Türk dünyasının ilk müştərək film layihəsi ilə əlaqədar görüş keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, türk respublikalarının birgə iştirakı ilə “Molla Nəsrəddin. Çətin günlərimin dostu” adlı tammetrajlı bədii film çəkiləcək.
Mayın 22-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyində film layihəsinin hazırlıq prosesi ilə əlaqədar görüş keçirilib.
Görüşdə TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, filmin quruluşçu rejissoru Xalq artisti Vaqif Mustafayev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Sultan Raev qeyd edib ki, filmin çəkilişləri yaxın aylarda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Qırğızıstanda aparılacaq. Ekran əsəri qardaş türk xalqları arasında kinematoqrafiya sahəsində körpü rolunu oynayacaq.
Nazir filmin ərsəyə gəlməsi üçün göstərdiyi dəstəyə görə TÜRKSOY-a və qurumun baş katibi Sultan Raevə təşəkkürünü bildirib. Türk dünyasından tanınmış aktyorların iştirakı ilə layiqli bir ekran işinin çəkiləcəyinə əminlik ifadə olunub.
Qeyd edək ki, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının ötən ilin oktyabrında Şuşada keçirilən 40-cı iclasında qardaş respublikaların dəstəyi ilə "Molla Nəsrəddin. Çətin günlərimin dostu" adlı tammetrajlı bədii filmin birgə istehsalı qərara alınıb.

Состоялась встреча, посвящённая первому совместному кинопроекту тюркского мира
Как уже сообщалось, при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и при совместном участии тюркских республик будет снят полнометражный художественный фильм под названием "Молла Насреддин. Друг моих трудных дней».
22 мая в Министерстве культуры Азербайджанской Республики состоялась встреча, посвящённая процессу подготовки кинопроекта.
Во встрече приняли участие генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, режиссёр фильма, народный артист Вагиф Мустафаев и другие гости.
Султан Раев отметил, что в ближайшие месяцы наряду с Азербайджаном съёмки фильма будут проходить в Турции, Казахстане, Узбекистане, Туркменистане и Кыргызстане. Экранное произведение сыграет роль моста между братскими турецкими народами в области кинематографии.
Министр поблагодарил ТЮРКСОЙ и генерального секретаря организации Султана Раева за поддержку в создании фильма. Была выражена уверенность, что будет снят достойный фильм с участием известных актёров тюркского мира.
Отметим, что решение о производстве полнометражного художественного фильма «Молла Насреддин. Друг моих трудных дней» при поддержке братских республик было принято на прошедшем в Шуше в октябре прошлого года 40-м заседании Постоянного совета министров культуры стран-членов ТЮРКСОЙ.