2023-cü ildə Azərbaycanın görkəmli teatr rejissoru, dövlət mükafatları laureatı, tanınmış pedaqoq, Xalq artisti Tofiq Səməd Mənsur oğlu Kazımovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Orijinal yaradıcılıq dəst-xəttinə malik fitri istedadlı rejissor kimi Tofiq Kazımov Azərbaycan teatrının repertuarını yüksək bədii-estetik meyarlı səhnə əsərləri ilə daha da zənginləşdirmişdir. Sənətkar özünün teatr məktəbini qurmağa müvəffəq olmuş və həmin məktəb ölkə teatrını irəli apararaq ona yeni nailiyyətlər qazandırmışdır. Tofiq Kazımov milli və dünya dramaturji irsinin diqqətəlayiq nümunələrinə müasirlik kontekstində verdiyi mükəmməl quruluşlarla mədəniyyət salnaməmizə parlaq səhifələr yazmışdır. Onun hazırladığı və ictimai-mənəvi proseslərin axarında zamanın ritmini və insanların təfəkkür tərzini dolğun təcəssüm etdirən novator tamaşalar ideya-bədii bütövlüyü ilə seçilərək teatr ictimaiyyəti tərəfindən həmişə böyük maraqla qarşılanmış, respublikanın mədəni həyatında hadisəyə çevrilmişdir. Sənət xəzinəmizin qızıl fondunda layiqli yer tutan bu səhnə əsərləri bir çox məşhur aktyorların formalaşmasında əhəmiyyətli rol oynamışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan teatrının inkişafı və təbliği işinə dəyərli töhfələr vermiş görkəmli rejissor Tofiq Kazımovun anadan olmasının 100-cü ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Xalq artisti Tofiq Kazımovun 100 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

The year 2023 will mark the 100th birth anniversary of Tofig Samad Mansur oghlu Kazimov, the outstanding theater director of Azerbaijan, recipient of state awards, renowned educator, and People's Artist.
As a naturally gifted director with a uniquely creative style, Tofig Kazimov has enriched the Azerbaijani theater repertoire with stage productions of exceptional artistic and aesthetic quality. The artist succeeded in establishing his own theater school, which led to new accomplishments in the country's theater scene. Through his perfect presentations of the national and global dramaturgical heritage in the context of modernity, Tofig Kazimov has written bright pages in our chronicle of culture. His innovative stage productions, which fully embodied the rhythm of time and mirrored the way people thought in the course of social and moral processes, were distinguished by their idea-artistic coherence. These performances were always received with enthusiasm by the theater community and became a significant cultural event in the Republic. These stage productions, which have earned a worthy place in the golden fund of our art treasury, played a vital role in fostering the development of many prominent actors.
Guided by Item 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and with a view to honoring the 100th birth anniversary of the distinguished director Tofig Kazimov, who made significant contributions to the advancement and promotion of Azerbaijani theater, I hereby order:
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan shall develop and implement a plan of events to celebrate the 100th anniversary of the birth of People's Artist Tofig Kazimov.
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan shall resolve all the issues arising from this order.