41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində təqdimat, imza mərasimləri və işgüzar görüşlər davam edir.
Noyabrın 3-də TÜYAP kompleksində Frankfurt Beynəlxalq Kitab Sərgisinin (Frankfurter Buchmesse) Azərbaycan, Kipr, Yunanıstan və Türkiyə üzrə koordinatoru Hanife İçten ilə görüş keçirilib.
Görüşdə mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov və ölkəmizdən bir sıra nəşriyyatların rəhbərləri iştirak ediblər.
Hanife İçten dünyanın ən böyük kitab festivallarından olan Frankfurt sərgisi barədə təqdimatla çıxış edib.
O, sərginin tarixi haqqında məlumat verib, bu ilin 16-20 oktyabr tarixlərində keçirilən 76-cı sərgi barədə satistik məlumatları diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Azərbaycanın 2029-cu ildə keçiriləcək Frankfurt sərgisində "fəxri qonaq ölkə" kimi iştirakı ilə bağlı müzakirə aparılıb. Hanife İçten bununla bağlı bir sıra diqqət edilməli olan məsələlərdən söz açıb.
Nazir müavini Fərid Cəfərov son illərdə ölkəmizdə kitab sənayesinin inkişafı istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən layihə və tədbirlərdən danışıb. Qeyd olunub ki, Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən ölkəmizin bu sahədəki uğurlarının beynəlxalq aləmdə tanıdılması diqqət mərkəzində saxlanılır. Nəşrlərimiz dünyanın məşhur sərgilərində xüsusi stenddə təqdim edilir. Azərbaycan bu il Frankfurt sərgisində də ayrıca stendlə təmsil olunub. Azərbaycanın məqsədi bu kimi sərgilərdə
"fəxri qonaq ölkə" ilə yanaşı, digər platformalar çərçivəsində yeni əlaqələr qurmaq, sahənin daha da  inkişafına nail olmaqdır.
Sonra Frankfurt sərgisinin regional koordinatoru naşirlərimizin suallarını cavablandırıb. Əməkdaşlıq üçün səsləndirilən təkliflər müzakirə olunub.

Presentations, signing ceremonies and business meetings continue within the framework of the 41st Istanbul International Book Fair.
On November 3, a meeting took place at the TÜYAP complex with Hanife Ichten, the coordinator of the Frankfurt International Book Fair for Azerbaijan, Cyprus, Greece, and Türkiye.
Deputy Minister of Culture Farid Jafarov and heads of some publishing houses of our country took part in the meeting. Hanife Ichten made a presentation about the Frankfurt Fair, one of the largest book festivals in the world. She gave details about the history of the Fair and highlighted the statistical information about the 76th Fair, which took place from October 16 to 20 this year.
During the conversation, the participation of Azerbaijan as the Honorary Guest Country in the Frankfurt Fair to be held in 2029 was discussed. Hanife Ichten pointed out some important issues that need attention.
Deputy Minister Farid Jafarov spoke about the projects and actions undertaken by the state in recent years for the development of the book industry in our country. He emphasized that the Ministry of Culture is committed to promoting our achievements in this sector on the international stage. Our publications are exhibited at a special stand at world-famous exhibitions. This year, Azerbaijan was represented with its own stand at the Frankfurt Book Fair. The aim of our participation in these exhibitions, in addition to the role of "honorary guest", is to create new partnerships on various platforms and to support the further development of the sector.
Subsequently, the regional coordinator of the Frankfurt Fair answered the questions of our publishers and proposals for cooperation were discussed.