Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyinin dəstəyi ilə oktyabrın 2-dən 8-dək ölkəmizdə ilk dəfə “Baku Cinema Breeze” adlı böyük film festivalı keçiriləcək. Tədbirin açılış mərasimi oktyabrın 2-də Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutacaq.
“Baku Cinema Breeze” indiyə qədər ayrı-ayrılıqda təşkil olunan bir sıra tanınmış festivalları bir araya gətirərək dünya kinematoqrafiyasının şedevrlərini nümayiş etdirmək üçün vahid şəbəkə rolunu oynayacaq. Tədbirdə müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri, yaradıcı sektorun təmsilçiləri, beynəlxalq və yerli təşkilatların nümayəndələri, yüzlərlə yaradıcı şəxs, şirkətlər və
ictimai birliklər iştirak edəcəklər.
Festival çərçivəsində şərq ölkələrinin filmlərinin dünyaya tanıdılması üçün vacib bir platforma rolunu oynayacaq “Omarket” (Şərq ölkələrinin kino marketi) də təşkil olunacaq. “Omarket”in açılışı oktyabrın 3-də Heydər Əliyev Mərkəzində reallaşacaq.
Qeyd edək ki, festival müddətində Nizami Kino Mərkəzi, “CineMastercard Azərbaycan” kinoteatrı, “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı, “Kapellhouse Baku”, “Landmark” və “YAY Gallery” məkanlarında paytaxt sakinləri və qonaqları, ümumilikdə bütün kinosevərlər üçün film nümayişləri təşkil olunacaq.
Tədbirin məqsədi Azərbaycanı regionda kino sənayesinin mərkəzi kimi tanıtmaq, kino mədəniyyətini inkişaf etdirmək və yerli ekosistemi bir çətir altında birləşdirməkdir.
“Baku Cinema Breeze” festivalı ABŞ, Kanada, Hindistan, Niderland, Türkiyə, Almaniya, Portuqaliya, BƏƏ, Yunanıstan, Koreya, Gürcüstan, Estoniya və digər ölkələrdən kino sənayesi nümayəndələrini, həmçinin dünya kinematoqrafiyasının tanınmış simalarını Azərbaycanda bir məkana toplayacaq. Audiovizual sənayesinin inkişafına istiqamətlənən bu tədbir Mədəniyyət Nazirliyinin “Yaradıcı Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, festival barədə daha ətraflı məlumatları bu linkə daxil olaraq əldə etmək mümkündür: www.bakucinemabreeze.az

При поддержке Министерства культуры и Агентства кино со 2 по 8 октября впервые в нашей стране пройдёт большой кинофестиваль «Баку синема бриз». Церемония открытия мероприятия состоится 2 октября в Центре Гейдара Алиева.
«Баку синема бриз» объединив ряд известных фестивалей, которые до сих пор организовывались отдельно, сыграет роль единой сети для демонстрации шедевров мирового кинематографа. В мероприятии примут участие руководители профильных государственных учреждений, представители творческого сектора, представители международных и местных организаций, сотни творческих людей, компаний и общественных объединений.
В рамках фестиваля будет организован «Омаркет» (кинорынок стран Востока), который сыграет роль важной площадки для представления миру фильмов стран Востока. Открытие «Омаркета» состоится 3 октября в Центре Гейдара Алиева.
Отметим, что в ходе фестиваля для жителей и гостей столицы, а также для всех любителей кино будут организованы кинопоказы в Киноцентре «Низами», кинотеатре «CineMastercard Азербайджан», Центре Современного Искусства «YARAT», «Kapellhouse Баку», «Landmark», «Ориентир» и «Летней Галерее» («YAY Gallery»).
Целью мероприятия является популяризация Азербайджана как центра киноиндустрии региона, развитие кинокультуры и объединение местной экосистемы под одной крышей.
Фестиваль «Баку синема бриз» («Baku Cinema Breeze») соберёт вместе в Азербайджане представителей киноиндустрии из США, Канады, Индии, Нидерландов, Турции, Германии, Португалии, ОАЭ, Греции, Кореи, Грузии, Эстонии и других стран, а также известных деятелей мирового кинематографа.  в одном месте в Азербайджане. Данное мероприятие, направленное на развитие аудиовизуальной индустрии, проводится в рамках проекта Министерства культуры «Творческий Азербайджан».
Следует отметить, что более подробную информацию о фестивале можно получить, пройдя по этой ссылке: www.bakucinemabreeze.az