Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyinin dəstəyi ilə oktyabrın 2-dən 8-dək ölkəmizdə ilk dəfə “Baku Cinema Breeze” adlı böyük film festivalı keçiriləcək. Tədbirin açılış mərasimi oktyabrın 2-də Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutacaq.
“Baku Cinema Breeze” indiyə qədər ayrı-ayrılıqda təşkil olunan bir sıra tanınmış festivalları bir araya gətirərək dünya kinematoqrafiyasının şedevrlərini nümayiş etdirmək üçün vahid şəbəkə rolunu oynayacaq. Tədbirdə müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərləri, yaradıcı sektorun təmsilçiləri, beynəlxalq və yerli təşkilatların nümayəndələri, yüzlərlə yaradıcı şəxs, şirkətlər və
ictimai birliklər iştirak edəcəklər.
Festival çərçivəsində şərq ölkələrinin filmlərinin dünyaya tanıdılması üçün vacib bir platforma rolunu oynayacaq “Omarket” (Şərq ölkələrinin kino marketi) də təşkil olunacaq. “Omarket”in açılışı oktyabrın 3-də Heydər Əliyev Mərkəzində reallaşacaq.
Qeyd edək ki, festival müddətində Nizami Kino Mərkəzi, “CineMastercard Azərbaycan” kinoteatrı, “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı, “Kapellhouse Baku”, “Landmark” və “YAY Gallery” məkanlarında paytaxt sakinləri və qonaqları, ümumilikdə bütün kinosevərlər üçün film nümayişləri təşkil olunacaq.
Tədbirin məqsədi Azərbaycanı regionda kino sənayesinin mərkəzi kimi tanıtmaq, kino mədəniyyətini inkişaf etdirmək və yerli ekosistemi bir çətir altında birləşdirməkdir.
“Baku Cinema Breeze” festivalı ABŞ, Kanada, Hindistan, Niderland, Türkiyə, Almaniya, Portuqaliya, BƏƏ, Yunanıstan, Koreya, Gürcüstan, Estoniya və digər ölkələrdən kino sənayesi nümayəndələrini, həmçinin dünya kinematoqrafiyasının tanınmış simalarını Azərbaycanda bir məkana toplayacaq. Audiovizual sənayesinin inkişafına istiqamətlənən bu tədbir Mədəniyyət Nazirliyinin “Yaradıcı Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, festival barədə daha ətraflı məlumatları bu linkə daxil olaraq əldə etmək mümkündür: www.bakucinemabreeze.az

With the support of the Ministry of Culture and the Cinema Agency of Azerbaijan, a major film festival "Baku Cinema Breeze" will be held for the first time in our country from October 2 to 8. The opening ceremony of the event will be held on October 2 at the Heydar Aliyev Center.
The Baku Cinema Breeze event will bring together several well-known festivals, which were previously held independently, and will serve as a single network for the presentation of masterpieces of world cinema. The event will be attended by the heads of relevant state institutions, representatives of the creative sector, international and local organizations, and hundreds of creative individuals, companies, and public associations.
"Omarket" (cinema market of Eastern countries) will be organized as part of the festival. It will serve as an important platform for introducing the films of Eastern countries to the world. The opening of "Omarket" will take place on October 3 at the Heydar Aliyev Center.
The festival will organize film screenings at Nizami Cinema Center, CineMastercard Azerbaijan Cinema, YARAT Contemporary Art Space, Kapellhouse Baku, Landmark, and YAY Gallery for residents, guests of the capital, and film lovers.
The primary goal of the event is to position Azerbaijan as the center of the regional film industry, develop the film culture, and bring the local ecosystem together.
The Baku Cinema Breeze" festival will unite film industry professionals from countries such as the USA, Canada, India, Netherlands, Turkiye, Germany, Portugal, UAE, Greece, Korea, Georgia, Estonia, and beyond, as well as well-known figures of world cinema, in one place in Azerbaijan. This event, aimed at the development of the audiovisual industry, is implemented as part of the Creative Azerbaijan Project of the Ministry of Culture.