8-11 oktyabr tarixlərində Bakı və Şuşa şəhərlərində III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı keçirilir.
Festival Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşır.
Festivalın məqsədi Türk dünyasının birliyini və türk xalqları arasında mədəni əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, türk dövlətlərinin iştirakı ilə ortaq audiovizual məkan yaradaraq türk xalqlarının bu məkana inteqrasiyasına töhfə verməkdir. 2021-ci ildən təşkil olunan festivalın ilki Türkiyənin İstanbul şəhərində, ikincisi isə ötən il qardaş ölkənin Bursa şəhərində keçirilmişdi.
Artıq üçüncü dəfə təşkil edilən festivala Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkmənistanla yanaşı, Qaqauz Yeri (Moldova), Tatarıstan, Saxa-Yakutiya, Dağıstan (Noqay), Kabardin-Balkar, Çuvaşıstan, Qaraçay-Çərkəz, Tuva və Başqırdıstandan (Rusiya Federasiyası) 32 bədii, sənədli və animasiya filmi təqdim olunub. Filmlər oktyabrın 9-dan 11-dək Nizami Kino Mərkəzində nümayiş etdiriləcək.
Festivala Türk dünyasının tanınmış sənət adamları ilə yanaşı, rəsmi şəxslər də təşrif buyurub. Ümumilikdə isə kino bayramında türk xalqlarının kinematoqrafçılarından ibarət 100-dən çox qonaq iştirak edir.
Kino şöləninin əsas özəlliklərindən biri də türk dövlətlərindən tanınmış kinematoqrafçıların TÜRKSOY tərəfindən 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilmiş Şuşa şəhərinə tanışlıq səfərinin təşkil edilməsi və Bakı şəhərində zirvə toplantısının keçirilməsidir.
Festival çərçivəsində oktyabrın 10-da Qırğızıstanın görkəmli teatr və kino aktrisası, SSRİ-nin Xalq artisti Baken Kıdekeyevanın (1923-1993) 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçiriləcək. Yubiley tədbiri Qırğızıstan nümayəndə heyəti və TÜRKSOY tərəfindən təşkil olunub.
“Korkut Ata” III Türk Dünyası Film Festivalının oktyabrın 8-də rəsmi açılış və oktyabrın 11-də bağlanış mərasimləri Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutacaq.

В Азербайджане проходит III кинофестиваль Тюркского Мира “Коркут Ата”
Фестиваль проводится при совместной организации Министерства Культуры Азербайджанской Республики, Центра Гейдара Алиева, ТЮРКСОЙ, Агентства Кино Азербайджанской Республики и Бакинского Медиа Центра.
Цель фестиваля – способствовать единству Тюркского Мира и культурному сотрудничеству между тюркскими народами, путем создания совместного аудиовизуального пространства с участием турецких государств, внести вклад в интеграцию тюркских народов в это пространство. Первый фестиваль, организованный в 2021 года, был проведен в Стамбуле Турции, а второй – в прошлом году в городе Бурса братской страны.
На фестивале, который проводится уже в третий раз, помимо Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Туркменистана, представлены 32 художественных, документальных и анимационных фильмов из Гагаузии (Молдова), Татарстана, Саха-Якутии, Дагестана (Ногай), Кабардино-Балкарии, Чувашии, Карачаево-Черкесии, Тувы и Башкортостана (Российская Федерация). Фильмы будут демонстрироваться в Киноцентре Низами с 9 по 11 октября.
Фестиваль посетили как известные деятели искусства Тюркского Мира, так и официальные лица. А всего на празднике кино принимают участие более 100 гостей, состоящих из кинематографистов тюркских народов.
Одной из главных особенностей кинематографического фестиваля является организация ознакомительной поездки известных кинематографистов из тюркских государств в Шушу, объявленную ТЮРКСОЙ «Культурной столицей Тюркского Мира» на 2023 год, и проведение саммита в Баку.
В рамках фестиваля 10 октября состоится мероприятие, посвященное 100-летию выдающейся актрисы театра и кино Кыргызстана, народной артистки СССР Бакен Кидекеевой (1923-1993). Юбилейное мероприятие организовано делегацией Кыргызстана и ТЮРКСОЙ.
Официальные церемонии открытия и закрытия III кинофестиваля Тюркского Мира «Коркут Ата» пройдут в Центре Гейдара Алиева 8 октября и 11 октября соответственно.