Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkə həyatının digər sahələri kimi, mədəniyyətin bütün istiqamətlərinin inkişafı daim diqqətdə saxlanılır. Eyni zamanda Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə mədəniyyət xadimlərinin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması, yaradıcılıq imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı mühüm işlər həyata keçirilir.
Bu işlərin davamı kimi, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 22 oktyabr 2024-cü il tarixli qərarı ilə Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakıdakı Muğam Mərkəzinə “beynəlxalq” statusu verilib. Qeyd edək ki, Muğam Mərkəzi ölkəmizdə qanunvericiliklə “beynəlxalq” statusu alan ilk mədəniyyət müəssisəsidir. Yeni status uzun illərdir paytaxtımızın aparıcı konsert müəssisələrindən biri kimi fəaliyyət göstərən mərkəzdə çalışan insanların maddi rifahının yaxşılaşmasına səbəb olacaq. Xatırladaq ki, Muğam Mərkəzi Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri, mədəniyyətimizin himayədarı Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü və Prezident İlham Əliyevin 2005-ci il 6 aprel tarixli sərəncamı ilə yaradılıb.
Həmin il təməli qoyulan və Bakının unikal memarlıq layihələrindən olan mərkəzin binası 2008-ci ildə istifadəyə verilib. Heydər Əliyev Fondunun milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və dünyada geniş təbliği ilə bağlı reallaşdırdığı möhtəşəm layihələr sırasında xüsusi əhəmiyyəti mərkəz bir sıra ölkələrin mədəniyyət ocaqları ilə uğurlu əməkdaşlıq əlaqələri qurub. Burada muğam sənətinin tədqiqi və təbliği istiqamətində çoxsaylı layihələr reallaşdırılır.
Onu da bildirək ki, Nazirlər Kabinetinin 21 oktyabr 2024-cü il tarixli Qərarı ilə “Mədəniyyət təsisatlarına xüsusi statusların verilməsi Qaydası”nın və “Xüsusi status almış mədəniyyət təsisatlarının işçilərinin aylıq vəzifə maaşlarına müəyyən edilmiş əlavələr”in təsdiq edilməsi haqqında” Nazirlər Kabinetinin 2016-cı il 5 oktyabr tarixli 382 nömrəli Qərarında dəyişiklik edilib.
Qərarla 2016-cı il 5 oktyabr tarixdə təsdiq edilmiş “Mədəniyyət təsisatlarına xüsusi statusların verilməsi Qaydası”nın müvafiq bənd və hissələrində “akademik” sözündən sonra “beynəlxalq” sözü əlavə olunub.

President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, has always paid attention to the development of culture along with other aspects of the development of the country. Moreover, thanks to the initiative and support of First Vice President and Head of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, significant efforts have been made to improve the social welfare of cultural workers and expand creative opportunities. In line with these efforts, the Mugham Center in Baku, which operates under the Ministry of Culture, was granted "international" status by the decision dated October 22, 2024 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
It is worth mentioning that the Mugham Center is the first cultural institution in our country to be granted "international" status under the law. This new status will improve the financial well-being of the employees of the Center, which has long been one of the leading concert venues in our capital. The Mugham Center was established on the initiative of the First Vice President, Head of the Heydar Aliyev Foundation, and Patron of our Culture, Mehriban Aliyeva, and by the order of President Ilham Aliyev on April 6, 2005. The building, a unique architectural landmark of Baku, was opened in 2008. Among the projects initiated by the Heydar Aliyev Foundation for the preservation and wide promotion of our national and moral values is the establishment of close cooperation relations with cultural centers of several countries. A number of projects on research and promotion of mugham art are underway.
Moreover, it should be noted that on October 21, 2024, the Cabinet of Ministers, by a resolution, amended its Decision No. 382 of October 5, 2016, on the approval of "Regulations on granting special status to cultural institutions" and "Additional monthly salaries for employees of cultural institutions granted special status. The word "international" has been added after "academic" in the relevant clauses and sections of the "Regulations on Granting Special Status to Cultural Institutions" approved on October 5, 2016.