8-11 oktyabr tarixlərində Bakı və Şuşa şəhərlərində III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı keçirilir.
Festival Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, TÜRKSOY, Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyi və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşır.
Festivalın məqsədi Türk dünyasının birliyini və türk xalqları arasında mədəni əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, türk dövlətlərinin iştirakı ilə ortaq audiovizual məkan yaradaraq türk xalqlarının bu məkana inteqrasiyasına töhfə verməkdir. 2021-ci ildən təşkil olunan festivalın ilki Türkiyənin İstanbul şəhərində, ikincisi isə ötən il qardaş ölkənin Bursa şəhərində keçirilmişdi.
Artıq üçüncü dəfə təşkil edilən festivala Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkmənistanla yanaşı, Qaqauz Yeri (Moldova), Tatarıstan, Saxa-Yakutiya, Dağıstan (Noqay), Kabardin-Balkar, Çuvaşıstan, Qaraçay-Çərkəz, Tuva və Başqırdıstandan (Rusiya Federasiyası) 32 bədii, sənədli və animasiya filmi təqdim olunub. Filmlər oktyabrın 9-dan 11-dək Nizami Kino Mərkəzində nümayiş etdiriləcək.
Festivala Türk dünyasının tanınmış sənət adamları ilə yanaşı, rəsmi şəxslər də təşrif buyurub. Ümumilikdə isə kino bayramında türk xalqlarının kinematoqrafçılarından ibarət 100-dən çox qonaq iştirak edir.
Kino şöləninin əsas özəlliklərindən biri də türk dövlətlərindən tanınmış kinematoqrafçıların TÜRKSOY tərəfindən 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilmiş Şuşa şəhərinə tanışlıq səfərinin təşkil edilməsi və Bakı şəhərində zirvə toplantısının keçirilməsidir.
Festival çərçivəsində oktyabrın 10-da Qırğızıstanın görkəmli teatr və kino aktrisası, SSRİ-nin Xalq artisti Baken Kıdekeyevanın (1923-1993) 100 illiyinə həsr olunan tədbir keçiriləcək. Yubiley tədbiri Qırğızıstan nümayəndə heyəti və TÜRKSOY tərəfindən təşkil olunub.
“Korkut Ata” III Türk Dünyası Film Festivalının oktyabrın 8-də rəsmi açılış və oktyabrın 11-də bağlanış mərasimləri Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutacaq.

On October 8-11, the III Korkut Ata Film Festival of the Turkic World will be held in Baku and Shusha cities of Azerbaijan.
The festival is being co-organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Heydar Aliyev Center, TURKSOY, the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan, and the Baku Media Center.
The festival aims to develop the unity of the Turkic world and cultural cooperation among the Turkic peoples and contribute to the integration of the Turkic peoples into a joint audiovisual space created with the participation of the Turkic states. The first of the festivals that have been organized since 2021 was held in Istanbul city of brotherly Türkiye, and the second one in Bursa last year.
In addition to the films from Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Turkmenistan, 32 feature, documentary, and animation films were presented by Gagauzia-Yeri (Moldova), Tatarstan, Sakha-Yakutia, Dagestan (Nogai), Kabardino-Balkaria, Chuvashia, Karachay-Cherkessia, Tuva, and Bashkortostan (Russian Federation) in the festival organized for the third time. The films will be screened at Nizami Cinema Center from October 9 to 11.
In addition to well-known artists of the Turkic world, officials also visited the festival. In total, more than 100 guests, consisting of cinematographers of the Turkic peoples, are participating in the film festival.
One of the main features of the film festival is a summit held in Baku and the organization of a familiarization trip of renowned cinematographers from the Turkic states to the city of Shusha, which was declared the "Cultural Capital of the Turkic World" for 2023 by TURKSOY.
An event dedicated to the 100th anniversary of the outstanding Kyrgyz theater and film actress, People's Artist of the USSR Baken Kidekeyeva (1923-1993) will be held within the framework of the festival on October 10. The anniversary event was organized by the Kyrgyz delegation and TURKSOY.
The official opening and closing ceremonies of the III Korkut Ata Film Festival of the Turkic World will be held at the Heydar Aliyev Center on October 8 and 11, respectively.