Maltada təşkil olunmuş mədəniyyət siyasətinə dair beynəlxalq tədbirlərdə ölkəmiz təmsil olundu
Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyası tərəfindən Maltanın İncəsənət Şurası ilə birgə cari ilin 5-7 oktyabr tarixlərində Malta Respublikasının Valletta şəhərində təşkil olunmuş Kompendium Assosiasiyasının 6-cı Baş Assambleyası,  Kompendium Ekspertlərinin Assambleyası, Beynəlxalq Mədəniyyət Siyasəti Konfransı və Simpoziumda Azərbaycan Respublikasını Mədəniyyət Nazirliyinin Strateji inkişaf və layihələrin idarə edilməsi şöbəsinin müdir müavini, Kompendium Assosiasiyasının Azərbaycan Respublikası üzrə eksperti Yaşar Hüseynli təmsil etdi.
“Mədəniyyət hüququ” (“Right to Culture”) başlığı altında təşkil olunmuş Beynəlxalq Mədəniyyət Siyasəti Konfransında  Avropa İttifaqının Bərabərlik üzrə Komissarı Helena Dalli, Avropa Şurasının Mədəniyyət, İrs və Landşaft üzrə Rəhbər Komitəsinin (CDCPP) sədri Terye Hovland, Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyası, Maltanın İncəsənət Şurası, İncəsənət Şuralarının və Mədəniyyət Agentliklərinin Beynəlxalq Federasiyası (IFACCA), Avropa Müqayisəli Mədəniyyət Tədqiqatları İnstitutu (ERİCarts), Beynəlxalq Müasir İfaçılıq Sənətləri Şəbəkəsi (IETM), Avropa Mədəniyyət Fəaliyyəti (CAE), mədəniyyət siyasəti sahəsində digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar və Avropanın aparıcı mütəxəssisləri iştirak edirdi. Beynəlxalq konfransın “Yaradıcılıq azadlığı”, “Mədəni müxtəliflik və əlçatanlıq” və “Mədəni Demokratiya” mövzulu panel müzakirələrində yaradıcılıq azadlığını təşviq etmək və gücləndirmək üçün hökumətin, vətəndaş cəmiyyətinin və mədəniyyət sektorunun rollarının nədən ibarət olduğu, mədəni müxtəliflik və bərabər imkanların təmin olunması üçün mədəniyyət siyasəti və vətəndaş cəmiyyəti tərəfindən nələr edilməli, fərdlərə və icmalara mədəni fəaliyyətdə, idarəçilikdə və qərar qəbuletmə proseslərinin formalaşdırılmasında fəal iştirak etməyin yolları müzakirə edildi.
Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının 6-cı Baş Assambleyası və Kompendium Ekspertlərinin Assambleyasında Albaniya, Almaniya, Avstriya, Azərbaycan, Belçika, Bolqarıstan, Böyük Britaniya,  Çexiya, Ermənistan, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Xorvatiya, İspaniya, İsveç, İsveçrə, Litva, Lüksemburq, Macarıstan, Malta, Monteneqro, Niderland, Norveç, Polşa, Portuqal, Rumıniya, Rusiya, Serbiya üzrə ekspertlər, Kompendium Assosiasiyasının Avropa Şurası və ERİCarts kimi təsisçi və daimi üzvləri, təşkilatçı-üzv olan ölkələrin təmsilçiləri iştirak edirdilər. Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının 2022-2023-cü illər üçün illik fəaliyyət hesabatı, maliyyə hesabatları, layihənin auditoriyası, yeni sosial media formatlar, digər təşkilati məsələlər və gələcək perspektivlər müzakirə olundu. Tədbir zamanı Ermənistan nümayəndəsi təxribata əl ataraq, guya Azərbaycan tərəfinin 24 saatlıq antiterror əməliyyatı nəticəsində Ermənistana köç edən etnik ermənilərin çətinliklərlə üzləşdiklərini qeyd edərək, beynəlxalq tədbirin auditoriyasını çaşdırmağa çalışdı. Azərbaycan eksperti tərəfindən bu təxribat cəhdinin qarşısı qətiyyətlə alındı və tədbir iştirakçılarının diqqətinə məsələnin əsl mahiyyəti çatdırıldı.
Maltanın mədəni ictimaiyyətinin görkəmli nümayəndələri və Kompendium ekspertlərinin iştirakı ilə baş tutmuş «İncəsənətin mövcud vəziyyəti” adlı II Malta Milli Beynəlxalq Simpozium çərçivəsində “Maltada mədəniyyət hüququnun kontekstuallaşdırılması” adlı panel müzakirələri aparıldı, “Maltanın İncəsənət Şurası”, “Autizm Məsləhət Şurası”, “Tamamlanmamış İncəsənət Məkanı” və Maltanın digər təşkilatlarının əlaqəli layihələri təqdim olundu. Malta Universitetinin ziyarəti zamanı mədəniyyət sahəsinə dair “Sağlamlıq və rifah üçün incəsənət”, «Ekspressiv incəsənətə və icmaya geştalt yanaşma», “Mədəniyyət siyasətində və mədəni iştirakda süni intellektin istifadə olunması” və bu kimi mövzulara dair təqdimatlar aparıldı.
