I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu çərçivəsində Şuşa Bəyannaməsi qəbul olunub
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu öz işini davam etdirir.
Oktyabrın 14-də forum iştirakçıları tərəfindən Şuşa Bəyannaməsi qəbul edilib.
Bəyannamədə qeyd olunur:
1. Türk dünyasının ilk mədəniyyət forumuna dəstəyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə bütün iştirakçılar adından təşəkkür edirik.
2. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində, eləcə də Türk Dünyasının 2023-cü il üzrə mədəniyyət paytaxtı Şuşaya Böyük Qayıdışı və bu yolda sürətlə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərini və mədəni mühitin canlandırılmasını alqışlayırıq.
3. 30 illik işğal dövründə, Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində Türk dünyası mədəni irsinin ayrılmaz tərkib hissəsi tarixi və mədəni abidələrin geniş miqyaslı dağıdılması, həmçinin mədəni mülkiyyətin qaçaqmalılığı və qanunsuz dövriyyəsi kimi ağır beynəlxalq humanitar hüquq pozuntularını qəti şəkildə pisləyir və bütün aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən bu məsələdə sərt mövqe tutulmasını tələb edirik.
4. Şuşada baş tutan diskussiyalar və geniş fikir mübadilələri çərçivəsində türk mədəniyyətinin dünəni, bu günü və sabahı nəzərə alaraq mövcud çağırışların birgə əməkdaşlıqda həlli üçün yeni mexanizmlərin yaranmasını dəstəkləyirik.
5. Türk dilləri və ədəbiyyatı vasitəsilə ortaq mədəni mövqeyimizin gücləndirilməsini zəruri hesab edir və bu irsin rəqəmsal mühitə transformasiyasını sürətləndirməyə çağırırıq.
6. I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu çərçivəsində əldə edilmiş müsbət nəticəni nəzərə alaraq türk tarixi-mədəni irsinin araşdırılması, bərpası, mühafizəsi və təbliği sahəsində birgə fəaliyyət və ən yaxşı təcrübənin bölüşülməsinə xidmət edəcək Türk dünyasının İrs üzrə rəhbərlərinin şəbəkəsinin yaradılmasını alqışlayır və mütəmadi əsaslı platforma fəaliyyətinə başlamasını tövsiyə edirik.
7. Türk dünyasında mədəni marşrutlar proqramının təsis edilməsini və ilk mədəni marşrutun yaradılması təşəbbüsünü perspektivli ortaq layihə kimi yüksək qiymətləndirir və bütün maraqlı tərəfləri bu təşəbbüsün irəlilədilməsində fəal iştiraka çağırırıq.
8. Mədəniyyətin rəqəmsallaşması, habelə XXI əsrdə türk mədəniyyəti qarşısında duran çağırışlara cavab verən ortaq həlləri təşviq edirik və mədəniyyət sahəsindəki yaradıcı sənayelərin ortaq bazarların yaradılması üzrə müzakirələrin intensivləşməsini təklif edirik.
9. Azərbaycan Respublikasının təşəbbüsü ilə yaradılmış Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu bütün əsas maraqlı tərəflərin təmsilçilərini bir araya gətirən mühüm universal platforma kimi uğurlu olduğunu qeyd edirik və Forumun iki ildən bir keçirilməsinə təklif edirik.

I Культурный форум тюркского мира, организованный Министерством Культуры по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева, продолжает свою работу в городе Шуша.
14 октября участниками форума была принята Шушинская декларация.
В декларации отмечается:
1. От имени всех участников благодарим Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева за поддержку первого культурного форума тюркского мира.
2. Приветствуем Великое возвращение на освобожденные от оккупации территории Азербайджана, в том числе в Шушу, объявленную культурной столицей тюркского мира на 2023 год, а также широкомасштабные реставрационные и строительные работы и оживление культурной среды.
3. Категорически осуждаем серьезные нарушения международного гуманитарного права, такие как масштабное разрушение памятников истории и культуры, являющихся неотъемлемой частью культурного наследия тюркского мира в Карабахском и Восточно-Зангезурском регионах Азербайджана, а также контрабандные действия и незаконный оборот культурных ценностей, которые происходили на протяжении 30-летнего периода оккупации, и требуем от соответствующих международных организаций жесткой позиции по этому вопросу.
4. В рамках состоявшихся в Шуше дискуссий и широкого обмена мнениями поддерживаем создание новых механизмов совместного решения существующих вызовов тюркской культуры с учетом вчерашнего, сегодняшнего и завтрашнего дня.
5. Считаем необходимым укреплять нашу общую культурную позицию через тюркские языки и литературу и призываем ускорить трансформацию этого наследия в цифровую среду.
6. Принимая во внимание положительный результат, достигнутый в рамках I Культурного форума тюркского мира, мы приветствуем создание сети лидеров тюркского всемирного наследия, которая будет служить для совместных действий и обмена передовым опытом в области исследования, реставрации, защиты и популяризации тюркского исторического и культурного наследия, а также рекомендуем начало регулярных мероприятий платформы.
7. Высоко оцениваем создание программы культурных маршрутов в тюркском мире и инициативу создания первого культурного маршрута как перспективный совместный проект и призываем все заинтересованные стороны активно участвовать в продвижении этой инициативы.
8. Поощряем цифровизацию культуры, а также общие решения, отвечающие вызовам, стоящим перед тюркской культурой в ХХI веке, и предлагаем активизировать дискуссии о создании общих рынков творческих индустрий в сфере культуры.
9. Отмечаем, что созданный по инициативе Азербайджанской Республики Культурный форум тюркского мира является успешной универсальной площадкой, объединяющей представителей всех основных заинтересованных сторон, и предлагаем проводить форум раз в два года.