Noyabrın 1-də Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin yaradılmasının 85 illiyi tamam olub. Bu münasibətlə mədəniyyət naziri Adil Kərimli muzeydə olub, kollektivlə görüşüb.
Muzeyin direktoru, Milli Məclisin sədr müavini akademik Rafael Hüseynov mədəniyyət ocağının tarixindən söz açıb. Qeyd edib ki, muzey dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 800 illik yubileyinə hazırlıq ərəfəsində Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin 1 noyabr 1939-cu il tarixli qərarı ilə yaradılıb. Lakin II Dünya müharibəsi səbəbindən muzeyin açılışı 1945-ci il may ayının 14-də olub.
Akademik bildirib ki, xalqımızın bütün ədəbiyyat  tarixini ən qədim zamanlardan müasir dövrə qədər özündə əks etdirən yeganə ədəbiyyat muzeyi olan bu müqəddəs söz sarayı artıq bir əsrə yaxındır ki, Azərbaycan xalqının qədim mədəniyyətinin, zəngin ədəbi irsinin təbliğatçısı olmaq kimi şərəfli missiyanı həyata keçirir. Bu gün muzeyin müasir dünya standartlarına cavab verən, yenidən qurulmuş, tam kompüterləşdirilmiş, innovativ vasitələrlə zənginləşdirilmiş ekspozisiyasında Azərbaycan ədəbiyyatının inkişaf mərhələləri öz əksini tapıb. Dünyanın hər yerindən Azərbaycana gələn qonaqlar Ədəbiyyat Muzeyini məmnunluq hissi ilə ziyarət edirlər. Ekspozisiyada qədim əlyazmalar, rəsm əsərləri, xalçalar, nadir çap kitabları, nəfis miniatürlər, məşhur xəttatların əlyazmaları, numizmatika nümunələri, yazıçıların xatirə əşyaları, sənədli fotoşəkillər və s. qorunur, nümayiş etdirilir.
Diqqətə çatdırılıb ki, muzeyin yenilənmiş ekspozisiyasında monitorlar vasitəsilə ziyarətçilər qiymətli audio-video materiallarla – müxtəlif filmlərdən, səhnə əsərlərindən fraqmentlərlə, görkəmli Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri, tanınmış aktyorların ifasında poeziya nümunələri ilə tanış ola bilərlər.
Muzeydə bir çox ədəbiyyat və sənət xadimlərimizin xatirə fondları tədqiqatçı alimlər üçün geniş imkanlar yaradır.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli bildirib ki, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi milli dəyərlərimizi yaşadan bir ocaqdır: “Muzeyin yaranma tarixi Nizami Gəncəvinin adı ilə bağlı olsa da, o, Azərbaycanın zəngin ədəbiyyat tarixini və bütövlükdə qeyri-maddi mədəni irsini özündə ehtiva edən böyük bir mərkəzdir. Muzey uzun illər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nəzdində fəaliyyət göstərərək böyük bir dəst-xətt qoyub. Muzeyin hazırda Mədəniyyət Nazirliyi sistemində olması bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu gün Azərbaycanın mədəniyyət siyasəti elmə, təhsilə, ümumiyyətlə, maarifləndirməyə köklənmiş bir istiqamət götürüb. Bu, Prezident İlham Əliyevin siyasətinin əsas istiqamətidir. Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyətinin qorunmasında, təbliğində bu muzeyin xüsusi rolu var”.
Nazir 85 illik yubiley münasibətilə muzeyin kollektivini təbrik edib, fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə və muzeyin yaradılmasının 85 illik yubileyi münasibətilə kollektiv Mədəniyyət Nazirliyinin Fəxri diplomu ilə təltif olunub.

On November 1, the National Museum of Azerbaijani Literature, named after Nizami Ganjavi, celebrated its 85th anniversary. On this occasion, Minister of Culture Adil Karimli visited the museum and met with its staff.
The director of the museum, deputy chairman of Milli Majlis academician Rafael Huseynov, spoke about the history of the cultural center. He emphasized that the museum was founded on November 1, 1939, by the decision of the Council of People's Commissars of the Azerbaijan SSR within the framework of preparations for the 800th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi. However, due to World War II, it was officially opened on May 14, 1945.
According to him, this sacred palace of words, the only literary museum that preserves the entire literary history of our country from its beginnings to the present, has been devoted to the promotion of the ancient culture and rich literary heritage of the Azerbaijani people for almost a century. The upgraded and fully computerized exposition of the museum, which reflects the stages of development of Azerbaijani literature, is now equipped with the latest tools and meets modern international standards. The museum is a popular destination for visitors from all over the world who view with great interest its collection of ancient manuscripts, paintings, carpets, rare books, miniatures, calligraphic works, numismatic pieces, writers' memorabilia, and documentary photographs.
The modernized exposition of the museum provides the visitors with the opportunity to view on monitors valuable audio and video content, including fragments of various films, stage performances, compositions of prominent Azerbaijani composers, and poems recited by famous actors.
The memorial collections of many literary and artistic figures in the museum provide extensive research opportunities for scholars.
Minister of Culture Adil Karimli said that the National Museum of Azerbaijani Literature is a repository of our national values. For many years, the museum has operated under the Azerbaijan National Academy of Sciences and has left an important legacy. Its inclusion under the Ministry of Culture is of great significance. He emphasized that Azerbaijan’s cultural policy today is focused on science, education, and overall enlightenment, a central aspect of President Ilham Aliyev's policy. "This museum plays a crucial role in the preservation and promotion of Azerbaijani literature and culture," he added.
The Minister congratulated the staff of the museum on the occasion of its 85th anniversary and wished them success in their activities.
Later, in recognition of their contributions to the development of Azerbaijani culture and on the occasion of the 85th anniversary of the museum, the staff was awarded the Honorary Diploma of the Ministry of Culture.
Adil Karimli presented the honorary diploma to Rafael Huseynov, the director of the museum, and they took a commemorative photo together.