Türk dünyasının ilk müştərək film layihəsi ilə əlaqədar görüş keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, türk respublikalarının birgə iştirakı ilə “Molla Nəsrəddin. Çətin günlərimin dostu” adlı tammetrajlı bədii film çəkiləcək.
Mayın 22-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyində film layihəsinin hazırlıq prosesi ilə əlaqədar görüş keçirilib.
Görüşdə TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, filmin quruluşçu rejissoru Xalq artisti Vaqif Mustafayev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Sultan Raev qeyd edib ki, filmin çəkilişləri yaxın aylarda Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və Qırğızıstanda aparılacaq. Ekran əsəri qardaş türk xalqları arasında kinematoqrafiya sahəsində körpü rolunu oynayacaq.
Nazir filmin ərsəyə gəlməsi üçün göstərdiyi dəstəyə görə TÜRKSOY-a və qurumun baş katibi Sultan Raevə təşəkkürünü bildirib. Türk dünyasından tanınmış aktyorların iştirakı ilə layiqli bir ekran işinin çəkiləcəyinə əminlik ifadə olunub.
Qeyd edək ki, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının ötən ilin oktyabrında Şuşada keçirilən 40-cı iclasında qardaş respublikaların dəstəyi ilə "Molla Nəsrəddin. Çətin günlərimin dostu" adlı tammetrajlı bədii filmin birgə istehsalı qərara alınıb.

Meeting held for the First Turkic World Joint Film Project
As reported earlier, with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and in cooperation with the Turkic republics, a full-length feature film named "Molla Nasreddin, Friend of My Hard Times" will be produced.
On May 22, a meeting took place in the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan regarding the preparation process for the film project.
The meeting was attended by Sultan Raev, TURKSOY's general secretary, film director, and People's Artist Vagif Mustafayev, along with other guests.
Sultan Raev pointed out that the film will be shot in Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, and Kyrgyzstan over the next few months. The project will serve as a bridge within the cinema sector, uniting brotherly Turkic nations.
The Minister thanked TURKSOY and Secretary General Sultan Raev for their support in the production of the film. Confidence was expressed that a decent film would be created with the participation of well-known actors from the Turkic world.
It's worth mentioning that at the 40th meeting of the Permanent Council of Ministers of Culture of the member states of TURKSOY, which was held in Shusha in October last year, a joint decision was made to co-produce a full-length feature film named "Molla Nasreddin: Friend of My Hard Times" with the support of the brotherly republics.