Xəbər verdiyimiz kimi, Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkil etdiyi Uşaq İncəsənət Festivalının birinci mərhələsi davam edir.
Festival çərçivəsində mayın 5-də Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin dəstəyi ilə Zəngilan rayonunun Ağalı kəndində tədbir təşkil olunub.
Ağalı kənd tam orta məktəbində keçirilən tədbirdə Zəngilan rayonunda qeydiyyatda olan 20 uşaq xanəndəlik sənəti, Azərbaycan xalq çalğı alətləri ifaçılığı (tar), piano ifaçılığı və bədii qiraət nominasiyaları üzrə çıxış ediblər.
Çıxışlar Əməkdar artist, xanəndə İlkin Əhmədov, bədii qiraət ustası Xəzər Süleymanlı, pianoçu Fəqan Həsənli və tar ifaçısı Emin Bəhramlıdan ibarət münsiflər heyəti tərəfindən dəyərləndirilib.
Tədbir çərçivəsində həmin uşaqlar üçün münsiflər heyəti tərəfindən ustad dərsləri də keçirilib.
Xatırladaq ki, üç turdan ibarət, 21 nominasiyada üç yaş qrupu (6-9 yaş, 10-13 yaş və 14-17 yaş) üzrə keçirilən festivalın respublikamızın bütün rayon və şəhərlərindən, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasından 27 minədək iştirakçısı var.

Напомним, что продолжается первый этап Фестиваля Детского Творчества, совместно организованного Министерством Культуры, Министерством Науки и Образования и Центром Гейдара Алиева по случаю 100-летия со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В рамках фестиваля при поддержке специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах, входящих в Восточно-Зангезурский экономический район, было организовано мероприятие в селе Агалы Зангиланского района.
На мероприятии, проведенном в средней школе села Агали, в номинациях пение, игра на азербайджанских народных инструментах (тар), игра на фортепиано и художественная декламация выступили 20 детей, зарегистрированных в Зангиланском районе.
Выступления оценивало жюри в составе Заслуженного артиста, певца Илькина Ахмедова, мастера художественной декламации Хазара Сулейманлы, пианиста Фагана Гасанлы и тариста Эмина Бахрамлы.
В рамках мероприятия члены жюри также провели для детей мастер-классы.
Напомним, что фестиваль, который состоит из трех туров и проводится в 21 номинации в трех возрастных группах (6-9 лет, 10-13 лет и 14-17 лет), насчитывает до 27 тысяч участников из всех районов и городов нашей республики, включая Нахчыванскую Автономную Республику.