərslərində şəbəkə, həsir sənəti, keramika, dulusçuluq, misgərlik, xalçaçılıq, tikmə, papaqçılıq, ipəkçilik və s. sahələr üzrə məlumat verildi, onların bir çoxunun hazırlanması prosesi əyani nümayiş etdirildi.
“Sərgi pavilyonu” zonasında qonaqlara “Laçın mənzərələri” adlı rəsm sərgisi, incəsənət düşərgəsində isə rəsm əsərlərinin çəkilməsi və uşaqlar tərəfindən ceyran maketlərinin boyanması nümayiş etdirildi.
“I love Lachın” yazılmış mənzərəli məkanda isə qonaqlar şəhərin füsunkar təbiətini seyr edib bu gözəlliyi öz telefonlarının və fotoaparatlarının yaddaşına köçürdülər. Bundan əlavə, məkanda A.Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının nəzdindəki “Oyuq” teatr-studiyası tərəfindən musiqili tamaşa təqdim edildi. Həmçinin Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının təqdimatında “Məlikməmməd” tamaşası nümayiş olundu.
Uşaq İncəsənət Festivalının yay düşərgəsi
Laçın şəhəri günü tədbirləri çərçivəsində Həkəri çayının sahilində, bulvar ərazisində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi, “BP Azerbaijan” şirkətinin baş sponsoru olduğu Uşaq İncəsənət Festivalının yay düşərgəsi keçirildi.
Düşərgədə xalq çalğı alətləri, rəssamlıq, bədii qiraət, xanəndəlik sənəti, aşıq sənəti, solo milli rəqs və s. nominasiyalar üzrə festivalın finalına vəsiqə qazanan 60-a yaxın uşaq iştirak edirdi.
Düşərgə müddətində uşaqlar üçün maraqlı və əyləncəli oyunlar, fləşmob keçirildi. Xalq artistləri, xanəndə Gülyanaq Məmmədova, tarzən Elçin Həşimov, Əməkdar artistlər, xoreoqraf Eteri Cəfərova, müğənni Anar Hüseynli, Əməkdar müəllim, professor Hökümə Əliyeva, müğənni Elnarə Xəlilova, aşıq Əli Quliyev, bədii qiraət ustası Xəzər Süleymanlı və başqaları tərəfindən müvafiq sahələr üzrə ustad dərsləri təşkil edildi.
Günün sonunda isə düşərgə iştirakçıları birlikdə ocaq ətrafında toplaşıb müxtəlif təamlardan dadaraq rəqs edib mahnılar səsləndirdilər.
“Hünər meydanı” zonasında zorxana, pəhləvanlar və kəndirbazlar maraqlı proqramla çıxış etdilər. Kulinariya məkanında qonaqlara Laçın mətbəxinin ləziz təamları, “Laçın poeziyası” adlı zonada isə aktyorların ifasında laçınlı şairlərin şeirlərindən ibarət bədii qiraət təqdim olundu.
Şəhər gününün musiqili qonaqları
Avqustun 26-da Həkəri çayının sahilində qurulmuş əsas səhnədə şəhər gününün möhtəşəm qala-konserti təşkil edildi.
Prezident İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva, dövlət rəsmiləri, tanınmış mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri və digər qonaqlar konserti izlədilər.
Konsertdən əvvəl dövlətimizin başçısı çıxış etdi.
Musiqi şölənində Xalq artistləri Azər Zeynalov, Nəzakət Teymurova, Teyyub Aslanov, Aygün Kazımova, Əməkdar artistlər Ramil Qasımov, Ehtiram Hüseynov, ifaçılar Kamilə Nəbiyeva, Aşıq Samirə, həmçinin “Natiq” ritm qrupu, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı və Azərbaycan Xalq Çalğı Alətləri Orkestri (bədii rəhbər və baş dirijor – Xalq artisti Ağaverdi Paşayev), “Qaya” vokal ansamblı, “Laçın aşıqları” qrupu və “Laçın” muğam qrupu çıxış etdilər.
Proqramda “Qarabağ” kompozisiyası, Ü.Hacıbəylinin “Cəngi”, V.Adıgözəlovun “Bayram süitası”, O.Kazıminin “Ey həyat, sən nə qəribəsən?”, C.Cahangirovun “Cənnətim Qarabağ”, E.İbrahimovanın “Ey Vətən”, B.Nəsibovun “Qarabağ”, Ə.Məmmədovun “Xudayar təsnifi”, N.Mirməmmədlinin “Azərbaycan”, M.Kazımovun “Laçınım” əsərləri tamaşaçıların qəlbinə hərarət bəxş elədi. “Qarabağ şikəstəsi”, “Ay Laçın” xalq mahnısı, aşıq havaları çələngi, “İgidlər” rəqsi, “Qarabağ yallısı” da konsertə xüsusi ab-hava qatdı. Konsertin sonunda bütün ifaçılar tərəfindən birgə səsləndirilən R.Hacıyevin “Azərbaycan” mahnısı Laçının qurtuluşuna dəyərli sənət ərməğanı oldu, böyük alqışlarla qarşılandı.
