Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi davam edir.
Sərgi çərçivəsində oktyabrın 2-də Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu (TMİF) tərəfindən nəşr olunan görkəmli qazax yazıçısı və ictimai xadimi Kemel Tokayevin (1923-1986) Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş "Xüsusi tapşırıq" kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən TMİF-in prezidenti Aktotı Raimkulova müharibə əleyhinə qələmə alınan, insanları sülhə səsləyən “Xüsusi tapşırıq” kitabının “Türk ədəbiyyatının inciləri” seriyasından çap olunduğunu bildirib. “Qazax ədəbiyyatının detektiv janrının banilərindən olan Kemel Tokayev türk mədəniyyətinin və söz sənətinin inkişafına böyük töhfələr verib. O, yazıçılıq fəaliyyəti ilə yanaşı, jurnalistika ilə də məşğul olub, publisistik əsərlərində Qazaxıstanın mühüm mədəni və sosial məsələlərini işıqlandırıb. Bu nəşr fondun görkəmli yazıçının zəngin yaradıcılığının öyrənilməsinə və ədəbi irsinin təbliğinə verdiyi töhfədir. Ümid edirik ki, bu nəşr gələcək nəsillər üçün vacib bir qaynaq olacaq”, – deyə o əlavə edib.
Qazaxıstan Prezidentinin müşaviri Malik Otarbayev bildirib ki, Kemel Tokayev hər bir əsərini arxiv məlumatlarına, etibarlı mənbələrə əsaslanaraq qələmə alıb: Bu gün eyni zamanda Türk dünyasının məşhur yazıçısı Kemel Tokayevin doğum günüdür. Bu əlamətdar gündə Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində nəşrin təqdimatı böyük əhəmiyyət kəsb edir”.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) sədri Xalq yazıçısı Anar Qazaxıstanı çox sevdiyini, görkəmli yazıçı Abay haqqında məqalə yazdığını vurğulayıb. O eyni zamanda Kemel Tokayevin yaradıcılığına böyük hörmət bəslədiyini qeyd edib.
AYB-nin birinci katibi Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev "Xüsusi tapşırıq" kitabının Azərbaycan dilində nəşr olunmasının əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, Milli Məclisin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafa da kitab və onun müəllifi haqqında söz açıblar. Qeyd olunub ki, bu kitab yerli oxucuların Kemel Tokayevin yaradıcılığı ilə tanışlığına imkan yaradacaq.
Kitabın layihə rəhbəri və ön sözün müəllifi TMİF-in prezidenti Aktoti Raimkulova, tərcüməçisi Rǝbiqə Nazimqızı, redaktoru Əkbər Qoşalıdır.

В Бакинском Экспо-центре продолжается 10-я Бакинская международная книжная ярмарка, организованная Министерством культуры Азербайджанской Республики.
В рамках выставки 2 октября состоялась презентация переведенной на Азербайджанский язык книги выдающегося казахского писателя и общественного деятеля Кемеля Токаева (1923-1986), изданной Фондом тюркской культуры и наследия (ФТКН).
Выступая на мероприятии, президент ФТКН Актоты Раимкулова сообщила, что в серии «Жемчужины тюркской литературы» вышла антивоенная книга «Особое задание». «Кемель Токаев, один из основоположников детективного жанра в казахской литературе, внес большой вклад в развитие тюркской культуры и искусства слова. Помимо писательской деятельности, он также занимался журналистикой и в своих публицистических произведениях освещал важные культурные и социальные проблемы Казахстана. Данное издание является вкладом фонда в изучение богатого творчества выдающегося писателя и популяризацию его литературного наследия. Мы надеемся, что эта публикация станет важным источником для будущих поколений» - сказала г-жа Раимкулова.
Малик Отарбаев, советник президента Казахстана, рассказал, что Кемель Токаев каждую свою работу писал на основе архивных сведений и достоверных источников: «Сегодня также день рождения Кемеля Токаева, известного писателя тюркского мира. В этот знаменательный день большое значение имеет презентация издания в рамках Бакинской международной книжной ярмарки».
Председатель Союза писателей Азербайджана (СПА) народный писатель Анар отметил, что очень любит Казахстан, и написал статью о выдающемся писателе Абае. При этом он отметил, что с большим уважением относится к творчеству Кемеля Токаева. Первый секретарь СПА, народный писатель Чингиз Абдуллаев высоко оценил важность издания книги «Специальное задание» на азербайджанском языке.
О книге и ее авторе рассказали президент НАНА академик Иса Габибейли, директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, председатель Комитета общественных объединений и религиозных учреждений Милли Меджлиса Фазиль Мустафа. Было отмечено, что эта книга позволит местным читателям ознакомиться с творчеством Кемеля Токаева.
Руководитель проекта по изданию книги и автор предисловия – Актоты Раимкулова, президент ФТКН, переводчик – Рабига Назимгызы, редактор – Акбар Гошалы.