“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə aprelin 20-də öz işinə başlayan “Azərbaycan kinosu – 125: reallıq, çağırışlar və hədəflər” mövzusunda forum davam edir.
Forumda ölkəmizin görkəmli mədəniyyət, incəsənət xadimləri ilə yanaşı, xarici ölkələrdən gəlmiş kino xadimləri də iştirak edirlər.
Aprelin 21-də kinoforumun ikinci gününün ilk paneli keçirildi. Aktyor Azər Aydəmirin moderatorluğu ilə gerçəkləşən panel “Biznes. Kino və digər audiovizual əsərlərin maliyyələşməsinin prinsip və mexanizmləri" mövzusuna həsr olunmuşdu.
Bu başlıq altında paneldə "Kino sahəsində normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi zamanı nələr nəzərə alınmalıdır?", "Tamaşaçının yerli filmlərə marağının artırılması necə tənzimlənməli?", "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının 100 illik tarixi və gələcək perspektivləri" mövzularında müzakirələr aparıldı.
Paneldə Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyasının sədri Əməkdar incəsənət xadimi Hüseyn Mehdiyev, "Azərbaycanfilm” kinostudiyasının direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Nazim Hüseynov, Bakı Media Mərkəzinin icraçı direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Orman Əliyev, "CinemaPlus" kinoteatrlar şəbəkəsi Müşahidə şurasının sədri Zaur Darabzadə, "Park Cinema" kinoteatrlar şəbəkəsinin icraçı direktoru Elnur Allahverdiyev, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi Əli İsa Cabbarov və kinorejissor Emil Quliyev adıçəkilən mövzular üzrə fikirlərini bölüşdülər. Çıxışlar ətrafında müzakirələr aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

Продолжается Форум «Азербайджанское кино - 125: реалии, вызовы и цели», стартовавший 20 апреля при совместной организации Министерства Культуры и Центра Гейдара Алиева в рамках «Года Гейдара Алиева».
Помимо видных деятелей культуры и искусства нашей страны, в форуме также принимают участие деятели кино из зарубежных стран.
21 апреля состоялась первое панельное заседание второго дня кинофорума.
Панельное заседание модератором которого выступил актёр Азер Айдемир было посвящено теме «Принципы и механизмы финансирования кино и других аудиовизуальных произведений».
Под этим заголовком на панели были проведены обсуждения на темы «Что необходимо учитывать при совершенствовании нормативно-правовой базы в сфере кино?», «Как регулировать зрительский интерес к отечественным фильмам?», «100-летняя история киностудии «Азербайджанфильм» и перспективы будущего».
По вышеназванным темам своим мнением на панели поделились председатель Гильдии Профессиональных Кинорежиссёров Азербайджана, Заслуженный деятель искусств Гусейн Мехтиев, Заслуженный работник культуры, директор киностудии «Азербайджанфильм» Назим Гусейнов, Исполнительный директор Бакинского Медиа Центра, заслуженный деятель культуры Орман Алиев, председатель Наблюдательного совета сети кинотеатров «СинемаПлюс» Заур Дарабзаде, исполнительный директор сети кинотеатров «Парк Синема» Эльнур Аллахвердиев, секретарь Союза Кинематографистов Азербайджана Али Иса Джаббаров и кинорежиссёр Эмиль Гулиев. Вокруг выступлений прошли обсуждения, были озвучены предложения.