Mədəniyyət Nazirliyində bir sıra ölkələrin rəssamları ittifaqlarının təmsilçiləri ilə görüş olub
Sentyabrın 30-da Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyində Özbəkistan, Tacikistan, Qazaxıstan, Gürcüstan, Macarıstan rəssamlar ittifaqlarının təmsilçiləri və Ankara Rəsm və Heykəl Muzeyinin direktorundan ibarət heyətlə görüş keçirilib. Bildirək ki, qonaqlar 28 sentyabr – 1 oktyabr tarixlərində Bakıda keçirilən növbəti "Xəzər" Biennalesi çərçivəsində ölkəmizə səfər ediblər. Qonaqları salamlayan mədəniyyət naziri Adil Kərimli “Xəzər” Biennalesi platformasının əhəmiyyətini qeyd edib.
Bildirib ki, ənənəvi layihə çərçivəsində Xəzəryanı və digər ölkələrdən rəssamlar, kuratorlar və ekspertlərin bir araya gəlməsi diqqətəlayiq hadisədir. Biennale ölkələrimiz arasında təsviri sənət sahəsində əlaqələrin genişlənməsinə öz töhfəsini verir, təcrübə mübadiləsinə münbit şərait yaradır.
Çıxış edən qonaqlar da biennalenin mədəni mübadilənin dərinləşməsində rolunu vurğulayıb, ortaq sərgilərin keçirilməsinin faydalı olacağını bildiriblər.

30 сентября в Министерстве культуры Азербайджанской Республики состоялась встреча с делегацией представителей союзов художников Узбекистана, Таджикистана, Казахстана, Грузии, Венгрии и директором Музея Живописи и Скульптуры Анкары. Отметим, что гости посетили нашу страну в рамках очередной Биеннале «Хазар», проходящей в Баку с 28 сентября по 1 октября. Приветствуя гостей, министр культуры Адиль Каримли отметил важность платформы Биеннале «Хазар».
Он отметил, что собрание художников, кураторов и экспертов Каспийского региона и других стран в рамках традиционного проекта является знаменательным событием. Биеннале способствует расширению связей между нашими странами в области изобразительного искусства, создаёт благоприятные условия для обмена опытом.
Выступившие гости также подчеркнули роль биеннале в углублении культурного обмена и отметили, что было бы полезно проводить совместные выставки.