Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin təşkilatçılığı ilə reallaşan “Baku Cinema Breeze” (BCB) Festivalı çərçivəsində oktyabrın 2-dən 6-dək Bakıda 7-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilib. Əsas mövzusu “SEVGİ” olan Beynəlxalq Festivalda 1000-dən çox tamaşaçı 26 ölkədən 100-dən çox filmi izləyib.
Festival 3 əsas proqramdan – müsabiqə, müsabiqədənkənar və peşəkarlar üçün proqramlardan ibarət idi. Seçim komissiyasının qərarı ilə müsabiqə proqramına 18 ölkədən 48 film seçilib. Onlardan 12 film yerli, 36 film isə beynəlxalq kateqoriyalarda yarışıb. Filmlər həm beynəlxalq münsiflər heyəti, həm də tamaşaçılar tərəfindən qiymətləndirilib və qaliblər 7-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının təntənəli bağlanış mərasimində zərifliyi ilə seçilən “SEVGİ” mükafatı ilə təltif olunublar. Bağlanış mərasimi zamanı həmçinin 7-ci ANİMAFİLM Festivalının, “Narqız” animasiya filminin treylerləri, Ayan Novruz və Dante Rustav tərəfindən keçirilən animasiya vörkşopları nəticəsində çəkilmiş iki tələbə animasiya filmi nümayiş olunub.
Festivalın qalibləri:
• “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında: “Pear Garden” (Armud bağı) filmi. Rejissoru Shadab Shayegan. Almaniya
• “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında Xüsusi mükafat: “The Family Portrait” (Ailə portreti) filmi. Rejissor Lea Vidakovic. Xorvatiya
• “Ən yaxşı qısametrajlı uşaq animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında: “The Night Tunnel” (Gecə tuneli). Rejissor Annechien Strouven. Belçika
• “Ən yaxşı qısametrajlı uşaq animasiya filmi - GRAND PRIX” nominasiyasında Xüsusi mükafat: “Baking With Boris” (Boris ilə çörək bişirmək) filmi. Rejissor Maša Avramović. Fransa
• “Tamaşaçı rəğbəti” mükafatı: “İnanna”. Rejissor Rüstəm Bəşirov. Azərbaycan
• “Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi (Annecy-yə səyahət Mükafatı)” nominasiyası üzrə: “Çox düşünərkən”. Rejissor Zəhraxanım Quluzadə. Azərbaycan
• “Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi” nominasiyasında xüsusi mükafat: “Zamanın arxasınca”. Rejissorlar Ayla Qasımova, Si Yi Lee. Azərbaycan, ABŞ
• Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının Xüsusi mükafatı: (“Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi”): “Wild Animal” (Vəhşi heyvan). Rejissor Tianyun Lyu. Çin
• Azərbaycan Animasiya Assosiasiyasının Xüsusi mükafatı: (“Ən yaxşı qısametrajlı uşaq animasiya filmi”): “Puddle” (Gölməçə). Rejissorlar Maria-May Backhaus Brown, Mads Theodor Bonde. Danimarka.
Müsabiqədənkənar proqramda tamaşaçılar “Dünya ölkələrindən sevgilərlə” proqramı çərçivəsində Çexiya, Portuqaliya, Yunanıstan, Gürcüstan kimi ölkələrin animasiya əsərlərini, həmçinin Türk Animasiya Assosiasiyası (ATA) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təqdim olunmuş “ATA: Türk dünyasından seçilmiş animasiya filmləri” kolleksiyasını izləyiblər.
Tamaşaçılara Azərbaycanda ilk dəfə məşhur Avropa müəlliflərinin əsərləri əsasında çəkilmiş animasiya qorxu antologiyası silsiləsindən olan “Qırmızı dəmir yolu” serialı təqdim olunub.
Proqram çərçivəsində tamaşaçılara yerli animasiya film layihələri təqdim olunub, beynəlxalq münsiflər heyəti, eləcə də xüsusi qonaqlarla görüşlər, vörkşoplar təşkil edilib.

С 2 по 6 октября в Баку в рамках фестиваля «Baku Cinema Breeze» (BCB), организованного Министерством культуры Азербайджанской Республики и Агентством кино Азербайджанской Республики, прошёл VII Международный анимационный фестиваль ANIMAFILM.
Более 1000 зрителей посмотрели более 100 фильмов из 26 стран на Международном фестивале, главной темой которого стала «ЛЮБОВЬ». Фестиваль состоял из 3 основных программ – конкурсной, внеконкурсной и программы для профессионалов. Решением отборочной комиссии в конкурсную программу было отобрано 48 фильмов из 18 стран. Из них 12 фильмов соревновались в отечественных и 36 фильмов в международных категориях. Фильмы оценивало, как международное жюри, так и зрители, а на церемонии закрытия VII Международного анимационного фестиваля «АНИМАФИЛЬМ» победителям была вручена отличающаяся элегантностью награда «ЛЮБОВЬ».
В ходе церемонии закрытия были показаны трейлеры 7-го фестиваля АНИМАФИЛЬМ, анимационного фильма «Наргиз», а также два студенческих анимационных фильма, созданных в результате анимационных мастер-классов, проводимых Аян Навруз и Данте Руставом.
Лауреаты фестиваля:
* В номинации «Лучший короткометражный анимационный фильм – ГРАН-ПРИ»: фильм «Грушевый сад» (“Pear Garden”). Режиссер Шадаб Шайеган. Германия
* Специальная награда в номинации «Лучший анимационный короткометражный фильм – ГРАН-ПРИ»: фильм «Семейный портрет». Режиссер Леа Видакович. Хорватия
* В номинации «Лучший короткометражный анимационный фильм для детей – ГРАН-ПРИ»: «Ночной тоннель». Режиссер Аннешин Струвен. Бельгия
* Специальная награда в номинации «Лучший короткометражный анимационный детский фильм – ГРАН-ПРИ»: «Выпечка с Борисом» (Bakeing With Boris). Режиссер Маша Аврамович. Франция
* Приз зрительских симпатий: «Верю». Режиссер Рустам Баширов. Азербайджан
* В номинации «Лучший короткометражный азербайджанский анимационный фильм (Премия за поездку в Анси)»: «Много думая». Режиссер Захра-ханым Гулузаде. Азербайджан
* Специальная награда в номинации «Лучший короткометражный азербайджанский анимационный фильм»: «В погоне за временем». Режиссеры Айла Гасымова, Си Йи Ли. Азербайджан, США
* Специальная награда Азербайджанской Ассоциации Анимации: («Лучший короткометражный анимационный фильм»): «Дикое животное». Режиссер Тяньюнь Лю. Китай
* Специальная награда Азербайджанской Ассоциации Анимации: («Лучший короткометражный детский анимационный фильм»): «Лужа» (Пруд). Режиссёры: Мария-Мэй Бакхаус Браун, Мэдс Теодор Бонд. Дания.
В рамках программы «С любовью из стран мира», во внеконкурсной программе зрители посмотрели анимационные произведения из таких стран, как Чехия, Португалия, Греция, Грузия, а также сборник «ATA: избранные анимационные фильмы тюркского мира», представленные в сотрудничестве с Турецкой Ассоциацией Анимации (ATA).
Впервые в Азербайджане зрителям был представлен сериал «Красная железная дорога» из мультсериала-антологии ужасов по произведениям известных европейских авторов. В рамках программы зрителям были представлены отечественные анимационные кинопроекты, были организованы встречи и мастер-классы с международным жюри, а также специальными гостями фестиваля.