Məlumat üçün bildirilir ki, Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu mədəniyyət siyasəti sahəsində müqayisəli təhlillər üzrə aparıcı beynəlxalq platformadır. Kompendium metodologiyasına əsasən Avropa ölkələri tərəfindən mütəmadi olaraq hazırlanan milli məruzələr müvafiq veb-portalda yerləşdirilir və mədəniyyət siyasətçiləri, tədqiqatçılar və mədəniyyət ictimaiyyəti tərəfindən nüfuzlu istinad mənbəyi kimi geniş istifadə olunur. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi bu platformaya 1999-cu ildən etibarən qoşularaq fəal iştirak edir və hal-hazırda Mədəniyyət Siyasəti və Təmayülləri Kompendiumu Assosiasiyasının təşkilatçı-üzvüdür (https://www.culturalpolicies.net/database/search-by-country/country-profile/?id=4)

The Republic of Azerbaijan was represented by Yashar Huseynli, Deputy Director of the Strategic Development and Project Management Department of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and expert of the Compendium Association for the Republic of Azerbaijan at the 6th General Assembly of the Compendium Association, Assembly of Compendium Experts, International Cultural Policy Conference and Symposium organized by the Compendium Association of Cultural Policy and Trends in cooperation with the Arts Council of Malta on October 5-7 of the current year in Valletta, Republic of Malta.
Helena Dalli, European Commissioner for Equality, Terje Hovland, Chairman of the Council of Europe Steering Committee for Culture, Heritage, and Landscape (CDCPP), Association of Compendium of Cultural Policy and Trends, Arts Council of Malta, International Federation of Arts Councils and Culture Agencies (IFACCA), European Institute for Comparative Cultural Researchers (ERICarts), International Network for Contemporary Performing arts  (IETM), Culture Action Europe (CAE), other influential international organizations in the field of cultural policy, and leading European specialists participated at the International Cultural Policy Conference organized under the title "Right to Culture". What are the roles of government, civil society, and the cultural sector in promoting and strengthening creative freedom, and cultural policies to ensure cultural diversity and equal opportunities and what should be done by civil society, the ways to enable individuals and communities to actively participate in cultural activities, governance, and shaping decision-making processes were discussed in the panel discussions of the International Conference on "Creative Freedom", "Cultural Diversity and Accessibility" and "Cultural Democracy".
Albania, Germany, Austria, Azerbaijan, Belgium, Bulgaria, Great Britain, the Czech Republic, Armenia, Estonia, Finland, France, Croatia, Spain, Sweden, Switzerland, Lithuania, Experts from Luxembourg, Hungary, Malta, Montenegro, the Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Russia, Serbia, founding and permanent members of the European Council of the Compendium Association and ERICarts, and representatives of the organizing member countries participated in the 6th General Assembly of the Compendium Association of Cultural Policy and Trends and Assembly of Compendium Experts. The annual activity report for 2022-2023 of the Cultural Policy and Trends Compendium Association, financial statements, project audience, new social media formats, other organizational issues, and future perspectives were discussed. During the event, the representative of Armenia resorted to provocation and tried to confuse the audience of the international event, noting that the Azerbaijani side faced difficulties in settling the population that migrated to Armenia as a result of the 24-hour anti-terrorist operation. This provocation attempt was resolutely prevented by the Azerbaijani expert and the real essence of the issue was brought to the attention of the participants of the event.
Within the framework of the 2nd Malta National International Symposium entitled "Current State of Art" with the participation of prominent representatives of the Maltese cultural community and Compendium experts, panel discussions were held on "Contextualization of Culture Law in Malta", "Arts Council of Malta", "Autism Advisory Council", "Unfinished Art Space" and related projects of other Maltese organizations were presented. During the visit to the University of Malta, presentations were made on cultural topics such as "Art for Health and Well-being", "Gestalt Approach to Expressive arts and Community", "Using Artificial Intelligence in Cultural Policy and Cultural Participation" and so on.
For your information, the Compendium of Cultural Policy and Trends is the leading international platform for comparative analysis in the field of cultural policy. According to the compendium methodology, the national reports regularly prepared by European countries are posted on the relevant web portal and are widely used as an authoritative reference source by cultural politicians, researchers, and the cultural community. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan has been actively participating in this platform since 1999 and is currently an organizing member of the Compendium of Culture Policy and Trends Association.