İslam Dünyasının Mədəniyyət paytaxtı Şuşada ICESCO-nun İslam Dünyası İrs Komitəsinin 12-ci sessiyası keçirilir. Tədbirdə iştirak üçün Şuşaya gələn qonaqlar üçün öncə mədəni irs yerlərinə ekskursiya təşkil edilib. 8 oktyabr tarixində öz işinə başlayan sessiyada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov açılış nitqi ilə çıxış edərək qonaqları Şuşada salamlayıb və komitənin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra ICESCO Baş direktoru Salim Muhamed əl-Malikin tədbir iştirakçılarına müraciəti oxunub. Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifovanın açılış nitqində Azərbaycanın mədəni irsi və bu irsin qorunması naminə həyata keçirilən dövlət siyasəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Ölkəmizin zəngin tarixi-mədəni irsində Qarabağ irsinin xüsusi yer tutduğunu deyən S.Yusifova, işğal dövründə dağıdılmış abidələrə dair statistik məlumatları paylaşaraq mədəni mühitin və irsin canlandırılması üçün hazırda davam edən bərpa-quruculuq işləri haqqında danışıb. Bununla yanaşı, təbii irsin qorunmasının vacibliyini vurğulayan nazir müavini Mədəniyyət Nazirliyinin COP29 çərçivəsində planlaşdırdığı beynəlxalq tədbirlər və yeni təşəbbüslər haqda məlumat verib. Açılış sessiyasında daha sonra çıxış edən Komitənin sədri, Səudiyyə Ərəbistanı təmsilçisi Alayidarus Muhammed yüksək səviyyədə təşkilatçılığa görə ev sahibi Azərbaycana təşəkkürünü bildirib və sessiyanın gündəliyi barədə məlumat verib.
Açılış sessiyasının sonunda Şuşa Qoruğuna həsr olunmuş xüsusi təqdimat izlənilib. Açılış sessiyasının sonunda Komitə üzvləri xatirə fotosu çəkdiriblər. Fasilədən sonra keçirilən Birinci sessiyada İslam Dünyası İrs Mərkəzinin direktoru Vebber Ndoro tərəfindən Mərkəzin konsepsiyası, növbəti iki ili əhatə edən prioritetləri təqdim edilib. Təqdimata dair Azərbaycan, Burkino Faso, Qətər, Fələstin və digər ölkələrin təklifləri müzakirə edilib.
Ekspertlər şurasında ölkəmizi təmsil edən Rizvan Bayramovun çıxışında Komitə tərəfindən İslam ölkələrində mövcud olan qeyri-islam irsi, eləcə də, qeyri-islam ölkələrində mövcud İslam irsinin müvafiq siyahıyaalma mexanizmləri üzrə işin təkmilləşdirilməsi təklif edilib. İkinci sessiyada 2024-cü ildə həyata keçirilmiş layihələr üzrə hesabatlara baxılıb, Komitə üzvlərinin təklifləri müzakirə edilib.

Shusha, the cultural capital of the Islamic world, is hosting the 12th meeting of ICESCO's Islamic World Heritage Committee. Participants who visited Shusha for the event were taken on a tour of cultural heritage sites. Aydin Karimov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan, delivered the opening speech at the meeting, which began on October 8, welcoming the guests to Shusha and wishing the Committee success. Then the address of ICESCO Director General Salim bin Mohammed Almalik was read out to the participants of the event.
In her opening speech, Deputy Minister of Culture Saadat Yusifova provided detailed information on the cultural heritage of Azerbaijan and the state policies for its protection. Noting the importance of Karabakh's heritage in the vast historical and cultural heritage of our country, S. Yusifova provided statistics on the monuments destroyed during the occupation and spoke about the ongoing restoration and construction efforts aimed at revitalizing the cultural environment and heritage.
Stressing the importance of preserving the natural heritage, the Deputy Minister presented the international events and new initiatives planned by the Ministry of Culture for COP29. During the opening session, the Chairman of the Committee, the representative of Saudi Arabia, Alayidarus Muhammed, thanked Azerbaijan for the exceptional organization and presented the agenda of the session. The opening session concluded with a special presentation on the Shusha Reserve and a commemorative photo of the committee members. After the break, Webber Ndoro, Director of the Islamic World Heritage Center, presented the concept of the Center and its priorities for the next two years.
The proposals of Azerbaijan, Burkina Faso, Qatar, Palestine, and other countries were discussed. Rizvan Bayramov, who represented our country in the Council of Experts, proposed improvements to the Committee's efforts to preserve non-Islamic heritage in Islamic countries and to improve the mechanisms for documenting Islamic heritage in non-Islamic countries.
During the second session, the group reviewed the reports on the projects of 2024 and discussed the proposals of the committee members. The session will continue its work tomorrow.