Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Tarixin salnaməsi” sərgisi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə əlaqədar 5 may tarixində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi “Tarixin salnaməsi” adlı sərgini və “Milli sərvətimiz” adlı sənədli filmi ictimaiyyətə təqdim etdi.
Sərgidə təqdim edilən xalçanın zəngin kompozisiyasını təşkil edən təsvir və ornamentləri canlandırmaq məqsədilə Qobustan qayaüstü rəsmlərinin, ov səhnələrinin, “Yallı” milli rəqsinin, el ağsaqqalı Dədə Qorqudun, xalq qəhrəmanı Koroğlunun, Azərbaycanın üçrəngli bayrağının, görkəmli mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin poemasından, həmçinin dahi lider Heydər Əliyevdən sitatların, Novruz bayramının əsas atributu olan səməninin, alov rəmzi olan butanın, müqəddəs ağacın və digər elementlərin animasiya videosundan ibarət videoproyeksiya nümayiş olunur.
Həmçinin, sərgidə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli sərvətimiz” adlı sənədli film təqdim edildi.

On May 5, the exhibition "Chronicle of History" and the documentary film "Our National Wealth" were showcased to the public by the Azerbaijan National Carpet Museum in connection with the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" by the Order of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
A video projection was used to bring to life the images and motifs that shape the intricate composition of the carpets featured in the exhibition. The projection included animations of elements such as Gobustan rock paintings, hunting scenes, the national dance "Yalli", revered elder Dada Gorgud, the national hero Koroghlu, the tricolor flag of Azerbaijan, the poem by Nizami Ganjavi, and quotes from Heydar Aliyev, as well as the symbol of the Novruz holiday samani, the fire symbol buta, the sacred tree, etc.
The exhibition also showcased a documentary film called "Our National Wealth," produced in honor of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev.