Xəbər verdiyimiz kimi, 8-9 oktyabr tarixlərində 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını daşıyan Şuşa şəhərində ICESCO-nun İslam Dünyası İrs Komitəsinin 12-ci sessiyası keçirilir. Oktyabrın 9-da sessiya işini davam etdirib. Üçüncü iclasda İslam Dünyasının İrs Siyahısına təqdim edilmiş müxtəlif nominasiyalar nəzərdən keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən təqdim edilmiş "Şuşa Tarix-Memarlıq Qoruğu" və "Ağdam İmarət Kompleksi və Cümə məscidi" adlı iki nominasiyanın ICESCO-nun İslam Dünyası İrsinin İlkin Siyahısına daxil edilməsi barədə təklif müzakirə olunub. Əvvəlcə ICESCO-nun İslam Dünyası İrs Komitəsində ölkəmizi təmsil edən ekspert Rizvan Bayramovun çıxışı dinlənilib.
Daha sonra Mədəniyyət Nazirliyi Beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq sektorunun müdiri Araz Bağırlı “Ağdamın inciləri” adlı təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda Ağdamın mədəni irsi ilə bağlı 4 dörd dövr – yaradılış (Qarabağ xanlığı dövrü və XIX əsr), mədəniyyət institutlarının inkişafı (1993-cü ilə qədər), işğal və kultursid (1993–2020-ci illər) və mədəniyyətin canlandırılması (2020-dən sonra) diqqətə çatdırılıb. İştirakçılar “İmarət” Kompleksi, Cümə məscidi, Ağdam Dövlət Dram Teatrı, Çörək Muzeyi, Çay evi kimi simvolik abidələrin müxtəlif dövrlərdə olan vəziyyətini əks etdirən fotomateriallarla tanış olublar.
İclasda mədəni irsin bərpa edilməsində Azərbaycan təcrübəsinin bütün dünyada postmünaqişə zonalarında mədəni irsin canlandırılması üçün unikal model olduğu vurğulanıb. Komitənin Şuşada gerçəkləşən 12-ci sessiyası ölkəmiz üçün xüsusilə əlamətdar olub. Müzakirələrdən sonra komitə üzvləri tərəfindən Azərbaycanın “Şuşa Tarix-Memarlıq Qoruğu" və "Ağdam İmarət Kompleksi və Cümə məscidi" adlı iki nominasiyanın İslam Dünyası İrsinin İlkin Siyahısına salınması barədə qərar qəbul edilib.
Bununla da adıçəkilən nominasiyaların növbəti illərdə İslam Dünyasının İrs Siyahısına daxil edilməsi üçün zəmin yaranıb. Qeyd edək ki, Mərakeş Krallığının paytaxtı Rabatda keçirilmiş İslam Dünyası İrs Komitəsinin növbədənkənar iclasında (2019) ölkəmizdən İçərişəhər (Qız qalası və Şirvanşahlar saray kompleksi ilə birlikdə), Şəkinin tarixi mərkəzi (Xan sarayı ilə birlikdə) və Qobustan qayaüstü rəsmləri ICESCO-nun İslam Dünyasının İrs Siyahısına salınıb.

As reported earlier, Shusha, designated as the Cultural Capital of the Islamic World for 2024, hosted the 12th meeting of Islamic World Heritage Committee of ICESCO on October 8-9. The meeting resumed on October 9. During the third session, various nominations for the Islamic World Heritage List were reviewed.
The proposal of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan to nominate the "Shusha Historical-Architectural Reserve" and the "Aghdam Building Complex and Juma Mosque" for inclusion in the ICESCO Tentative List of Islamic World Heritage was discussed. First, the Islamic World Heritage Committee of ICESCO listened to Rizvan Bayramov, an expert representing our country in the Committee. Later, Araz Baghirli, Head of the Division for Cooperation with International Organizations of the Ministry of Culture, gave a presentation titled "Pearls of Aghdam." The presentation highlighted four key phases of the cultural heritage of Aghdam: the creation phase related to the Karabakh Khanate and the 19th century, the expansion of cultural institutions until 1993, the period of occupation and culturicide from 1993 to 2020, and the cultural revival after 2020. The participants saw photos reflecting the condition of symbolic monuments such as the Imarat Complex, Juma Mosque, Aghdam State Drama Theater, Bread Museum, and Tea House in different periods.
During the meeting, it was emphasized that Azerbaijan's experience in the restoration of cultural heritage serves as a unique model for revitalization of post-conflict areas all over the world. The 12th session of the Committee in Shusha was of special importance for our country.
After discussions, the Committee members decided to include "Shusha Historical and Architectural Reserve" and "Aghdam Imarat Complex and Juma Mosque" in the Tentative List of Islamic World Heritage. This step serves as a basis for their possible inclusion in the Islamic World Heritage List in the coming years.
It should be noted that at the Extraordinary Meeting of the Islamic World Heritage Committee (2019) held in Rabat, the capital of Morocco, the Old City (with the Maidens' Castle and the Shirvanshahs' Palace Complex), the historical center of Shaki (with the Khan's Palace), and the Gobustan rock paintings of our country were included in the ICESCO World Heritage List.