Şuşada TÜRKSOY-a üzv ölkələrin dövlət teatrları rəhbərləri şurasının 9-cu toplantısının yekun bəyannaməsi imzalandı
Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi və Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi, Azərbaycan peşəkar milli teatrının yaradılmasının 150 və TÜRKSOY-un 30 illik yubileyləri münasibətilə 31 oktyabr – 4 noyabr tarixlərində Şuşada və Bakıda I Beynəlxalq TÜRKSOY Teatr Festivalı keçirilir.
Festival çərçivəsində oktyabrın 31-də Şuşada TÜRKSOY-a üzv ölkələrin dövlət teatrları rəhbərləri şurasının 9-cu toplantısı gerçəkləşdi.
Toplantıda TÜRKSOY-a üzv ölkələr Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə, Türkmənistan, eləcə də təşkilatın müşahidəçi üzvləri Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti və Qaqauz Yerindən (Moldova) dövlət teatrlarının rəhbərləri iştirak edirdi.
Mədəniyyət nazirinin müşaviri Oleq Əmirbəyov çıxış edərək iştirakçıları salamladı və toplantının işinə uğurlar arzuladı.
Daha sonra TÜRKSOY-un 30 illiyinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirildi.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən beynəlxalq teatr festivalının türk xalqlarının səhnə sənətinin, dilinin, adət-ənənələrinin təbliğinə böyük töhfə olduğu qeyd olundu.
Digər respublikaların nümayəndələrinin də çıxışları dinlənildikdən sonra TÜRKSOY-a üzv ölkələrin dövlət teatrları rəhbərləri şurasının 9-cu toplantısının birgə bəyannaməsi imzalandı.
Sənəddə türk xalqlarının teatr sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, səhnə işi üzrə sənət mübadiləsi və s. məsələlər əksini tapıb.
Qeyd olundu ki, TÜRKSOY-a üzv ölkələrin dövlət teatrları rəhbərləri şurasının 10-cu toplantısı 2024-cü il üçün "Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı" elan edilmiş Türkmənistanın Anev şəhərində keçiriləcək.

По случаю 100-летнего юбилея Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и объявления города Шуши “Культурной столицей тюркского мира” на 2023 год, 150-летия со дня создания профессионального национального театра Азербайджана и 30-летнего юбилея ТЮРКСОЙ 31 октября - 4 ноября в Шуше и Баку проходит I Международный Театральный Фестиваль ТЮРКСОЙ.
В рамках фестиваля 31 октября в Шуше состоялось 9-е заседание Совета руководителей государственных театров стран-членов ТЮРКСОЙ.
В заседании приняли участие руководители государственных театров стран-членов ТЮРКСОЙ Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции, Туркменистана, а также наблюдательные члены организации Турецкая  Республика Северного Кипра и Гагаузия (Молдова).
Советник министра культуры Олег Амирбеков поприветствовал участников и пожелал успехов работе собрания.
Затем был показан видеоклип, посвященный 30-летию ТЮРКСОЙ.
На мероприятии было отмечено, что Международный театральный фестиваль, проводимый при поддержке Министерства Культуры Азербайджанской Республики, внес большой вклад в пропаганду сценического искусства, языка, традиций тюркских народов.
После заслушивания выступлений представителей других республик была подписана совместная  декларация 9-го заседания Совета руководителей государственных театров стран-членов ТЮРКСОЙ.
В документе отражены вопросы расширения сотрудничества тюркских народов в сфере театра, обмена искусством по сценической работе и т.д.
Было отмечено, что 10-е заседание совета руководителей государственных театров стран-членов ТЮРКСОЙ состоится в городе Анев, Туркменистан, объявленном "Культурной столицей тюркского мира" на 2024 год.