“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Mədəniyyət Nazirliyi və Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə aprelin 20-də öz işinə başlayan “Azərbaycan kinosu – 125: reallıq, çağırışlar və hədəflər” mövzusunda forum davam edir.
Forumda ölkəmizin görkəmli mədəniyyət, incəsənət xadimləri ilə yanaşı, xarici ölkələrdən gəlmiş kino xadimləri də iştirak edirlər.
Aprelin 21-də kinoforumun ikinci gününün ilk paneli keçirildi. Aktyor Azər Aydəmirin moderatorluğu ilə gerçəkləşən panel “Biznes. Kino və digər audiovizual əsərlərin maliyyələşməsinin prinsip və mexanizmləri" mövzusuna həsr olunmuşdu.
Bu başlıq altında paneldə "Kino sahəsində normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi zamanı nələr nəzərə alınmalıdır?", "Tamaşaçının yerli filmlərə marağının artırılması necə tənzimlənməli?", "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının 100 illik tarixi və gələcək perspektivləri" mövzularında müzakirələr aparıldı.
Paneldə Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyasının sədri Əməkdar incəsənət xadimi Hüseyn Mehdiyev, "Azərbaycanfilm” kinostudiyasının direktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Nazim Hüseynov, Bakı Media Mərkəzinin icraçı direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Orman Əliyev, "CinemaPlus" kinoteatrlar şəbəkəsi Müşahidə şurasının sədri Zaur Darabzadə, "Park Cinema" kinoteatrlar şəbəkəsinin icraçı direktoru Elnur Allahverdiyev, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi Əli İsa Cabbarov və kinorejissor Emil Quliyev adıçəkilən mövzular üzrə fikirlərini bölüşdülər. Çıxışlar ətrafında müzakirələr aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

The Forum "Azerbaijani Cinema 125: Reality, Challenges, and Goals", which started on April 20 under the joint organization of the Ministry of Culture and the Heydar Aliyev Center within the framework of the "Year of Heydar Aliyev", continues.
Along with distinguished cultural and artistic figures from Azerbaijan, the forum also includes film personalities from other countries.
Actor Azer Aydamir moderated the first panel of the second day of the film forum, which was dedicated to "Business: Principles and Mechanisms of Financing Cinema and Other Audiovisual Works" on April 21.
The panel addressed the following topics: "Improving the regulatory and legal framework in the field of cinema," "Regulating audience interest in local films," and "Azerbaijanfilm" film studio's 100-year history and prospects.
During the panel, the Chairman of the Film Directors Guild of Azerbaijan, Honored Art Worker Huseyn Mehdiyev, Director of the "Azerbaijanfilm" film studio, Honored Worker of Culture Nazim Huseynov, Executive Director of Baku Media Center, Honored Worker of Culture Orman Aliyev, Chairman of the Supervisory Board of "CinemaPlus" cinema chain Zaur Darabzadeh, "Park Cinema", executive director of the cinema chain Elnur Allahverdiyev, secretary of the Azerbaijan Union of Film-makers Ali Isa Jabbarov, and film director Emil Guliyev shared their views on the mentioned topics.