Bir səhnə – üç tamaşa
Laçın şəhəri günü həm də tamaşa nümayişləri ilə yadda qaldı. Həkərinin sahilindəki böyük səhnədə Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı kollektivinin təqdimatında dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” operettası nümayiş etdirildi. 110 yaşlı səhnə incisi həmişəki kimi, alqışlarla qarşılandı.
Şuşa Dövlət Musiqili Dram Teatrı Laçın elinin bayramına “Dədə Qorqud” soraqlı səhnə əsərini – “Dəli Domrul” tamaşasını gətirmişdi. Tamaşa Altay Məmmədovun “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının “Duxa Qoca oğlu Dəli Domrulun boyu” əsasında qələmə aldığı eyniadlı pyes əsasında hazırlanıb. Tamaşada dünyanın faniliyi, məhəbbətin ucalığı ön plana çəkilir. Əzrayıla belə meydan oxuyan Dəli Domrulun sərgüzəştləri tamaşaçıların diqqətini səhnəyə bağlaya bildi.
Azərbaycan Dövlət Pantomima Teatrı isə “Pantomim buketi” tamaşasını nümayiş etdirdi. Teatrın ilk yaradıcılıq nümunələrindən olan “Pantomim buketi” 1994-cü ildə hazırlanıb. İntermediya nömrələrindən ibarət tamaşa 2022-ci ildə yenilənmiş aktyor heyəti ilə bərpa edilib. Bu səhnə əsəri də maraqla qarşılandı.
Laçın şəhəri günü tədbirlərinin birinci gününün sonunda axşam Həkəri çayının sahilində möhtəşəm atəşfəşanlıq oldu. 30 il düşmən əsarətində qalmış şəhərin səması rəngbərəng işıqlara büründü. Bütün dağ-daş doğma adamların, bu yurdun həqiqi sahiblərinin gəlişindən xəbərdar oldu...
Qarşıda Cəbrayıl (4 oktyabr), Füzuli (17 oktyabr) Zəngilan (20 oktyabr), Qubadlı (25 oktyabr), Şuşa (8 noyabr), Ağdam (20 noyabr) və Kəlbəcər (25 noyabr) şəhəri günləri var.

Lachin City Day was solemnly celebrated
By the order of President Ilham Aliyev on July 31, 2023, city days were officially designated for the liberated regions of the Republic of Azerbaijan. According to this order, August 26 is celebrated as Lachin City Day.
On this occasion, on August 26 and 27, ceremonial events were held in Lachin with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture, and the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in Lachin district. President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva, along with the returning residents of Lachin, cultural and artistic figures, representatives of the diplomatic corps, and other guests, also participated in the celebrations.
The city day was celebrated in three different locations in Lachin: Flag Square, Manzarali Terrace, and the bank of the Hakari River, along the boulevard area.
On the first day, a performance of the saga-play titled "Sari Ashug and Yakhshi" took place at the Flag Square. This saga-play, depicting the life of Sarı Ashug, a renowned master of bayati poetry from Lachin during the 16th and 17th centuries, garnered significant interest.
The City Day celebrations, featuring an extensive program, were held in various zones.
The tea traditions of the Lachin region were presented in the "Tea Table" zone.
The "Lachin Bazaar" zone provided a platform for the sale of various items, including arts and crafts, handicrafts, souvenirs, accessories, jewelry, ceramics, and more. In addition, the venue hosted entertaining activities with actors as well as guided tours with mascots representing national characters.
As part of the festivities, lively programs were held on the Manzarali terrace. The event included master classes in folk arts such as weaving, mat making, ceramics, pottery, coppersmithing, carpet making, embroidery, hat making, silk making, and more. These master classes not only provided information about these crafts but also visually demonstrated the preparation process for many of them.
In the "Exhibition Pavilion" zone, guests had the opportunity to view an art exhibition titled "Views of Lachin", and in the Art Camp, the children's artistic skills were showcased as they created artwork and painted models of gazelles.
At the picturesque spot where "I love Lachin" was written, visitors could enjoy the city's captivating beauty and capture it with their cell phones and cameras. In addition, the theater studio "Oyug", under the Azerbaijan State Puppet Theater named after A. Shaig, presented a musical performance. In addition, the play "Malikmammad" was performed during the presentation of the Azerbaijan State Puppet Theater.
