Ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən Musiqi Forumu başa çatdı
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan tədbirlər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı "Gülüstan" Sarayında keçirilən Musiqi Forumu oktyabrın 31-də "Xoreoqrafiya sənəti: milli rəqs, balet, müasir rəqs formaları" mövzusunda VI panel iclası ilə işini başa vurdu.
Xoreoqraf Akif Kərimlinin moderator olduğu forumun sonuncu panelində “Milli rəqs ənənələrinin qorunması və təhrif olunma təhlükələrinə müqavimət”, “Rəqs təbliğatı infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi”, “Azərbaycanda müasir rəqs sistemlərinin tətbiq olunması: imkanlar və problemlər”, “Rəqqas peşəsinə yönləndirmə – təhsil, karyera imkanları, sosial təminat mexanizmləri”, Uşaq rəqs studiyaları, rəqs təlimi” kimi aktual mövzular müzakirəyə çıxarılmışdı.
İlk çıxış edən xoreoqraf, Bakı Xoreoqrafiya Akademiyasının rektor əvəzi Əməkdar artist Nailə Məmmədzadə rəhbərlik etdiyi tədris ocağının problemlərindən, rəqqas və balet artistlərinin sosial təminatı məsələlərindən söz açdı.
Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının bədii rəhbəri, xoreoqraf, Xalq artisti Rüfət Xəlilzadə Azərbaycan milli rəqs sənətinin formalaşmasında əməyi keçmiş korifey sənətkarları yada saldıqdan sonra müasir dövrdə milli rəqs sənətinə gətirilən "yamaq" elementlər, geyimlərdəki təhriflərə diqqət çəkdi. R.Xəlilzadə həmçinin xoreoqrafiya sahəsində çalışanların 40 yaşından sonra pensiyaya çıxmalı olduğunu dedi. Bildirdi ki, vaxtında göstərilməyən maddi təminat gəncləri, valideynləri rəqs sənətindən uzaqlaşdırır.
Baletmeyster, Xalq artisti Mədinə Əliyeva sovet dövründə balet artistləri üçün yaradılmış şəraitin bu gün bərpasına ehtiyac olduğunu söylədi. O, Ulu öndər Heydər Əliyevin 90-cı illərdə Azərbaycan balet sənətini tənəzzüldən qurtardığını da yada saldı.
Musiqişünas, dosent Rauf Bəhmənli unudulmuş rəqs melodiyalarının toplanılması, rəqslərimizin plagiat və saxtakarlıqdan qorunması üçün tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğuladı. Bildirdi ki, bu prosesə uşaq incəsənət məktəblərindən başlanılması məqsədəuyğun olar.
Balet artisti, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının direktor müavini Əməkdar artist Fərid İbrahimov dedi ki, Azərbaycan bəstəkarlarının baletləri dünya teatrlarında tamaşaya qoyulur, amma bizim balet artistləri problem yaşayırlar. Oğlan kadrların orduda xidmətdən sonra səhnə formasına qayıda bilməməyi ciddi problemdir. F.İbrahimov bunun üçün onların hərbi ansamblda çalışması, həmçinin Xoreoqrafiya Akademiyasında hərbi kafedranın bərpa olunması təklifini səsləndirdi.
Xoreoqraf Nigar İbrahimbəyli orta məktəblərdə 7-ci sinfədək rəqs fənninin tədris olunması təklifi ilə çıxış etdi. Dedi ki, müasir rəqs sənətinin geniş imkanları var və bu janrı milli rəqs sənəti ilə yanaşı, inkişaf etdirmək perspektivli olar.
Sonra çıxışlar ətrafında müzakirələr aparıldı. Xoreoqrafiya Akademiyasının müəllimi Sevda Axundova, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Fərhad Bədəlbəyli, qocaman rəqs ustası, Xalq artisti Roza Cəlilova, bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi Vüqar Camalzadə, BMA-nın tələbəsi Aytac Vəliyeva və başqaları sahə üzrə suallarını səsləndirdilər, təkliflərlə çıxış etdilər.
Bununla da ölkəmizdə ilk dəfə keçirilən və üç gün davam edən Musiqi Forumu başa çatdı. Forum iştirakçıları “Gülüstan” Sarayının qarşısında ailə fotosu çəkdirdilər.

Музыкальный форум, организованный Фондом Гейдара Алиева и Министерством культуры  в рамках мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею Общенационального лидера Гейдара Алиева, завершился 31 октября VI  панельным заседанием на тему "Хореографическое искусство: национальный танец, балет, формы современного танца".
На последней панели форума, модератором которой выступил хореограф Акиф Керимли, были вынесены на обсуждение такие темы, как "Сохранение национальных танцевальных традиций и противодействие угрозам искажения", "Совершенствование инфраструктуры танцевальной пропаганды", "Внедрение современных танцевальных систем в Азербайджане: возможности и проблемы", "Ориентация на профессию танцора – образование, возможности карьерного роста, механизмы социального обеспечения", "Детские танцевальные студии, танцевальные его учение" были вынесены на обсуждение.
Первый выступивший хореограф, заместитель ректора Бакинской Академии Хореографии Заслуженная артистка Наиля Мамедзаде, рассказала о проблемах учебного заведения, вопросах социального обеспечения танцоров и артистов балета.
Художественный руководитель Азербайджанского Государственного Ансамбля Танца, хореограф, народный артист Руфат Халилзаде, вспоминая мастеров-корифеев, которые внесли свой вклад в формирование Азербайджанского национального танцевального искусства, обратил внимание на "лоскутные" элементы, искажения в одежде, привнесенные в современное искусство национального танца. Р.Халилзаде также отметил, что те, кто работает в области хореографии, должны выходить на пенсию после 40 лет. Он сказал, что материальное обеспечение, которое не было своевременно предоставлено, отталкивает молодых людей, родителей от танцевального искусства.
Балетмейстер, народная артистка Медина Алиева отметила, что условия, созданные для артистов балета в советское время, сегодня нуждаются в восстановлении. Она также упомянула, что великий лидер Гейдар Алиев в 90-е годы спас балетное искусство Азербайджана от упадка.
Музыковед, доцент Рауф Бахманли подчеркнул важность сбора забытых танцевальных мелодий, принятия мер по защите наших танцев от плагиата и мошенничества. Он отметил, что целесообразно начать этот процесс в детских художественных школах.
Артист балета, заместитель директора Азербайджанского Государственного академического театра оперы и балета заслуженный артист Фарид Ибрагимов сказал, что балеты азербайджанских композиторов ставятся в театрах мира, но у наших артистов балета проблемы. Неспособность парней вернуться в сценическую форму после службы в армии - серьезная проблема. Ф.Ибрагимов высказал предложение о том, чтобы они работали в военном ансамбле, а также о восстановлении военной кафедры в Хореографической Академии.