Daşkənddəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi “Şuşa İli” ilə bağlı çoxsaylı layihələr həyata keçirib
Yola saldığımız “Şuşa İli” ölkəmizdə və xaricdə çoxsaylı layihələrlə yadda qalıb. Daşkənddəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi (AMM) də maraqlı ədəbi-mədəni tədbirlərlə ilə öz töhfəsini verib. İl ərzində qardaş ölkədə konfranslar, poeziya məclisləri təşkil edilib, KİV-də məqalələr dərc olunub, televiziya verilişləri yayımlanıb, mediaturlar, müsabiqələr, sərgilər və nəşr layihələri həyata keçirilib.
AMM-in təşkilatçılığı ilə Özbəkistan Jurnalistlər Birliyi və “Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyəti ilə birlikdə qardaş ölkədə Azərbaycan haqqında media işçiləri arasında ən yaxşı məqalə müsabiqəsi təşkil olunub. Müsabiqənin nominasiyalarından biri “Şuşa – Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı” adlandırılıb. Bundan əlavə, özbəkistanlı jurnalistlərin ölkəmizə, eyni zamanda işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə media-turu keçirilib.
Özbəkistan Televiziyasında jurnalist Manuçehr Qələndərzadənin aparıcılığı ilə efirə gedən verilişdə Azərbaycanın musiqi və poeziya beşiyi, “Qafqazın konservatoriyası”, Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı Şuşa şəhəri haqqında geniş məlumat verilib.
“Şuşa İli” ilə bağlı AMM-in layihəsi ilə Daşkənddəki “Turan” Kitabxana-İnformasiya Mərkəzində yaradılan “Qarabağ guşəsi”nə Qarabağın mədəni irsi, abidələrinə dair nəşrlər, xalçalar, suvenirlər, milli geyimlər hədiyyə edilib.  Özbəkistanın Surxandərya vilayətində keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində Termiz Dövlət Universitetində Xurşidbanu Natəvan adına “Azərbaycan ocağı”nın açılışı olub. “Azərbaycan ocağı”nda Xan qızının böyük portreti, şairənin həyat və yaradıcılığı haqqında məlumat lövhəsi, habelə Şuşa və Qarabağa aid bannerlər, rəsm və fotolar yerləşdirilib. Burada ölkəmizə dair müxtəlif nəşrlər də toplanıb.
“Şuşa İli” çərçivəsində AMM-in təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə XIX əsrin ikinci yarısında Şuşada fəaliyyət göstərmiş “Məclisi-fəramuşan” (“Unudulmuşlar məclisi”) poeziya məclisi yenidən bərpa edilib, ilk olaraq Azərbaycanın və Özbəkistanın gənc şairlərinin iştirakı ilə adıçəkilən ədəbi məclisin ilk toplantısı keçirilib. Eyni zamanda Şuşada Azərbaycan və Özbəkistan şairlərinin iştirakı ilə “Məclisi-fəramuşan” şairlər məclisinin rəsmi açılışı olub.
Çıxışlardan sonra Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi önündə xalq şairi Nəriman Həsənzadə, yazarlardan İlqar Fəhmi, Sayman Aruz, Özbəkistan Yazıçılar Birliyinin sədr müavini, şair Qayrat Məcid, tərcüməçi-ədəbiyyatşünas Babaxan Şərif və başqaları Türk dünyası, birlik, həmrəylik mövzusunda şeirlər səsləndiriblər. Növbəti illərdə Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi və TÜRKSOY-un dəstəyi ilə şairlər məclisinin Türk Dövlətləri Təşkilatının digər üzv ölkələrinin şairlərinin iştirakı ilə Şuşada keçirilməsi planlaşdırılır.
“Şuşa İli” ilə çərçivəsində Xurşidbanu Natəvanın  anadan olmasının 190 illiyi münasibətilə AMM tərəfindən onun əsərlərinin özbək dilinə tərcümə və nəşr layihəsi də həyata keçirilib, “Xurşidbanu Natəvan – xurşidə yetər başım” adlı kitab işıq üzü görüb. Nəşrdə şairənin özü tərəfindən çəkdiyi rəsmlərin fotoları, şəxsi kolleksiyasına aid şəkillər də yer alıb. Azərbaycan və özbək dillərində işıq üzü görmüş kitab hər iki ölkədə böyük maraqla qarşılanıb. Nəşrin Bakıda keçirilən 8-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisində, habelə Daşkənddə təşkil olunan  Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasında təqdimatları reallaşıb.

The Azerbaijan Culture Center in Tashkent celebrates the "Year of Shusha"
The "Year of Shusha", which we have left behind, will be remembered by numerous projects in our country and abroad. The Azerbaijan Culture Center (AMM) named after Heydar Aliyev in Tashkent also contributed with interesting literary and cultural events. Throughout the year, various events such as conferences, poetry meetings, media tours, competitions, exhibitions, and publication projects were organized and held in the brotherly country, along with the publication of articles in mass media and the airing of television programs.
In collaboration with the Union of Journalists of Uzbekistan and the Friendship Society "Uzbekistan-Azerbaijan", AMM held a competition for the best article about Azerbaijan among the media outlets of the friendly country. One of the nominations of the competition was entitled "Shusha - the cultural capital of Azerbaijan". Additionally, Uzbek journalists took part in a media trip to Azerbaijan including the territories recently liberated from occupation.
The program on Uzbek television, hosted by journalist Manuchehr Galandarzadeh, provided detailed information about the "cradle of music and poetry" of Azerbaijan, the "Conservatory of the Caucasus", and the capital of Azerbaijani culture, Shusha.
Publications, carpets, souvenirs, and costumes were presented to the "Karabakh Corner" at the "Turan" Library-Information Center in Tashkent and the AMM project in honor of the "Year of Shusha." The "Azerbaijani Ojak" named after Khurshidbanu Natavan was opened at Termiz State University as part of the Days of Azerbaijani Culture in Surkhandarya Province in Uzbekistan. A large portrait of Khan's daughter, an information panel on her life and works, as well as banners, paintings, and photos related to Shusha and Karabakh are placed in "Azerbaijan Ojak". Various publications about our country are also collected here.
Within the framework of the "Year of Shusha", the poets' assembly "Majlisi-faramushan" ("Assembly of the Forgotten People"), which was active in Shusha in the second half of the 19th century, was revived, and the first gathering was held on the initiative and with the organization of the AMM. At the same time, the official opening of the meeting of poets, "Majlisi-faramushan" was held in Shusha with the participation of Azerbaijani and Uzbek poets.
Following the speeches, in front of the mausoleum of Molla Panah Vagif, people's poet Nariman Hasanzadeh, writers Ilgar Fahmi, Sayman Aruz, deputy chairman of the Uzbek Writers Union, poet Gayrat Majid, translator and literary critic Babakhan Sharif, and others recited poems on the theme of the Turkic world, unity, and solidarity. It is expected that poets from other member countries of the Organization of Turkic States will participate in a gathering of poets in Shusha in the coming years, with the support of the Ministry of Culture of Azerbaijan and TURKSOY.
On the occasion of the 190th anniversary of the birth of Khurshidbanu Natavan and within the framework of the "Year of Shusha", AMM organized the translation and publication of her works into Uzbek, and the book titled "Khurshidbanu Natavan: I can reach the Sun" was released. The book includes photographs of the poetess's artwork as well as photographs from her personal collection. The book, published in Azerbaijani and Uzbek, has attracted much attention in both countries. The publication was exhibited at the 8th International Book Fair in Baku as well as the International Book Fair in Tashkent.