Noyabrın 1-də Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin yaradılmasının 85 illiyi tamam olub. Bu münasibətlə mədəniyyət naziri Adil Kərimli muzeydə olub, kollektivlə görüşüb.
Muzeyin direktoru, Milli Məclisin sədr müavini akademik Rafael Hüseynov mədəniyyət ocağının tarixindən söz açıb. Qeyd edib ki, muzey dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 800 illik yubileyinə hazırlıq ərəfəsində Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin 1 noyabr 1939-cu il tarixli qərarı ilə yaradılıb. Lakin II Dünya müharibəsi səbəbindən muzeyin açılışı 1945-ci il may ayının 14-də olub.
Akademik bildirib ki, xalqımızın bütün ədəbiyyat  tarixini ən qədim zamanlardan müasir dövrə qədər özündə əks etdirən yeganə ədəbiyyat muzeyi olan bu müqəddəs söz sarayı artıq bir əsrə yaxındır ki, Azərbaycan xalqının qədim mədəniyyətinin, zəngin ədəbi irsinin təbliğatçısı olmaq kimi şərəfli missiyanı həyata keçirir. Bu gün muzeyin müasir dünya standartlarına cavab verən, yenidən qurulmuş, tam kompüterləşdirilmiş, innovativ vasitələrlə zənginləşdirilmiş ekspozisiyasında Azərbaycan ədəbiyyatının inkişaf mərhələləri öz əksini tapıb. Dünyanın hər yerindən Azərbaycana gələn qonaqlar Ədəbiyyat Muzeyini məmnunluq hissi ilə ziyarət edirlər. Ekspozisiyada qədim əlyazmalar, rəsm əsərləri, xalçalar, nadir çap kitabları, nəfis miniatürlər, məşhur xəttatların əlyazmaları, numizmatika nümunələri, yazıçıların xatirə əşyaları, sənədli fotoşəkillər və s. qorunur, nümayiş etdirilir.
Diqqətə çatdırılıb ki, muzeyin yenilənmiş ekspozisiyasında monitorlar vasitəsilə ziyarətçilər qiymətli audio-video materiallarla – müxtəlif filmlərdən, səhnə əsərlərindən fraqmentlərlə, görkəmli Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri, tanınmış aktyorların ifasında poeziya nümunələri ilə tanış ola bilərlər.
Muzeydə bir çox ədəbiyyat və sənət xadimlərimizin xatirə fondları tədqiqatçı alimlər üçün geniş imkanlar yaradır.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli bildirib ki, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi milli dəyərlərimizi yaşadan bir ocaqdır: “Muzeyin yaranma tarixi Nizami Gəncəvinin adı ilə bağlı olsa da, o, Azərbaycanın zəngin ədəbiyyat tarixini və bütövlükdə qeyri-maddi mədəni irsini özündə ehtiva edən böyük bir mərkəzdir. Muzey uzun illər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nəzdində fəaliyyət göstərərək böyük bir dəst-xətt qoyub. Muzeyin hazırda Mədəniyyət Nazirliyi sistemində olması bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu gün Azərbaycanın mədəniyyət siyasəti elmə, təhsilə, ümumiyyətlə, maarifləndirməyə köklənmiş bir istiqamət götürüb. Bu, Prezident İlham Əliyevin siyasətinin əsas istiqamətidir. Azərbaycanın ədəbiyyat və mədəniyyətinin qorunmasında, təbliğində bu muzeyin xüsusi rolu var”.
Nazir 85 illik yubiley münasibətilə muzeyin kollektivini təbrik edib, fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə və muzeyin yaradılmasının 85 illik yubileyi münasibətilə kollektiv Mədəniyyət Nazirliyinin Fəxri diplomu ilə təltif olunub.

1 ноября исполнилось 85 лет со дня создания Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви. По этому случаю министр культуры Адиль Каримли посетил музей и встретился с его коллективом.
Директор музея, заместитель председателя Милли Меджлиса академик Рафаэль Гусейнов рассказал об истории очага культуры. Он отметил, что музей был создан по решению Совета народных комиссаров Азербайджанской ССР от 1 ноября 1939 года, накануне подготовки к 800-летию великого Азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Однако из-за Второй мировой войны музей был открыт 14 мая 1945 года.
Академик отметил, что этот дворец священного слова, являющийся единственным литературным музеем, хранящим всю литературную историю нашего народа от древнейших времён до современности, выполняет почётную миссию пропагандиста древней культуры и богатого литературного наследия Азербайджанского народа на протяжении почти столетия. Сегодня этапы развития Азербайджанской литературы отражены в реконструированной, полностью компьютеризированной и обогащённой инновационными инструментами экспозиции музея, соответствующей современным мировым стандартам. Гости Азербайджана со всего мира с удовольствием посещают Музей литературы. В экспозиции сохранятся и демонстрируются старинные рукописи, картины, ковры, редкие печатные книги, изысканные миниатюры, рукописи известных каллиграфов, образцы нумизматики, памятные вещи писателей, документальные фотографии и т.п. экспонаты.
Было отмечено, что в обновлённой экспозиции музея посетители через мониторы смогут ознакомиться с ценными аудио-видео материалами - фрагментами из различных фильмов, спектаклей, произведениями выдающихся азербайджанских композиторов, образцами стихов в исполнении известных актёров.
Мемориальные фонды многих деятелей литературы и искусства, находящиеся в музее, предоставляют широкие возможности для научных исследований.
Министр культуры Адиль Каримли сказал, что Национальный музей азербайджанской литературы является источником наших национальных ценностей: «Хотя история создания музея связана с именем Низами Гянджеви, это великий центр, хранящий богатую литературную историю и нематериальное культурное наследие Азербайджана в целом. Музей много лет функционируя при Национальной академии наук Азербайджана, создал присущий ему характерный большой стиль. Для нас имеет особое значение то, что музей сейчас находится в системе Министерства культуры. Сегодня культурная политика Азербайджана приняла направление, ориентированное на науку, образование и общее просвещение. Это основное направление политики Президента Ильхама Алиева. Этот музей играет особую роль в сохранении и популяризации Азербайджанской литературы и культуры».
Министр поздравил коллектив музея с 85-летием и пожелал успехов в деятельности.
Далее за заслуги в развитии Азербайджанской культуры и по случаю 85-летия создания музея коллектив был награждён Почётной грамотой Министерства культуры.