Maltada təşkil olunmuş mədəniyyət siyasətinə dair beynəlxalq tədbirlərdə ölkəmiz təmsil olundu
Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyası tərəfindən Maltanın İncəsənət Şurası ilə birgə cari ilin 5-7 oktyabr tarixlərində Malta Respublikasının Valletta şəhərində təşkil olunmuş Kompendium Assosiasiyasının 6-cı Baş Assambleyası,  Kompendium Ekspertlərinin Assambleyası, Beynəlxalq Mədəniyyət Siyasəti Konfransı və Simpoziumda Azərbaycan Respublikasını Mədəniyyət Nazirliyinin Strateji inkişaf və layihələrin idarə edilməsi şöbəsinin müdir müavini, Kompendium Assosiasiyasının Azərbaycan Respublikası üzrə eksperti Yaşar Hüseynli təmsil etdi.
“Mədəniyyət hüququ” (“Right to Culture”) başlığı altında təşkil olunmuş Beynəlxalq Mədəniyyət Siyasəti Konfransında  Avropa İttifaqının Bərabərlik üzrə Komissarı Helena Dalli, Avropa Şurasının Mədəniyyət, İrs və Landşaft üzrə Rəhbər Komitəsinin (CDCPP) sədri Terye Hovland, Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyası, Maltanın İncəsənət Şurası, İncəsənət Şuralarının və Mədəniyyət Agentliklərinin Beynəlxalq Federasiyası (IFACCA), Avropa Müqayisəli Mədəniyyət Tədqiqatları İnstitutu (ERİCarts), Beynəlxalq Müasir İfaçılıq Sənətləri Şəbəkəsi (IETM), Avropa Mədəniyyət Fəaliyyəti (CAE), mədəniyyət siyasəti sahəsində digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar və Avropanın aparıcı mütəxəssisləri iştirak edirdi. Beynəlxalq konfransın “Yaradıcılıq azadlığı”, “Mədəni müxtəliflik və əlçatanlıq” və “Mədəni Demokratiya” mövzulu panel müzakirələrində yaradıcılıq azadlığını təşviq etmək və gücləndirmək üçün hökumətin, vətəndaş cəmiyyətinin və mədəniyyət sektorunun rollarının nədən ibarət olduğu, mədəni müxtəliflik və bərabər imkanların təmin olunması üçün mədəniyyət siyasəti və vətəndaş cəmiyyəti tərəfindən nələr edilməli, fərdlərə və icmalara mədəni fəaliyyətdə, idarəçilikdə və qərar qəbuletmə proseslərinin formalaşdırılmasında fəal iştirak etməyin yolları müzakirə edildi.
Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının 6-cı Baş Assambleyası və Kompendium Ekspertlərinin Assambleyasında Albaniya, Almaniya, Avstriya, Azərbaycan, Belçika, Bolqarıstan, Böyük Britaniya,  Çexiya, Ermənistan, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Xorvatiya, İspaniya, İsveç, İsveçrə, Litva, Lüksemburq, Macarıstan, Malta, Monteneqro, Niderland, Norveç, Polşa, Portuqal, Rumıniya, Rusiya, Serbiya üzrə ekspertlər, Kompendium Assosiasiyasının Avropa Şurası və ERİCarts kimi təsisçi və daimi üzvləri, təşkilatçı-üzv olan ölkələrin təmsilçiləri iştirak edirdilər. Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının 2022-2023-cü illər üçün illik fəaliyyət hesabatı, maliyyə hesabatları, layihənin auditoriyası, yeni sosial media formatlar, digər təşkilati məsələlər və gələcək perspektivlər müzakirə olundu. Tədbir zamanı Ermənistan nümayəndəsi təxribata əl ataraq, guya Azərbaycan tərəfinin 24 saatlıq antiterror əməliyyatı nəticəsində Ermənistana köç edən etnik ermənilərin çətinliklərlə üzləşdiklərini qeyd edərək, beynəlxalq tədbirin auditoriyasını çaşdırmağa çalışdı. Azərbaycan eksperti tərəfindən bu təxribat cəhdinin qarşısı qətiyyətlə alındı və tədbir iştirakçılarının diqqətinə məsələnin əsl mahiyyəti çatdırıldı.
Maltanın mədəni ictimaiyyətinin görkəmli nümayəndələri və Kompendium ekspertlərinin iştirakı ilə baş tutmuş «İncəsənətin mövcud vəziyyəti” adlı II Malta Milli Beynəlxalq Simpozium çərçivəsində “Maltada mədəniyyət hüququnun kontekstuallaşdırılması” adlı panel müzakirələri aparıldı, “Maltanın İncəsənət Şurası”, “Autizm Məsləhət Şurası”, “Tamamlanmamış İncəsənət Məkanı” və Maltanın digər təşkilatlarının əlaqəli layihələri təqdim olundu. Malta Universitetinin ziyarəti zamanı mədəniyyət sahəsinə dair “Sağlamlıq və rifah üçün incəsənət”, «Ekspressiv incəsənətə və icmaya geştalt yanaşma», “Mədəniyyət siyasətində və mədəni iştirakda süni intellektin istifadə olunması” və bu kimi mövzulara dair təqdimatlar aparıldı.
