Laçında Uşaq İncəsənət Festivalının yay düşərgəsi keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə 26-27 avqust tarixlərində Laçında şəhər günü tədbirləri keçirilib.
"Laçın Şəhəri Günü" tədbirləri çərçivəsində Həkəri çayının sahilində, bulvar ərazisində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi, “BP Azerbaijan” şirkətinin baş sponsoru olduğu Uşaq İncəsənət Festivalının yay düşərgəsi keçirilib. Düşərgədə xalq çalğı alətləri, rəssamlıq, bədii qiraət, xanəndəlik sənəti, aşıq sənəti, solo milli rəqs və s. nominasiyalar üzrə festivalın finalına vəsiqə qazanan 60-a yaxın uşaq iştirak edib.
Düşərgə müddətində uşaqlar üçün maraqlı və əyləncəli oyunlar, fləşmob keçirilib. Xalq artistləri, xanəndə Gülyanaq Məmmədova, tarzən Elçin Həşimov, Əməkdar artistlər, xoreoqraf Eteri Cəfərova, müğənni Anar Hüseynli, Əməkdar müəllim, professor Hökümə Əliyeva, müğənni Elnarə Xəlilova, aşıq Əli Quliyev, bədii qiraət ustası Xəzər Süleymanlı və başqaları tərəfindən ustad dərsləri təşkil edilib.

В Лачине проведён летний лагерь Детского Фестиваля Искусств
Как сообщалось, 26-27 августа в Лачине при поддержке Фонда Гейдара Алиева, прошли мероприятия, посвященные Дню города Лачина организованные Министерством Культуры и специальным представительством Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе.
В рамках мероприятий «День города Лачин» на берегу реки Хякяри, в районе бульвара, по случаю 100-летия Общенационального лидера Гейдара Алиева, Министерство Культуры, Министерство Науки и Образования и Центр Гейдара Алиева совместно организовали проведение летнего лагеря Детского Фестиваля Искусств, главным спонсором которого является компания «BP Азербайджан». В лагере приняли участие около 60 детей, прошедших в финал Фестиваля по номинациям народные музыкальные инструменты, живопись, художественное декламирование, пение, ашугское исполнительное искусство, сольный национальный танец и т. д.
В ходе лагеря для детей были проведены интересные и веселые игры и флешмоб. Мастер-классы провели Народные артисты, певица Гюльянаг Мамедова, исполнитель на таре Эльчин Гашимов, Заслуженные деятели искусств, хореограф Этери Джафарова, певец Анар Гусейнли, Заслуженный педагог, профессор Хокума Алиева, певица Эльнара Халилова, ашуг Али Гулиев, мастер художественной декламации Хазар Сулейманлы и другие.