2023-cü ildə Azərbaycanın görkəmli teatr rejissoru, dövlət mükafatları laureatı, tanınmış pedaqoq, Xalq artisti Tofiq Səməd Mənsur oğlu Kazımovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Orijinal yaradıcılıq dəst-xəttinə malik fitri istedadlı rejissor kimi Tofiq Kazımov Azərbaycan teatrının repertuarını yüksək bədii-estetik meyarlı səhnə əsərləri ilə daha da zənginləşdirmişdir. Sənətkar özünün teatr məktəbini qurmağa müvəffəq olmuş və həmin məktəb ölkə teatrını irəli apararaq ona yeni nailiyyətlər qazandırmışdır. Tofiq Kazımov milli və dünya dramaturji irsinin diqqətəlayiq nümunələrinə müasirlik kontekstində verdiyi mükəmməl quruluşlarla mədəniyyət salnaməmizə parlaq səhifələr yazmışdır. Onun hazırladığı və ictimai-mənəvi proseslərin axarında zamanın ritmini və insanların təfəkkür tərzini dolğun təcəssüm etdirən novator tamaşalar ideya-bədii bütövlüyü ilə seçilərək teatr ictimaiyyəti tərəfindən həmişə böyük maraqla qarşılanmış, respublikanın mədəni həyatında hadisəyə çevrilmişdir. Sənət xəzinəmizin qızıl fondunda layiqli yer tutan bu səhnə əsərləri bir çox məşhur aktyorların formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynamışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan teatrının inkişafı və təbliği işinə dəyərli töhfələr vermiş görkəmli rejissor Tofiq Kazımovun anadan olmasının 100-cü ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Xalq artisti Tofiq Kazımovun 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

В 2023 году исполняется 100 лет со дня рождения видного театрального режиссера Азербайджана, лауреата государственных премий, известного педагога, Народного артиста Тофига Самед Мансур оглу Кязымова.
Как режиссер, обладавший оригинальным творческим почерком и врожденным талантом, Тофиг Кязымов еще более обогатил репертуар азербайджанского театра сценическими произведениями с высокими художественно-эстетическими критериями. Мастеру удалось создать свою театральную школу, благодаря которой театр страны добился прогресса и новых успехов. Прекрасными постановками заслуживающих внимания образцов национального и мирового драматургического наследия в контексте современности он вписал яркие страницы в летопись нашей культуры. Подготовленные им новаторские спектакли, полностью отражавшие ритм времени и образ мышления людей в потоке общественно-духовных процессов, отличаясь идейно-художественной целостностью, всегда воспринимались театральной общественностью с большим интересом, становились событием в культурной жизни республики. Эти сценические произведения, занимающие достойное место в золотом фонде сокровищницы нашего искусства, сыграли значимую роль в формировании многих известных актеров.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 100-й годовщины со дня рождения видного режиссера Тофига Кязымова, внесшего ценный вклад в развитие и пропаганду азербайджанского театра, постановляю:
1.Министерству культуры Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий в связи со 100-летним юбилеем Народного артиста Тофига Кязымова.