TÜRKSOY-un XXIII “Rəssamlar görüşü” başa çatıb
Sentyabrın 19-da M.Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un ənənəvi layihələrindən olan və bu il XXIII dəfə reallaşan “Rəssamlar görüşü”nün yekununa həsr edilən tədbir keçirilib.
“Rəssamlar görüşü” 10-20 sentyabr tarixlərini əhatə edib. Türk dünyasının 6 ölkəsindən 12 rəssamın iştirak etdiyi bu layihədə ölkəmizi Xalq rəssamları Arif Əziz və Sakit Məmmədov təmsil edib.
Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov layihənin əhəmiyyəti barədə danışıb, iştirakçılara yeni sənət uğurları arzulayaraq TÜRKSOY-un təşəkkürnamələrini təqdim edib.
Xatırladaq ki, TÜRKSOY-un XXII “Rəssamlar görüşü”nə ötən il Türkiyənin Safranbolu şəhəri (Karabük vilayəti) ev sahibliyi etmişdi.

TURKSOY XXIII "Meeting of Artists" has ended
On September 19, at the Azerbaijan State Academic Philharmonic named after M. Magomayev  an event held dedicated to the conclusion of the "Artists' meeting", which is one of the traditional projects of the International Organization of Turkish Culture - TURKSOY and which took place this year for the XXIII time.
"Meeting of artists" covered the dates of September 10-20. People's artists Arif Aziz and Sakit Mammadov represented our country in this project, in which 12 artists from 6 countries of the Turkic world participated.
Deputy Minister of Culture Farid Jafarov spoke about the importance of the project, wished the participants new artistic successes and presented letters of thanks from TURKSOY.
It should be noted that the XXII "Meeting of Artists" of TURKSOY was hosted by the city of Safranbolu (Karabuk Province) in Turkey last year.