Mədəniyyət naziri Adil Kərimli oktyabrın 17-də Azərbaycan Milli Konservatoriyasında olub, kollektivlə görüşüb. Təhsil ocağı haqqında söz açan nazir Azərbaycan milli musiqisinin zənginliyini qeyd edib, bu sahədə tədrisin yüksək səviyyədə qurulmasının əhəmiyyətli olduğunu deyib. Bildirilib ki, ötən il ölkəmizdə təşkil edilən ilk Musiqi Forumundan sonra musiqi xadimləri ilə görüşüb musiqi təhsili sahəsində fikir mübadiləsi aparılmasına ehtiyac var.
Bu mənada, musiqi məktəblərində tədrisin səviyyəsinin yüksəldilməsi diqqətdə saxlanılmalıdır. Qeyd olunub ki, milli musiqinin məzmunca inkişaf etdirilməsi önəmlidir. Bu inkişaf isə ilk olaraq musiqi məktəblərindən başlamalıdır. Hazırda musiqi və incəsənət məktəblərində islahat və yenilənmələr davam etdirilir. Xüsusilə, regionlarda fəaliyyət göstərən musiqi məktəblərinin alətlərlə təminatı sahəsində problemlər də diqqət mərkəzindədir.
Söhbət zamanı xalq çalğı alətləri üzrə yeni tədris proqramlarının hazırlanmasının da vacibliyi vurğulanıb. Nazir ölkə rəhbərliyinin mədəniyyət sahəsində qarşıya qoyduğu vəzifə və tələblər üzrə konkret istiqamətlərin müəyyən edilməsi və bu sahədə birgə fəaliyyətin vacib olduğunu deyib. Bildirilib ki, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən mədəniyyət və yaradıcı sənayelər üzrə kadr potensialının inkişaf etdirilməsi prioritet hesab olunur. Bu məqsədlə elan olunan təqaüd proqramı çərçivəsində bakalavriat və magistratura səviyyələrində xaricdə təhsil və təlim kursları üzrə sənəd qəbulu aparılır. Milli Konservatoriyanın rektoru Xalq artisti Siyavuş Kərimi də musiqi təhsilində müəyyən problemlərin olduğunu qeyd edib.
O, musiqi sahəsində son dövrdə aparılan islahat və yeniliklərin təhsildə dönüş yaradacağına ümidvar olduğunu deyib. Sonra təhsil ocağının professor-müəllim heyətinin mədəniyyət və musiqi təhsili üzrə təklifləri dinlənilib.

Министр культуры Адиль Каримли 17 октября посетил Азербайджанскую национальную кгонсерваторию и встретился с её коллективом. Говоря об образовательном центре, министр отметил богатство национальной музыки Азербайджана и сказал, что важно наладить образование на высоком уровне в этой области. Было констатировано, что после организованного в прошлом году в нашей стране первого Музыкального форума возникла необходимость встретиться с музыкальными деятелями и обменяться идеями в сфере музыкального образования.
В этом смысле следует иметь в виду повышение уровня преподавания в музыкальных школах. Было отмечено, что важно развивать содержание национальной музыки. Это развитие должно начинаться в первую очередь с музыкальных школ. В настоящее время в музыкальных и художественных школах продолжаются реформы и нововведения. ремонт искусств. В частности, в центре внимания проблемы в области обеспечения инструментами музыкальных школ, действующих в регионах.
В ходе беседы также была подчёркнута важность подготовки новых образовательных программ по народным музыкальным инструментам. Министр сообщил, что важно определить конкретные направления задач и требований, поставленных руководством страны в сфере культуры и совместных действий в этой сфере. Сообщалось, что Министерство культуры уделяет приоритетное внимание развитию кадрового потенциала в сфере культуры и творческих индустрий. С этой целью в рамках объявленной стипендиальной программы осуществляется приём документов на обучение и стажировку за рубежом на уровне бакалавриата и магистратуры. Ректор Национальной консерватории, народный артист Сиявуш Карими также отметил, что в музыкальном образовании есть определённые проблемы.
Он сказал, что надеется, что недавние реформы и нововведения в области музыки приведут к изменению образования. Затем были заслушаны предложения профессорско-преподавательского состава образовательного учреждения по вопросам культуры и музыкального образования.