I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu çərçivəsində Şuşa Bəyannaməsi qəbul olunub
Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu öz işini davam etdirir.
Oktyabrın 14-də forum iştirakçıları tərəfindən Şuşa Bəyannaməsi qəbul edilib.
Bəyannamədə qeyd olunur:
1. Türk dünyasının ilk mədəniyyət forumuna dəstəyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə bütün iştirakçılar adından təşəkkür edirik.
2. Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində, eləcə də Türk Dünyasının 2023-cü il üzrə mədəniyyət paytaxtı Şuşaya Böyük Qayıdışı və bu yolda sürətlə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərini və mədəni mühitin canlandırılmasını alqışlayırıq.
3. 30 illik işğal dövründə, Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində Türk dünyası mədəni irsinin ayrılmaz tərkib hissəsi tarixi və mədəni abidələrin geniş miqyaslı dağıdılması, həmçinin mədəni mülkiyyətin qaçaqmalılığı və qanunsuz dövriyyəsi kimi ağır beynəlxalq humanitar hüquq pozuntularını qəti şəkildə pisləyir və bütün aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən bu məsələdə sərt mövqe tutulmasını tələb edirik.
4. Şuşada baş tutan diskussiyalar və geniş fikir mübadilələri çərçivəsində türk mədəniyyətinin dünəni, bu günü və sabahı nəzərə alaraq mövcud çağırışların birgə əməkdaşlıqda həlli üçün yeni mexanizmlərin yaranmasını dəstəkləyirik.
5. Türk dilləri və ədəbiyyatı vasitəsilə ortaq mədəni mövqeyimizin gücləndirilməsini zəruri hesab edir və bu irsin rəqəmsal mühitə transformasiyasını sürətləndirməyə çağırırıq.
6. I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu çərçivəsində əldə edilmiş müsbət nəticəni nəzərə alaraq türk tarixi-mədəni irsinin araşdırılması, bərpası, mühafizəsi və təbliği sahəsində birgə fəaliyyət və ən yaxşı təcrübənin bölüşülməsinə xidmət edəcək Türk dünyasının İrs üzrə rəhbərlərinin şəbəkəsinin yaradılmasını alqışlayır və mütəmadi əsaslı platforma fəaliyyətinə başlamasını tövsiyə edirik.
7. Türk dünyasında mədəni marşrutlar proqramının təsis edilməsini və ilk mədəni marşrutun yaradılması təşəbbüsünü perspektivli ortaq layihə kimi yüksək qiymətləndirir və bütün maraqlı tərəfləri bu təşəbbüsün irəlilədilməsində fəal iştiraka çağırırıq.
8. Mədəniyyətin rəqəmsallaşması, habelə XXI əsrdə türk mədəniyyəti qarşısında duran çağırışlara cavab verən ortaq həlləri təşviq edirik və mədəniyyət sahəsindəki yaradıcı sənayelərin ortaq bazarların yaradılması üzrə müzakirələrin intensivləşməsini təklif edirik.
9. Azərbaycan Respublikasının təşəbbüsü ilə yaradılmış Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu bütün əsas maraqlı tərəflərin təmsilçilərini bir araya gətirən mühüm universal platforma kimi uğurlu olduğunu qeyd edirik və Forumun iki ildən bir keçirilməsinə təklif edirik.

The First Cultural Forum of the Turkic World held on the occasion of the 100th anniversary of the National leader Heydar Aliyev organized by the Ministry of Culture is underway in Shusha city.
The Shusha Declaration was adopted by the Forum participants on October 14.
The Declaration reads as follows:
1. On behalf of all the participants, we express our gratitude to the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev for his support to the first cultural forum of the Turkic World.
2. We welcome the Great Return to the territories of Azerbaijan liberated from the occupation, including to the cultural capital 2023 of the Turkic World Shusha city, the wide-scale restoration andconstruction works speedily carried out in this direction, and the revitalization of the cultural environment.
3. We strongly condemn such gross violations of international humanitarian law as large-scale destruction of the historical and cultural monuments forming an integral part of the cultural heritage of the Turkic World in the Karabakh and Eastern Zangazur regions of Azerbaijan during the 30-year occupation period, as well as the trafficking and illegal circulation of cultural property, and demand the relevant international institutions to take a serious stance on this matter.
4. Considering the past, present, and future of the Turkic culture within the discussions and broad exchange of ideas held in Shusha, we support the creation of new tools to address such challenges through joint cooperation.
5. We deem it necessary to strengthen our common cultural position through the Turkic languages and literature and encourage the transformation of this heritage into the digital domain.
6. Given the positive outcomes achieved within the First Cultural Forum of the Turkic World, we welcome the creation of a network of the heritage managers of the Turkic World who would jointly work to explore, restore, preserve, and promote the Turkic historical-cultural heritage, and share the best experiences and recommend the establishment of a regular platform.
7. We highly appreciate the establishment of the cultural routes program in the Turkic World and the initiative to establish the first cultural route as a prospective joint project, and call upon all the stakeholders to expedite this initiative.
8. We encourage cultural digitalization, as well as the generation of common solutions that will address the challenges faced by the Turkic culture in the XXI century and propose to intensify the discussions towards the creation of common markets of creative industries in the cultural field.
9. We note that the Cultural Forum of the Turkic World established by the initiative of the Republic of Azerbaijan as a key universal platform bringing together the representatives of all the stakeholders is successful and offer to hold the Forum once every two years.