Məlumat üçün bildirilir ki, Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu mədəniyyət siyasəti sahəsində müqayisəli təhlillər üzrə aparıcı beynəlxalq platformadır. Kompendium metodologiyasına əsasən Avropa ölkələri tərəfindən mütəmadi olaraq hazırlanan milli məruzələr müvafiq veb-portalda yerləşdirilir və mədəniyyət siyasətçiləri, tədqiqatçılar və mədəniyyət ictimaiyyəti tərəfindən nüfuzlu istinad mənbəyi kimi geniş istifadə olunur. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi bu platformaya 1999-cu ildən etibarən qoşularaq fəal iştirak edir və hal-hazırda Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının təşkilatçı-üzvüdür (https://www.culturalpolicies.net/database/search-by-country/country-profile/?id=4)

Азербайджанская Республика была представлена на состоявшихся 5-7 октября текущего года в городе Валлетта Республики Мальта 6-й Генеральной Ассамблее Ассоциации Компендиума, Ассамблее Экспертов Компендиума, Международной конференции по культурной политике и Симпозиуме, организованными Ассоциацией Компендиума Культурной Политики и Тенденций в сотрудничестве с Советом Искусств Мальты, заместителем начальника отдела стратегического развития и управления проектами Министерства Культуры, экспертом Ассоциации Компендиума по Азербайджанской Республике Яшаром Гусейнли.
В Международной конференции по культурной политике под названием «Право на культуру» приняли участие Комиссар Европейского Союза по вопросам равенства Хелена Далли, председатель Руководящего комитета Совета Европы по культуре, наследию и ландшафту (CDCPP) Терье Ховланд, Ассоциация Компендиума Культурной Политики и Тенденций, Совет Искусств Мальты, Международная Федерация Советов Искусств и Культурных Агентств (IFACCA), Европейский Институт Сравнительных Культурных Исследований (ERICаrts), Международная Сеть Современных Исполнительских Искусств (IETM), Европейская Культурная Акция (CAE), другие авторитетные международные организации и ведущие специалисты Европы в области культурной политики. В панельных дискуссиях международной конференции на темы «Творческая свобода», «Культурное разнообразие и доступность» и «Культурная демократия» были обсуждены роли правительства, гражданского общества и сферы культуры в продвижении и укреплении творческой свободы, а также культурной политики в обеспечении культурного разнообразия и равных возможностей, меры, которые необходимо предпринимать культурной политике и гражданскому обществу в целях обеспечения культурного разнообразия и равных возможностей, способы активного участия отдельных лиц и сообществ в культурной деятельности, управлении и формировании процессов принятия решений.
В 6-й Генеральной Ассамблее Ассоциации Компендиума и Ассамблее Экспертов Компендиума приняли участие эксперты из Австрии, Азербайджана, Албании, Армении, Бельгии, Болгарии, Венгрии, Великобритании, Германии, Испании, Литвы, Люксембурга, Мальты, Нидерландов, Норвегии, Польши, Португалии, России, Румынии, Сербии, Финляндии, Франции, Хорватии, Чехии, Черногории, Швеции, Швейцарии, Эстонии, учредители и постоянные члены Ассоциации Компендиума как Совет Европы и ERICаrts, а также представители стран-организаторов Ассоциации Компендиума. Обсуждались годовой отчет о деятельности Ассоциации Компендиума Культурной Политики и Тенденций за 2022-2023 годы, финансовая отчетность, аудитория проекта, новые форматы в социальных сетях, другие организационные вопросы и перспективы на будущее. В ходе мероприятия представитель Армении прибегла к провокации и предприняла попытку запутать аудиторию международного мероприятия, отметив трудности, с которыми якобы cтолкнулись этнические армяне, мигрировавшие в Армению в результате 24-х часовой антитеррористической операции Азербайджанской стороны. Эта попытка провокации была решительно пресечена азербайджанским экспертом и до сведения участников мероприятия была доведена истинная суть вопроса.
В рамках 2-го Мальтийского Национального Международного Симпозиума «Современное состояние искусства» с участием видных представителей мальтийского культурного сообщества и экспертов Компендиума прошли панельные дискуссии на темы «Контекстуализация культурного права на Мальте», были представлены соответствующие проекты «Совета Искусств Мальты», «Консультативного Совета по Аутизму», «Незавершенного Пространства Искусства» и других мальтийских организаций. В ходе визита в Мальтийский университет были продемонстрированы презентации в области культуры на темы «Искусство для здоровья и благополучия», «Гештальт-подход к экспрессивному искусству и сообществу», «Использование искусственного интеллекта в культурной политике и культурном участии» и на другие аналогичные темы.
В качестве информации сообщается, что Ассоциация Компендиума Культурной Политики и Тенденций является ведущей международной платформой сравнительного анализа в области культурной политики. Национальные доклады, регулярно подготавливаемые европейскими странами согласно методологии Компендиума, размещаются на соответствующем веб-портале и широко используются в качестве авторитетного справочного источника политиками в области культуры, исследователями и культурным сообществом. Министерство культуры Азербайджанской Республики активно участвует в этой платформе с 1999 года и в настоящее время является страной-организатором Ассоциации Компендиума Культурной Политики и Тенденций» (https://www.culturalpolicies.net/database/search-by-country/country-profile/?id=4).