Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 28-də Laçın şəhərində İşğal və Zəfər Muzeyi Kompleksinin təməlinin qoyulması mərasimində iştirak edib.
Azərbaycanın otuzillik erməni işğalından azad olunmuş Şərqi Zəngəzur və Qarabağ bölgələrində əzəli yurd yerlərimiz vandalizmə məruz qalıb, tarixi-mədəni mirasımız yerlə-yeksan edilib. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, işğaldan azad edilmiş rayon və şəhərlərdə İşğal və Zəfər muzeyləri kompleksləri yaradılır. Belə muzey komplekslərindən biri də Laçında yaradılır.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli dövlətimizin başçısına kompleksdə görüləcək işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Laçın rayonunda qurulacaq kompleks İşğal və Zəfər muzeylərindən, dağıntıların nümayiş etdiriləcəyi memorial parkdan ibarət olacaq. Kompleksin loqosu əsrarəngiz gözəlliyə və təbii zənginliklərə malik Laçın rayonu ərazisində geniş yayılmış ardıc ağaclarını simvolizə edir.
Ümumi sahəsi 3,5 hektar olacaq kompleks üçün seçilmiş ərazi yamacda yerləşir. Buradan Laçın şəhərinə, ətrafdakı dağlara gözəl mənzərə açılır. Kompleks əsas yol şəbəkəsinə və şəhərin mərkəzinə yaxın məsafədə yerləşir.
Muzeyin binası əzəmətli və estetik gözəlliyi ilə fərqlənən memarlıq quruluşuna malikdir. Belə ki, binanın təpənin yamacına doğru uzanması sabitlik və dayanıqlılığı ifadə edir. Rəmzi olaraq binanın quruluşu torpaqdan güc alaraq səmaya doğru yüksəlişi təcəssüm etdirir. Binanın qismən yerin alt hissəsinə keçən maili forması sayəsində muzeyin ümumi daxili sahəsi 2400 kvadratmetr təşkil edir.
Muzeyin interyeri hər tərəfdən rahat giriş imkanı yaratmaq və ətrafdakı parkla inteqrasiyanı təmin etmək üçün xüsusi formada dizayn olunub. Ərazinin relyefi ilə ahəng yaradan tikilinin dam hissəsində həm binanın daxilindən lift vasitəsilə, həm də Memorial Parkdan keçid imkanı olan iki panoramlı terras yerləşəcək.
Beş mərtəbədən ibarət olacaq muzeyin birinci mərtəbəsində bilet satış mərkəzinin yerləşdiyi geniş foyenin və inzibati otaqların yaradılması nəzərdə tutulur. İkinci mərtəbədə İşğal Muzeyi, üçüncü mərtəbədə kafe, dördüncü mərtəbədə isə Zəfər Muzeyi yaradılacaq. Sonuncu – beşinci mərtəbədə istirahət zalı və kitab mağazasından ibarət olan və yuxarı hissədən binaya girişi təmin edən foye yerləşəcək.
İşğal və Zəfər muzeylərinin yerləşdiyi mərtəbələrdə muzeylərin tematikasını əks etdirən bədii instalyasiyalar nümayiş olunacaq, zallarda isə müxtəlif məzmunlu sərgilər təşkil ediləcək.
Kompleksin ərazisində şəhərin dağıdılmış bir çox tarixi və mədəni abidələrinin qalıqlarının nümayiş etdiriləcəyi Memorial Park salınacaq. Memorial Parka daxil olan dağıntılar bədii instalyasiyalarla zənginləşdirilərək açıq səma altında muzeyə çevriləcək.
Dövlətimizin başçısı Laçın İşğal və Zəfər Muzeyi Kompleksinin təməlini qoydu.
Qeyd edək ki, muzey kompleksi Azərbaycan xalqının tarixi ədalətin və öz ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda göstərdiyi döyüş əzmini, misilsiz qəhrəmanlığını, o cümlədən 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı qazandığı möhtəşəm Qələbəni indiki və gələcək nəsillərin yaddaşına həkk edərək əbədiləşdirən və Azərbaycanın haqq səsini dünyaya çatdıran təşviqat və informasiya mərkəzi olacaq.

28 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в церемонии закладки фундамента Комплекса музеев Оккупации и Победы в городе Лачин.
В Восточном Зангезуре и Карабахе, освобожденных от тридцатилетней армянской оккупации, наши исконные земли подверглись вандализму, захватчики сровняли с землей историко¬-культурное наследие азербайджанского народа. По поручению Президента Ильхама Алиева в освобожденных от оккупации районах и городах создаются комплексы музеев Оккупации и Победы. Один из таких музейных комплексов создается в Лачине.
Mинистр культуры Адиль Керимли проинформировал главу государства о работе, которая будет проведена в комплексе.
Было сообщено, что создаваемый в Лачинском районе комплекс будет состоять из музеев Оккупации и Победы, мемориального парка, где будут демонстрироваться разрушения. Логотип комплекса символизирует можжевеловые деревья, широко распространенные на территории Лачинского района, обладающего неповторимой красотой и природными богатствами.
Общая площадь территории, на которой будет создан комплекс, составляет 3,5 га, она расположена на горном склоне. Отсюда открывается прекрасная панорама на город Лачин и окрестные горы. Комплекс расположен близко к основной дорожной сети и центру города.
Здание музея представляет собой архитектурное сооружение, отличающееся величественной и эстетической красотой. Так, устремление здания в сторону склона холма выражает стабильность и устойчивость. Символично, что структура здания олицетворяет восхождение к небу, черпая силы из земли. Здание имеет покатую форму и частично уходит под землю, общая внутренняя площадь музея составляет 2400 квадратных метров.
Интерьер музея специально спроектирован так, чтобы обеспечить легкий вход со всех сторон и интеграцию с окружающим парком. В кровельной части постройки, гармонирующей с рельефом местности, будут располагаться две панорамные террасы, на которые можно попасть как изнутри здания с помощью лифта, так и со стороны Мемориального парка.
На первом этаже пятиэтажного здания музея планируется создать просторное фойе, где будут расположены центр по продаже билетов и административные помещения. На втором этаже будет создан Музей Оккупации, на третьем этаже – кафе, на четвертом – Музей Победы. На последнем, пятом этаже будут расположены зал для отдыха и фойе с книжным магазином, обеспечивающее вход в здание с верхней части.
На этажах, где расположены музеи Оккупации и Победы, будут представлены художественные инсталляции, отражающие тематику музеев, а в залах будут организованы выставки различного содержания.
На территории комплекса будет заложен Мемориальный парк, где будут экспонироваться фрагменты многих разрушенных памятников истории и культуры города. Мемориальный парк, где также будут представлены художественные инсталляции, станет музеем под открытым небом.
Глава государства заложил фундамент Лачинского Комплекса музеев Оккупации и Победы.
Отметим, что музейный комплекс станет агитационно-информационным центром, который увековечит боевую решимость и беспримерный героизм азербайджанского народа в борьбе за восстановление исторической справедливости и территориальной целостности своей страны, в том числе величественную Победу, одержанную в ходе 44-дневной Отечественной войны, и донесет до мира правый голос Азербайджана.