Summer Camp of the Children's Arts Festival
On the occasion of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, the Summer Camp of the Children's Art Festival, jointly organized by the Ministry of Culture, the Ministry of Science and Education, and the Heydar Aliyev Center, and the main sponsor of "BP Azerbaijan," was held on the banks of the Hakari River, along the boulevard area.
Around 60 children who qualified for the finals of the festival in categories such as folk instruments, painting, artistic recitation, khananda art, ashug art, and solo national dance took part in the camp. During the camp, children enjoyed engaging and amusing games as well as a flash mob.
The event featured master classes led by people's artist Khananda Gulyanag Mammadova, tar virtuoso Elchin Hashimov, honored artists, choreographer Eteri Jafarova, singer Anar Huseynli, honored teacher and professor Hokuma Aliyeva, singer Elnara Khalilova, Ashug Ali Guliyev, art reciter Khazar Suleymanli, and others.
At the end of the day, the camp attendees gathered around a campfire, tasted various foods, and enjoyed dancing and singing songs.
In the "Valor Square" zone, an engaging program featuring Zorkhana, wrestlers, and jugglers entertained the audience. The culinary area treated guests to delicious dishes of Lachin cuisine, while in the "Poetry of Lachin" zone, actors rendered artistic recitations of poems by Lachin poets.
Musical Guests of the City Day
On August 26, a grand gala-concert of the city day was organized on the main stage located on the banks of the Hakari river.
President Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, government officials, prominent representatives of culture and art, and other guests attended the concert.
The head of state delivered a speech before the concert.
People's artists Azer Zeynalov, Nazakat Teymurova, Teyyub Aslanov, and Aygun Kazimova, Honored artists Ramil Gasimov and Ehtiram Huseynov, performers Kamila Nabiyeva and Ashug Samira, as well as "Natig" rhythm group, Azerbaijan State Dance Ensemble, and The Azerbaijan State Orchestra of Folk Instruments (artistic director and chief conductor: People's Artist Aghaverdi Pashayev), "Gaya" vocal ensemble, "Lachin Ashighi" group, and "Lachin" mugham group, took the stage. The program included compositions like "Karabagh", U. Hajibeyli's "Jangi", V. Adigozalov's "Holiday Suite", O. Kazimi's "Oh life, how strange you are?", J. Jahangirov's "My Paradise Karabakh", E. Ibrahimova's "O homeland", B. Nasibov's "Karabagh", A. Mammadov's "Khudayar’s tasnif", N. Mirmammadli's "Azerbaijan and M. Kazimov's "My Lachin" deeply touched the hearts of the audience.
The concert was enriched by performances of "Karabagh shikastesi," a bouquet of folk songs, "Ay Lachin," folk song, ashug songs, "Igidlar" dance, and "Karabagh yallisi." To conclude the concert, all the performers came together to deliver a rendition of R. Hajiyev's song "Azerbaijan," which served as a significant artistic tribute to the liberation of Lachin and was met with resoundingapplause.e
One scene, three plays
The celebration of Lachin City Day included theatrical performances, including a performance of Uzeyir Hajibeyli's operetta "Arshin mal alan" on the large stage on the banks of the Hakari River, presented by the Azerbaijan State Academic Musical Theater. As always, this 110-year-old theatrical masterpiece was greeted with applause.
The Shusha State Musical Drama Theater presented the play "Dali Domrul" from the epic "Dada Gorgud". This performance is based on the play by Altay Mammadov, inspired by the saga "The Story of Dukha Goja oghlu Dali Domrul" from "Kitabi-Dada Gorgud". The play emphasizes the transitory nature of the world and the profound impact of love. The adventures of Dali Domrul, who dared to challenge Azrael, captured the attention of the audience.
The Azerbaijan State Pantomime Theater presented the performance "Pantomime Bouquet". "Pantomime Bouquet", is one of the first creative works of the theater, dating back to 1994. The show, consisting of a series of intermedia acts, was revived in 2022 with a new cast. This performance was also met with interest.
At the end of the first day of the Lachin City Day celebrations, a stunning fireworks display lit up the evening sky along the banks of the Hakari River. The city's sky, which had endured three decades of enemy occupation, was now adorned with a vibrant display of lights. It was as if the mountains and rocks themselves recognized the return of the indigenous people, the true owners of this land...
The city days of Jabrayil (October 4), Fuzuli (October 17), Zangilan (October 20), Gubadli (October 25), Shusha (November 8), Aghdam (November 20), and Kalbajar (November 25) are on the horizon.