Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşan “Baku Cinema Breeze” (BCB) Festivalı çərçivəsində oktyabrın 2-dən 6-dək Bakıda 7-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilib. Əsas mövzusu “SEVGİ” olan Beynəlxalq Festivalda 1000-dən çox tamaşaçı 26 ölkədən 100-dən çox filmi izləyib.
Festival 3 əsas proqramdan – müsabiqə, müsabiqədənkənar və peşəkarlar üçün proqramlardan ibarət idi. Seçim komissiyasının qərarı ilə müsabiqə proqramına 18 ölkədən 48 film seçilib. Onlardan 12 film yerli, 36 film isə beynəlxalq kateqoriyalarda yarışıb. Filmlər həm beynəlxalq münsiflər heyəti, həm də tamaşaçılar tərəfindən qiymətləndirilib və qaliblər 7-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının təntənəli bağlanış mərasimində zərifliyi ilə seçilən “SEVGİ” mükafatı ilə təltif olunublar. Bağlanış mərasimi zamanı həmçinin 7-ci ANİMAFİLM Festivalının, “Narqız” animasiya filminin treylerləri, Ayan Novruz və Dante Rustav tərəfindən keçirilən animasiya vörkşopları nəticəsində çəkilmiş iki tələbə animasiya filmi nümayiş olunub.
Festivalın qalibləri:
• “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında: “Pear Garden” (Armud bağı) filmi. Rejissoru Shadab Shayegan. Almaniya
• “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında Xüsusi mükafat: “The Family Portrait” (Ailə portreti) filmi. Rejissor Lea Vidakovic. Xorvatiya
• “Ən yaxşı qısametrajlı uşaq animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında: “The Night Tunnel” (Gecə tuneli). Rejissor Annechien Strouven. Belçika
• “Ən yaxşı qısametrajlı uşaq animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında Xüsusi mükafat: “Baking With Boris” (Boris ilə çörək bişirmək) filmi. Rejissor Maša Avramović. Fransa
• “Tamaşaçı rəğbəti” mükafatı: “İnanna”. Rejissor Rüstəm Bəşirov. Azərbaycan
• “Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi (Annecy-yə səyahət Mükafatı)” nominasiyası üzrə: “Çox düşünərkən”. Rejissor Zəhraxanım Quluzadə. Azərbaycan
• “Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi” nominasiyasında xüsusi mükafat: “Zamanın arxasınca”. Rejissorlar Ayla Qasımova, Si Yi Lee. Azərbaycan, ABŞ
• Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının Xüsusi mükafatı: (“Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi”): “Wild Animal” (Vəhşi heyvan). Rejissor Tianyun Lyu. Çin
• Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının Xüsusi mükafatı: (“Ən yaxşı qısametrajlı uşaq animasiya filmi”): “Puddle” (Gölməçə). Rejissorlar Maria-May Backhaus Brown, Mads Theodor Bonde. Danimarka.
Müsabiqədənkənar proqramda tamaşaçılar “Dünya ölkələrindən sevgilərlə” proqramı çərçivəsində Çexiya, Portuqaliya, Yunanıstan, Gürcüstan kimi ölkələrin animasiya əsərlərini, həmçinin Türk Animasiya Assosiasiyası (ATA) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təqdim olunmuş “ATA: Türk dünyasından seçilmiş animasiya filmləri” kolleksiyasını izləyiblər.
Tamaşaçılara Azərbaycanda ilk dəfə məşhur Avropa müəlliflərinin əsərləri əsasında çəkilmiş animasiya qorxu antologiyası silsiləsindən olan “Qırmızı dəmir yolu” serialı təqdim olunub.
Proqram çərçivəsində tamaşaçılara yerli animasiya film layihələri təqdim olunub, beynəlxalq münsiflər heyəti, eləcə də xüsusi qonaqlarla görüşlər, vörkşoplar təşkil edilib.

The 7th ANIMAFILM International Animation Festival took place in Baku from October 2 to 6 as part of the "Baku Cinema Breeze" (BCB) Festival, organized by the Ministry of Culture and the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan.
The international festival, themed "LOVE," attracted more than 1,000 viewers who enjoyed over 100 films from 26 countries. The main segments of the festival included competition, non-competition, and professional programs. The selection committee chose 48 films from 18 countries for the competition program. Twelve films competed in the national category, while 36 participated in the international category. The films were judged by both the international jury and the audience, and the winners received the elegant "LOVE" award during the closing ceremony.
At the closing ceremony, the trailers of the 7th ANIMAFILM Festival, the animated film "Nargiz", and two student films created in animation workshops led by Ayan Novruz and Dante Rustav were presented.
The winners of the festival:
- In the category of "Best animated short film— GRAND PRIX": "Pear Garden," directed by Shadab Shayegan. Germany
- Special award in the category "Best animated short film— GRAND PRIX": "The Family Portrait," directed by Lea Vidakovic. Croatia
- In the category of "Best animated short film for children— GRAND PRIX". "The Night Tunnel, directed by Annechien Strouven. Belgium
- Special award in the category of "Best animated short children's film - GRAND PRIX": "Baking With Boris," directed by Maša Avramović. France
- Audience Award: "Believe." Director Rustam Bashirov, Azerbaijan
- In the category "Best animated short film of Azerbaijan (trip to Annecy Award): "Thinking a lot," directed by Zahrakhanim Guluzadeh. Azerbaijan
- Special award in the category of "Best animated short film of Azerbaijan": "Chasing Time" directed by Ayla Gasimova and Si Yi Lee. Azerbaijan, USA
- Special award of the Azerbaijan Animation Association: ("The best animated short film"): "Wild Animal," directed by Tianyun Liu. China
- Special award of the Azerbaijan Animation Association: ("The best animated children's short film"): "Puddle" directed by Maria-May Backhaus Brown, Mads Theodor Bonde. Denmark.
The out-of-competition segment featured animated works from countries such as the Czech Republic, Portugal, Greece, and Georgia as part of the program "With love from the countries of the world." It also included the collection "ATA: selected animation films from the Turkic world," presented in collaboration with the Association of Turkic Animation (ATA).
The series "Red Railway" from the animated horror anthology series based on the works of famous European authors was presented to the audience for the first time in Azerbaijan. The program included local animation film projects that were presented to the audience, meetings and workshops organized with the international jury, as well as special guests.