Mədəniyyət Nazirliyinin və Azərbaycanın Fransadakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə xalqımızın milli adət-ənənələrini və mənəvi dəyərimizi özündə ehtiva edən Novruz bayramı Parisdə səfirliyimizin Mədəniyyət Mərkəzində qeyd olunub.
Bayram şənliyində Azərbaycanın Fransadakı səfiri Leyla Abdullayeva çıxış edərək Novruz bayramının fəlsəfəsi haqqında və bu bayramla bağlı adət-ənənələrimizdən danışıb. Mart ayında Azərbaycanın ən qədim, ən sevimli bayramlarından biri olan Novruzu təntənə ilə qeyd etdiyini deyərək, onun xalqımızın ənənəvi dəyərlərini özündə ehtiva etdiyini vurğulayıb.
Qeyd edib ki, ölkədə Novruz bayramı həmişə yer üzünün, təbiətin dirçəlməsinin, mənəvi saflığın, bərabərliyin təntənəsi olub. Bu gün qədim günəş təqviminə görə yazın və yeni ilin başlanğıcı bayram edilir. Novruzun 3 min ildən artıqdır planetimizin müxtəlif məkanlarında qeyd olunduğunu söyləyən səfir bu bayramın nəsillər, insanlar arasında sülhü, barışığı və həmrəyliyi nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Leyla Abdullayeva bildirib ki, Novruz bayramı bəşəriyyətin mədəni müxtəlifliyini əks etdirir, müxtəlif ölkələrin xalqları və icmaları arasında dostluğa töhfə verir.
Bolluğun, bərəkətin və xeyirxahlığın təcəssümü olan Novruz bayramı artıq beynəlxalq səviyyədə qeyd olunur. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük zəhməti nəticəsində bu bayram UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib.
Novruz fəlsəfəsinin əsasında birlik və dialoq yaratmaq, insanlar arasında körpü qurmaq olduğunu nəzərə alaraq, müxtəlif ölkələrin Fransada akkreditə olunmuş səfirləri, diplomatları, Parisdəki beynəlxalq təşkilatların, Fransa XİN-nin, eləcə də yerli mədəniyyət nümayəndələri, bu ölkədəki Azərbaycan icmasının üzvləri bayram tədbirində iştirak ediblər.

Праздник Новруз был торжественно отмечен в Париже
При совместной организации Министерства культуры и посольства Азербайджана во Франции в Культурном центре нашего посольства в Париже был отмечен праздник Новруз, вобравший в себя национальные традиции и нравственные ценности нашего народа.
На праздновании выступила посол Азербайджана во Франции Лейла Абдуллаева, которая рассказала о философии праздника Новруз и наших традициях, связанных с этим праздником. В марте она торжественно отметила один из древнейших и самых любимых праздников Азербайджана Новруз, подчеркнув, что в нем заключены традиционные ценности нашего народа.
Она отметил, что праздник Новруз в стране всегда был праздником возрождения земли, природы, духовной чистоты и равенства. По древнему солнечному календарю в этот день празднуется начало весны и нового года. Говоря о том, что Новруз отмечается в разных уголках нашей планеты уже более 3 тысяч лет, посол отметил, что этот праздник свидетельствует о мире, примирении и солидарности между поколениями и людьми.
Праздник Новруз, который является воплощением изобилия, благословения и добра, уже отмечается на международном уровне. В результате больших усилий Первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой этот праздник был включен в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Принимая во внимание, что философия Новруза основана на создании единства и диалога, наведении моста между людьми, послы и дипломаты различных стран, аккредитованные во Франции, представители международных организаций в Париже, МИД Франции, а также представители местной культуры и азербайджанской общины этой страны приняли участие в праздничном мероприятии.