İslam Dünyasının Mədəniyyət paytaxtı Şuşada ICESCO-nun İslam Dünyası İrs Komitəsinin 12-ci sessiyası keçirilir. Tədbirdə iştirak üçün Şuşaya gələn qonaqlar üçün öncə mədəni irs yerlərinə ekskursiya təşkil edilib. 8 oktyabr tarixində öz işinə başlayan sessiyada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov açılış nitqi ilə çıxış edərək qonaqları Şuşada salamlayıb və komitənin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra ICESCO Baş direktoru Salim Muhamed əl-Malikin tədbir iştirakçılarına müraciəti oxunub. Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifovanın açılış nitqində Azərbaycanın mədəni irsi və bu irsin qorunması naminə həyata keçirilən dövlət siyasəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Ölkəmizin zəngin tarixi-mədəni irsində Qarabağ irsinin xüsusi yer tutduğunu deyən S.Yusifova, işğal dövründə dağıdılmış abidələrə dair statistik məlumatları paylaşaraq mədəni mühitin və irsin canlandırılması üçün hazırda davam edən bərpa-quruculuq işləri haqqında danışıb. Bununla yanaşı, təbii irsin qorunmasının vacibliyini vurğulayan nazir müavini Mədəniyyət Nazirliyinin COP29 çərçivəsində planlaşdırdığı beynəlxalq tədbirlər və yeni təşəbbüslər haqda məlumat verib. Açılış sessiyasında daha sonra çıxış edən Komitənin sədri, Səudiyyə Ərəbistanı təmsilçisi Alayidarus Muhammed yüksək səviyyədə təşkilatçılığa görə ev sahibi Azərbaycana təşəkkürünü bildirib və sessiyanın gündəliyi barədə məlumat verib.
Açılış sessiyasının sonunda Şuşa Qoruğuna həsr olunmuş xüsusi təqdimat izlənilib. Açılış sessiyasının sonunda Komitə üzvləri xatirə fotosu çəkdiriblər. Fasilədən sonra keçirilən Birinci sessiyada İslam Dünyası İrs Mərkəzinin direktoru Vebber Ndoro tərəfindən Mərkəzin konsepsiyası, növbəti iki ili əhatə edən prioritetləri təqdim edilib. Təqdimata dair Azərbaycan, Burkino Faso, Qətər, Fələstin və digər ölkələrin təklifləri müzakirə edilib.
Ekspertlər şurasında ölkəmizi təmsil edən Rizvan Bayramovun çıxışında Komitə tərəfindən İslam ölkələrində mövcud olan qeyri-islam irsi, eləcə də, qeyri-islam ölkələrində mövcud İslam irsinin müvafiq siyahıyaalma mexanizmləri üzrə işin təkmilləşdirilməsi təklif edilib. İkinci sessiyada 2024-cü ildə həyata keçirilmiş layihələr üzrə hesabatlara baxılıb, Komitə üzvlərinin təklifləri müzakirə edilib.

В Шуше, культурной столице исламского мира, проходит 12-я сессия Комитета наследия исламского мира ИСЕСКО. Для гостей, приехавших в Шушу для участия в мероприятии, была организована экскурсия по объектам культурного наследия. Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики Айдын Керимов выступая со вступительной речью на заседании, начавшемся 8 октября, приветствовал гостей в Шуше и пожелал успехов работе комитета.
Затем участникам мероприятия было зачитано обращение генерального директора ИКЕСКО Салима Мухамеда аль-Малика.
Во вступительной речи заместитель министра культуры Саадат Юсифова дала подробную информацию о проводимой государственной политике в отношении культурного наследия Азербайджана и по охране этого наследия.
Отметив, что наследие Карабаха занимает особое место в богатом историко-культурном наследии нашей страны, С.Юсифова поделилась статистическими данными о памятниках, разрушенных во время оккупации, и рассказала о проводимых реставрационных и строительных работах по возрождению культурной среды и наследия.
Кроме того, подчеркнув важность охраны природного наследия, замминистра проинформировала о международных мероприятиях и новых инициативах, запланированных Министерством культуры в рамках COP29. Выступая на открытии заседания, председатель комитета, представитель Саудовской Аравии Алайидар Мухаммед поблагодарил принимающую страну Азербайджан за организацию на высоком уровне и проинформировал о повестке дня заседания.
В завершение сессии открытия состоялась специальная презентация, посвященная Шушинскому заповеднику. В конце открытия члены комитета сделали памятное фото. На первом заседании, состоявшемся после перерыва, директор Центра наследия исламского мира Уэббер Ндоро представил концепцию и приоритеты центра на ближайшие два года.
Были обсуждены предложения Азербайджана, Буркина-Фасо, Катара, Палестины и других стран по поводу презентации.
В своём выступлении Ризван Байрамов, представляющий нашу страну в экспертном совете, предложил усовершенствовать работу комитета над соответствующими механизмами учёта неисламского наследия, существующего в исламских странах, а также исламского наследия в неисламских странах. На втором заседании были рассмотрены отчёты о реализованных в 2024 году проектах и обсуждены предложения членов Комитета.