Xəbər verdiyimiz kimi, 8-9 oktyabr tarixlərində 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını daşıyan Şuşa şəhərində ICESCO-nun İslam Dünyası İrs Komitəsinin 12-ci sessiyası keçirilir. Oktyabrın 9-da sessiya işini davam etdirib. Üçüncü iclasda İslam Dünyasının İrs Siyahısına təqdim edilmiş müxtəlif nominasiyalar nəzərdən keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən təqdim edilmiş "Şuşa Tarix-Memarlıq Qoruğu" və "Ağdam İmarət Kompleksi və Cümə məscidi" adlı iki nominasiyanın ICESCO-nun İslam Dünyası İrsinin İlkin Siyahısına daxil edilməsi barədə təklif müzakirə olunub. Əvvəlcə ICESCO-nun İslam Dünyası İrs Komitəsində ölkəmizi təmsil edən ekspert Rizvan Bayramovun çıxışı dinlənilib.
Daha sonra Mədəniyyət Nazirliyi Beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq sektorunun müdiri Araz Bağırlı “Ağdamın inciləri” adlı təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda Ağdamın mədəni irsi ilə bağlı 4 dörd dövr – yaradılış (Qarabağ xanlığı dövrü və XIX əsr), mədəniyyət institutlarının inkişafı (1993-cü ilə qədər), işğal və kultursid (1993–2020-ci illər) və mədəniyyətin canlandırılması (2020-dən sonra) diqqətə çatdırılıb. İştirakçılar “İmarət” Kompleksi, Cümə məscidi, Ağdam Dövlət Dram Teatrı, Çörək Muzeyi, Çay evi kimi simvolik abidələrin müxtəlif dövrlərdə olan vəziyyətini əks etdirən fotomateriallarla tanış olublar.
İclasda mədəni irsin bərpa edilməsində Azərbaycan təcrübəsinin bütün dünyada postmünaqişə zonalarında mədəni irsin canlandırılması üçün unikal model olduğu vurğulanıb. Komitənin Şuşada gerçəkləşən 12-ci sessiyası ölkəmiz üçün xüsusilə əlamətdar olub. Müzakirələrdən sonra komitə üzvləri tərəfindən Azərbaycanın “Şuşa Tarix-Memarlıq Qoruğu" və "Ağdam İmarət Kompleksi və Cümə məscidi" adlı iki nominasiyanın İslam Dünyası İrsinin İlkin Siyahısına salınması barədə qərar qəbul edilib.
Bununla da adıçəkilən nominasiyaların növbəti illərdə İslam Dünyasının İrs Siyahısına daxil edilməsi üçün zəmin yaranıb. Qeyd edək ki, Mərakeş Krallığının paytaxtı Rabatda keçirilmiş İslam Dünyası İrs Komitəsinin növbədənkənar iclasında (2019) ölkəmizdən İçərişəhər (Qız qalası və Şirvanşahlar saray kompleksi ilə birlikdə), Şəkinin tarixi mərkəzi (Xan sarayı ilə birlikdə) və Qobustan qayaüstü rəsmləri ICESCO-nun İslam Dünyasının İrs Siyahısına salınıb.

Как мы сообщали, 8-9 октября в городе Шуша исполняющего миссию «Культурной столицы исламского мира» на 2024 год, пройдёт 12-я сессия Комитета всемирного наследия исламского мира ИСЕСКО. Сессия продолжила свою работу 9 октября. На третьем заседании были рассмотрены различные номинации, представленные в Список всемирного исламского наследия.
Обсуждалось предложение о включении двух номинаций «Шушинский историко-архитектурный заповедник» и «Агдамский комплекс Имарят и мечеть Джума», представленных Министерством культуры Азербайджанской Республики, в Предварительный список всемирного наследия исламского мира ИСЕСКО. Сначала было заслушано выступление Ризвана Байрамова, эксперта, представляющего нашу страну в Комитете всемирного наследия исламского мира ИСЕСКО. Затем с презентацией «Жемчужины Агдама» выступил заведующий сектором Сотрудничества с международными организациями Министерства культуры Араз Багирли.
В презентации было рассказано о 4 периодах, связанных с культурным наследием Агдама – создание (период Карабахского ханства и XIX век), развитие учреждений культуры (до 1993 года), оккупация и культуроцид (1993-2020 годы) и возрождение культуры (после 2020 года). Участники ознакомились с фотоматериалами, отражающими состояние в разные периоды таких символических памятников, как Комплекс «Имарят», Джума-мечеть, Агдамский государственный драматический театр, Музей хлеба, Дом чая. На встрече было подчёркнуто, что опыт Азербайджана по восстановлению культурного наследия является уникальной моделью для возрождения культурного наследия в постконфликтных зонах по всему миру. Прошедшая в Шуше 12-я сессия комитета имела особое значение для нашей страны.
После обсуждений члены комитета приняли решение включить в Предварительный список всемирного наследия исламского мира две номинации: «Шушинский историко-архитектурный заповедник» и «Агдамский комплекс «Имарят» и мечеть Джума». Тем самым создана почва для включения указанных номинаций в Список всемирного наследия исламского мира в последующие годы. Следует отметить, что на внеочередном заседании Комитета всемирного наследия исламского мира, состоявшемся в Рабате, столице Королевства Марокко (2019 г.), от нашей страны в Список всемирного наследия исламского мира ИСЕСКО были включены Ичери-шехер (вместе с Девичьей башней и дворцовым комплексом Ширваншахов), исторический центр города Шеки (вместе с Ханским дворцом) и наскальные рисунки Гобустана.