Azərbaycan xalq nağılları Türkiyədə çap olunub
Türkiyədəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə bir sıra xalq nağıllarımız türk dilinə uyğunlaşdırılaraq Ankarada “Azərbaycan masalları” adı altında çap olunub.
Kitabda “Tıq-tıq xanım”, “Cırtdan”, “Şəngülüm, Şüngülüm, Məngülüm”, “Keçəl”, “Göyçək Fatma”, “Ovçu Pirimin nağılı”, “Sehrli xalça”, “Təpəgözün nağılı”, “Məlikməmməd”, “Tülkü, tülkü, tünbəki” və s. xalq nağılları yer alıb.
Kitabın tərtibçisi Türkiyədə yaşayan azərbaycanlı alim, kulturoloq Mətanət Hüseynova, nağıllara çəkilmiş illüstrasiyaların müəllifi tanınmış uşaq rəssamı Nüşabə Küçükdür.
Qeyd edək ki, Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatının əsas janrlarından olan nağıllarımız milli-mənəvi sərvətimizdir və onlar xalqımızın nə qədər qədim ənənələrə, zəngin dünyagörüşünə malik olduğunun göstəricisidir. Nağıllar uşaqların estetik zövqünün və dünyabaxışının formalaşmasında da əhəmiyyətli rol oynayır.
Azərbaycan xalq nağıllarının dünya dillərinə tərcüməsi, nəşri və təbliği məqsədilə Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən xarici ölkələrdəki Azərbaycan Mədəniyyət mərkəzləri ilə davamlı iş aparılır.

По проекту Центра Азербайджанской культуры в Турции ряд наших народных сказок были адаптированы на турецкий язык и изданы в Анкаре под названием «Азербайджанские сказки»..
В книгу включены народные сказки «Тык-Тык Ханым», «Джыртдан (Мальчик с пальчик)», «Шянгюлюм, Шюнгюлюм, Мянгюлюм», «Лысый», «Красотка Фатма», «Сказка о Пириме-охотнике», «Волшебный ковёр», «Сказка о циклопе», «Малик-Мамед», «Лиса, лиса, тюнбяки» и др.
Составитель книги – Матанат Гусейнова, азербайджанский учёный и культуролог, проживающая в Турции, а автор иллюстраций к сказкам – известная детская художница Нюшабе Кючук.
Следует отметить, что наши сказки, являющиеся одним из основных жанров устной народной литературы Азербайджана, являются нашим национальным и духовным богатством, являются показателем того, насколько древними традициями и богатым мировоззрением обладает наш народ. Сказки также играют важную роль в формировании эстетического вкуса и мировоззрения детей.
В целях перевода, издания и популяризации Азербайджанских народных сказок на мировых языках Министерство культуры постоянно сотрудничает с центрами культуры Аазербайджана в зарубежных странах.